Petusf
23.11.13,20:37
Dobrý deň,
po veľkých komplikáciách zo strany predávajúcich sa mi podarilo z takmer dvojmesačným oneskorením kúpiť si byt. Predaj bytu sprostredkovala realitná kancelária a tak som v zmysle rezervačnej zmluvy zložila rezervačnú zálohu. Z mojej strany boli všetky náležitosti splnené načas. Problémy pretrvávali len na strane predávajúcich, čo mi spôsobilo nemalé problémy (napr. to, že som ostala bez bývania a už mesiac a pol nemám strechu nad hlavou). Aj napriek všetkým problémom som v kúpe bytu vytrvala a konečne som sa dostala ku kľúčom od bytu.
Avšak, moje nepríjemnosti neskončili: realitná kancelária, ktorá pred bytu takto "skvelo" sprostredkovala, mi odmieta vrátiť rezervačnú zálohu. Som rozhodnutá situáciu riešiť a moje peniaze získať späť,, ale potrebujem radu, kde začať. Na koho sa mám obrátiť?
Ďakujem...
KEJKA
23.11.13,20:40
rezervačná záloha sa predsa odráta od kupnej ceny bytu - platíš iba rozdiel.
To si si mala ustrážiť Alebo si realitku obišla?
arizona
24.11.13,05:34
nenapisala sui nic konkretne preco chces zalohu vratit,ani kde je vlastne problem, takze tazko ti odpovedat a radit
buchač
24.11.13,06:01
Aj keby obišla , tak sú dôvody ,ktoré rušia rezervačnú zálohu ...
Petusf
24.11.13,19:38
Realitku som neobišla, dodržala som všetky podmienky rezervačnej aj kúpnej zmluvy a zálohu realitka odmietla zarátať do kúpnej ceny s tým, že to nie je záležitosť kupujúcich...
Petusf
24.11.13,19:41
Môj jediný problém je v tom, že realitka si necháva moje peniaze, a to aj napriek tomu, že byt je už v mojom vlastníctve a je zaplatený.
negotiant
30.11.13,13:28
Zo zadania som pochopil situáciu tak, že nehnuteľnosť sa sprostredkovala s RK, ale vznikli komplikácie (pravdepodobne spôsobené predávajúcim) a k prevodu nehnuteľnosti došlo o 2 mesiace neskôr. Nie ste spokojný so vzniknutou situáciou a chceli by ste zloženú zálohu (ktorá je pravdepodobne vyfakturovaná ako provízia pre RK) vrátiť späť za to, že vznikli komplikácie.

Ak je to takto, tak podľa môjho názoru nárok na vrátenie nemáte. K aktu sprostredkovania došlo, nehnuteľnosť ste nadobudli a aj spôsobené komplikácie nezapríčinila RK, ale predávajúci. Neviem si predstaviť aké objektívne dôvody by mali byť, aby podnikateľ Vám riešil nejakú službu niekoľko mesiacov a následne by mala byť daná služba zadarmo.

Keby ste sa nechali zastupovať vo veci kúpy nehnutelňosti advokátom a prípad kúpy by sa komplikoval z dôvodu na strane predávajúceho, tak by advokát tiež nemohol robiť zadarmo, ale pravdepodobne by si doúčtoval náklady za starosti na viac, ktoré s daným prípadom boli.

Keďže mal s doriešením prípadu vyššie náklady, viacej stretnutí, viacej venovaného času, prirodzene musí to premietnuť do svojej odmeny.