ibo81
18.12.13,08:53
Ahojte,
tento rok sa mi vino vyvija uplne inak ako minuly... Mam cca 120 litrov Leanky, ktore kvasi uz vyse 2,5 mesiaca... nechapem tomu. Ma to stale zltomliecnu farbu a stale vidno ako vino pracuje (bublinky na povrchu). Mam aj Ryzling, ktory zacal kvasit zhruba v rovnakom case a je uz davno skoro aj vycireny.
Neprebieha v tej Leanke nejake neziaduce sekundarne kvasenie? Nemal by som to nejak zastavit?
Dakujem.
jslancik
18.12.13,08:15
aké sú rozdielne podmienky oproti minulému roku? teplota, cukornatosť, množstvo pridaných kvasiniek, atď...
LukyKs
18.12.13,08:44
vlani kvasili obe súčasne
pridal si do oboch tento rok rovnako ?

btw
kvasí iba kým má čo
ibo81
18.12.13,11:33
minuly rok som leanku nemal, iba rizling. podmienky by som povedal, ze su rovnake... ta ista pivnica, teda predpokladam ze aj podobna teplota.. co si spominam, tak bola vylisovana o 2 tyzdne skor ako ten rizling a zacala kvasit az po cca 3 tyzdnoch, daval lsom do nej kvasinky dokonca na 2x, kedze sa mi nechcelo rozbehnut kvasenie... cukornatost mala az 22, burcak bol z nej vyborny, ale ten bol tak pred 6 tyzdnami. ja predpokladam, ze to co sa teraz deje je stale kvasenie - bublinky sa retazia na povrchu a vino stale sumi... ale fakt nejak dlho uz
viktorviktor
21.12.13,18:31
ako postupovať, citujem......
Vínne fľaše (demižóny) sa majú pred alkoholovým kvasením naplni? muštom tak, aby po naplnení ostalo okolo 10-20 % objemu nádoby voľný priestor. Vždy záleží na teplote kvasenia. Čím je teplota vyššia, tým býva počiatočné búrlivé kvasenie intenzívnejšie. Ideálna teplota kvasenia muštu je 18 až 20 stupňov C. Vždy však záleží na počiatočnej cukornatosti, t.j. na obsahu cukru v mušte. Priemerný obsah cukru v mušte pred kvasením by mal by? okolo 20 - 22° NM, t.j. asi 200 až 220 g/l cukru.

Začiatok kvasenia a búrlivé kvasenie prebieha spravidla rýchle, pri spontánnom kvasení (bez prídavku čistej kultúry kvasiniek) za nepriaznivých podmienok kvasenia (teplota, vyššia cukornatos?) však môže dôjs? k predčasnému zastaveniu, prinajmenšom k spomaleniu kvasenia. Preto sa odporúča mušt zakvasi? čistou kultúrou aktívnych suchých vínnych kvasiniek. Dvojnásobne to platí pri prekvasení nedokvasených mladých vín, čo je Váš prípad.

Čisté kultúry suchých vínnych kvasiniek (ASVK) sa pred zakvasením musia aktivova? asi 30 minút v čistej vode (1:10) pri teplote 15 až 20 stupňov C. Zmes vody a aktivovaných kvasiniek sa potom vleje do muštu či nedokvaseného mladého vína. Pri prekvasení vína použijeme 25 g na 100 litrov vína aktivovaných ASVK (s prípadným pridaním 0,5 g živnej soli na 1 liter nedokvaseného vína).

Doc. Ing. E. Minárik, DrSc.
ibo81
22.12.13,07:39
Dakujem za reakciu, ostal som vsak trochu zmateny... Vino kvasi a ja do kvasiaceho vina mam pridat dalsie kvasinky?
jslancik
22.12.13,10:18
a na začiatku si dal kvasinky? Ak chceš povzbudiť kvasenie, to je v pohode, keď pridáš kvasinky. akú máš teplotu, kde máš nádoby? Ak máš chladno, tak kvasinky "zaspia"... Ale ak kvasí normálne, tak len vydrž...
ibo81
22.12.13,15:42
tak akurat dnes som pozeral: v pivnici 9,5°C a vino stale pracuje, z mojho pohladu kvasi normalne, ale robim vino iba 2. rok, takze nejak odborne to neviem popisat... proste bublaky bubluju :)
viktorviktor
22.12.13,19:03
jasne, pridať, ako píše jslancik, len daj pozor keď skončí bubli bubli, tak stiahni nenechávaj dlho na kvasniciach, nabudúce v pivnici trochu prikúr vyhrievačom začne a skončí skôr