anicka8030
21.11.13,18:30
Tweety
21.11.13,17:43
AK si ochorela, tak máš dve možnosti, buď budeš čerpať dovolenku, alebo lekár vypíše doklad o DPN a zamestnáv. preplatí max 10 KD náhradu príjmu a potom SP nemocenské(ak vznikne nárok)..
veronikasad
21.11.13,20:34
Dovolenka je za ktorý rok ? Je predpoklad, že nemoc bude trvať do konca roka 2013 ? Alebo máš teraz vypísanú dovolenku a v rámci nej chceš isť k lekárovi na ošetrenie alebo vyšetrenie v zdr.zariadení ?
kopretinka
21.11.13,20:37
"paragraf" je na vyšetrenie,nemôžeš ním riešiť celú práceneschopnosť.
doplnenie: "anicka8030- Paragraf nemám za tento rok vyčerpaný ani jeden.""
POZOR!
Ty nemáš NEVYČERPANÝ paragraf,paragaf nie je dovolenka.Na rôzne vyšetrenia a ošetrenia máš chodiť vo svojom voľnom čase.IBA AK to nie je možné,tak ideš počas pracovnej doby.To ale neznamená,že MUSÍŠ. Takýchto vyšetrení môžeš mať do roka 7
(dní),opakujem,to neznamená,že MUSÍŠ.
napr.ja nemám tento rok ani jeden,pretože robím na smeny a musím využiť čas,keď mám voľno alebo poobednú smenu.
Ak si chorá,tak budeš PN,dovolenku nie si povinná míňať na chorobu(ak teda nechceš).Dovolenku ti preplatia iba vtedy,ak nie je možnosť čerpania,ale ty si ju môžeš čerpať aj budúci rok.
anicka8030
22.11.13,07:15
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Ide o to, že som zamestnaná na polovičný úväzok. Paragraf nemám za tento rok vyčerpaný ani jeden.
V práci mi bolo povedané, že nevyčerpanú dovolenku za tento rok 2013 mi preplatia ... náhle som ochorela a chcela som si uplatniť aspoň pár dni paragrafu / mám 2 deti/ a ušetriť dovolenku, lenže mi volali z práce, že mám vyberať dovolenku. Tak sa mi to zdalo nefér ... neviem ... ide o 7 dní liečenia. Nie je to veľa dní, ale ide o ten princíp a hlavne, aby som do budúcnosti vedela, ako riešiť taký problém. Vopred ďakujem ♥
mareko
22.11.13,08:39
Ak ti lekár vypíše DPN tak ťa nik nemôže prinútiť čerpať miesto PN-ky dovolenku ak to sama nechceš. A na čo slúži "paragraf" ti napísala kopretinka.
ivka70
22.11.13,09:21
Tzv. paragraf definuje zakonnik prace ako nevyhnutny cas na vysetrenie alebo osetrenie u lekara, ktore nebolo mozne vykonat mimo pracovnej doby pracovnika, vtedy zamestnavatel tento cas preplaca priemernou mzdou a max. 7 dni v roku.

Nesmies si to ale myslit s nahradou PNky, ziadne osetrenie alebo vysetrenie netrva 7 dni v kuse. Zamestnavatel ma pravdu, ze taketo "paragrafy" , ktore su jednoznacne podvodom, lebo 7 dni nebudes kazdy den a celu prac. dobu travit u lekara. Takze ti ich preplatenie neuzna.
Mas 2 moznosti, dat si vypisat PNku a cerpat nemocenske davky alebo si zobrat dovolenku, v tom ma zamestnavatel pravdu.

A dalsia vec je, ze nevycerpanu dovolenku nie je mozne podla ZP preplatit -je to mozne iba v pripade ukoncenia pracovneho pomeru.
veronikasad
22.11.13,09:27
§ nie je na liečenie, ale na vyšetrenie alebo ešetrenie v zdravotníckom zariadení. Ak budeš doma ležať v posteli, nárok na § nemáš.
veronikasad
22.11.13,09:28
Dovolenku za rok 2013 môžeš čerpať do konca roku 2014.
jslancik
22.11.13,10:18
nefér? zamenstnávateľ ti nemusel ponúknuť preplatenie dovolenky. A tebe sa zdá nefér, že si nedovolí nechať sa využiť ešte aj paragrafmi? No, neviem, kto je nefér... Zas odtiaľ potiaľ...
kopretinka
22.11.13,13:16
doplnila som odpoveď