Dusko22
01.12.13,20:13
Zdravím Vás! V lete som si kúpil ficus benjamina, ktorý je zviazaný do takého "stromčeka". V posledných týždňoch začali rapídne padať listy. Ten istý problém má aj moja mamina, ktorá ma ficus už niekoľko rokov, vždy zhadzoval listy, ale takto moc jej to nikdy nerobil. Hľadal som na internete, čo to môže byť, ale nikdy som nenašiel to čo som potreboval. Chcel by som Vás poprosiť, či by niekto nevedel pomôcť. Pokúsim sa dať do prílohy dve fotografie tých rastlín na lepšie priblíženie problému. Pokiaľ mi nepôjde sem priložiť príloha, tak mi napíšte v komentáre mail, a ja Vám fotky pošlem mailom. Ďakujem za akúkoľvek radu a pomoc.
kukučka
01.12.13,19:26
Fikus nemá rád prievan, ani mokré a studené nohy, prechladne. Nechaj ho preschnúť a viac do svetla.
wabi
02.12.13,06:24
V prvom prípade ide naozaj o zmienený ficus benjamin, v druhom ale ak som to podľa obrázka správne identifikoval ide o mučenku čo je ozdobnejšia forma pasiflory inak povedané maracuja, čo je popínavka.
V prvom rade treba povedať, že pri ficuse - takto zabalenom -" falošnom bonzaji", nemožno očakávať že je možné ho dlhodobo udržať v bytových podmienkach vo forme "umelej" neprirodzenej v akej bol zakúpený. Jedná sa o neprirodzený tvar, zhluk rastliniek do tvaru kytice. Je to neprirodzené. Takto je to určené na to aby sa to v danej chvíli páčilo a človek si to kúpil, ale nie je to určené na to aby sa to dalo udržať a pestovať. Rastliny rástli v ideálnych skleníkových podmienkach, ktoré im najmä počas zimy v bežnom byte nedokážeme poskytnúť. Niektoré rastlinky to už podľa fotky vzdali. Iné ešte majú šancu na prežitie. Treba ich rozpliesť a presadiť. Každú rastlinku zvlášť. Prípadne aj do jedného črepníku, to nie je rozhodujúce, ale oddeliť živé od "odchádzajúcich". Samozrejme stratí tým svoj charakter.
Zimovať pri maximálnom možnom svetle za oknom. vlhkosti vzduchu ale primeranej zálievke, inak bude zahnívať.
U pasiflory - mučenky z 2 obrázku prichádza do úvahy tiež potreba znížiť teplotu zimovania pri maxime svetla a iba miernom zalievaní...
Dusko22
02.12.13,12:56
Ďakujem veľmi pekne za rady. Už som to postrihal sebe aj mamine. Chcel by som to presadiť až na jar. Dúfam, že sa to chytí. Ten svoj som odbalil a teraz sa mi tuším páči viac :) takže ešte raz ďakujem za rady. :)
lujza.j
04.12.13,20:37
otázka
05.12.13,19:44
Tiež som si kedysi pred rokmi kúpila ficus benjamina, ktorý bol vytvarovaný do malej gule, resp. do bonsaja. Tiež som mala takéto problémy. Odstránila som sieťku, presadila do väčšieho kvetináča. Všetky tie suché vetvičky treba obstrihať. Ja som už s ním tak na tom, že ho musím strihať každý rok, z bokov aj zvrchu, netreba sa toho báť, pretože keď to suché dáme preč, z tých odrezkov začnú rašiť nové, čerstvé konáre. Keď ho strihám, dám si pod kvetináč igelit, pretože z odstrihnutých koncov tečie mlieko. Taktiež má rád sprchovanie alebo aspoň sprejovanie koruny. Na jar a jeseň tiež zbieram hojný počet usušených lístkov a práve preto treba tie suché konáriky bezpodmienečne poodstrihovať a uvidíte ako sa rastlinka pozbiera a krásne rozkonári.......
lujza.j
05.12.13,19:50
mala som malý stromček už vytvarovaný ako bonsai....polka ktoré bola dalej od okna opadala....nič som nestrihala ...ako už mal potrebné svetlo nahodil listy...na opadaných konárikoch....nie však uschnutých...