7majo7
21.11.13,16:14
Od hlavneho uzaveru v byte mam plynovod umiestneny popod vanu, cez stenu az do kuchyne co je proti predpisom. (Plynovod nesmie byt umiesteny za alebo popod pevne zabudovany predmet. Co som nevedel.) Revizny technik to dal do zavad a OSBD ma sa k tomu vyjadrit.
Ze som to mal viest v stene.

Mozu mi to dat prerobit (co je prerabka celej kupelne) alebo nebodaj odstavit plyn?
Martin1310
21.11.13,18:42
Mne nejde do hlavy jedna vec, tak plynovod nesmie byť pod alebo za pevne zabudovnými predmetmi ale zamurovať ho do steny už je v poriadku? To predsa nemá logiku. Pokial ja viem tak plynovod nesmie byť zamurovaný a ani inak zneprístupnený z výmimkou prestupov cez steny a podlahy.Ale dajú sa výnimočne ak sú na to závažné dôvody vybaviť výnimky.
vlado 33
22.11.13,05:47
Niekedy platili staré normy a dnes platia nové. Keby si mal pri rekonštrukcii kúpeľne vypracovanú projektovú dokumentáciu, určite by tam bola zakotvená aj prerábka rozvodu plynu. Načo búrať, odrež starú, nechaj rúru aby podopierala vaňu a ťahaj nové potrubie podľa normy, kvalifikovaním odborníkom.
vlado 33
22.11.13,06:04
Kde si videl zamurovanú plynovú rúru v múre? Kuťilovia SRO asi ešte nevymreli. Cez múr áno ale v chráničke
sito
22.11.13,06:20
Povedal by som skôr bytu, ako len kúpeľne. Stúpačková šachta sa využíva na rozvod vody a aj plynu. No ak je dom, byty naprojektované, že jadro a kuchyňa majú samostatné stúpačky a nebodaj mu povolili spoluvlastníci samostatné kúrenie, alebo sám sa tak rozhodol, veď byt je jeho, či nie? A tak prepojil plyn až do kúpeľne, že? Ale všetko môže byť, inak, hádam nám povie viac. A aj my potom budeme múdrejší, že?
Martin1310
22.11.13,20:04
Asi si ma nepochopil,zadavatel písal že mu bolo povedané že to mal dať do múru a ja som mu písal že to v múre nesmie byť ale može prechádzať cez steny a podlahy to že tam nebude napevno zabetonovaná je hadam jasné. Ale je niečo iné prejsť trubkou cez stenu a zas iné je ju do nej schovať po dlžke.
Indeed
23.11.13,03:30
Nijaký normálny človek nebude plynovým vedením nič podopierať,

to po prvé,

po druhé, plynové vedenie musí byť dobre ukotvené aby sa nehýbalo , a tým pádom nedošlo k jeho poškodeniu a naslednému uniku plynu,

poďalšie,
spoje musia byť prevedené ako nepriepustné, šrobovacie spojenia a príruby musia byť utesnené klingeritovou podložkou
nie gumovým tesnením (!)

či bude rura vedená popod vaňu alebo ponad vaňu
rozdiel v tom žiadny nevidím

ale tu prispieva, veĺa mudrych , ktorí sa oháńajú zakonmi,vyhlaškami a nariadeniami ale zmysel im uniká....
7majo7
23.11.13,14:05
Upresnenie: v kupelni bolo umakartove jadro,iba jedna stupacka je v byte a cez stenu do kuchyne islo plynove potrubie ku sporaku. Ja som umakart zbural ale postavil priecku medzi kupelnou a kuchynou o 70 cm dalej (zvacsil kuplenu) a do priestoru ktory vznikol som umiesnil vanu. Cize teraz ide plynove potrubie zo stupacky POPRI stene v kupelni az cez dalsiu stenu do kuchyne. Vana sa potrubia VOBEC nedotyka. Vana ma sklon a vnutri v tom volnom priestore ide potrubie. A revizny mi povedal ze som mal to potrubie viest nie popri, vlastne skoro na stene ale ze som mal to potrubie zasekat do panela. Ze takto "volne" (i ked podla mna nie je volne, je v chranicke a uchytene v stene stupacky a v druhej stene do kuchyne), ze takto volne popod pevne zabudovany predmet (vanu) nesmie ist. to je ten problem. Revizny povedal ze byt je nesposobyli(y) uzivania.
pankratz
23.11.13,15:02
Záleží, aké boli normy v čase výstavby. Ak to neprikázali zmeniť, tak to asi prešlo. Revízie rozvodov elektriny a plynu má objednávať správca domu.
julysak
23.11.13,15:03
daj odoberateľnú chráničku