JSJP
25.03.06,07:05
Ahojte,

viete mi poradiť, či príspevok na diétne stravovanie dieťata sa zahŕňa do príjmu manželky, nakoľko ona je uvedená na rozhodnutí o pridelení tohto príspevku ako zákonný zástupca dieťaťa. Manželka celý rok nepracuje a manžel v daňovom priznaní si chce na ňu uplatniť odpočítateľnú položku.

Ďakujem za radu
Johanka
25.03.06,10:48
Podľa akého zákona je vyplácaný tento príspevok?
Ale ak na to idem logicky (čo sa však v našom štáte občas nevypláca), to už by bol vrchol, aby sa takáto dávka počítala do vlastného príjmu manželky.
ondrejvla
25.03.06,17:40
Jedná sa o dávku Sociálnej pomoci podľa 195/1998 Z.z., poskytuje sa pri diétnom stravovaní pri diabetikoch, celiakia... Ak tento príjem poberá manželka, je to vo väčšine prípadov pre maloleté dieťa. Ak je tento príspevok určený pre manželku a manžel si chce na ňu uplatniť odpočitateľnú položku, mám dojem, že v tomto prípade sa tento príspevok počíta. Dôležité je, kto je poberateľom dávky. Pri jeho terajšej výške 500,- Sk/mesiac, je smutné, ak to musí poberateľ odpočítať pre odp.položku príjmu manželky, ak je ona poberateľkou.
ondrejvla
25.03.06,17:48
Doplním citáciou z rozhodnutia o poskytnutí príspevku :
podľa § 103 zákona č. 195/1998 Z.z. je príjemca príspevku na kompenzáciu povinný písomne oznámiť ÚPSVaR zmeny v skutočnostiach pre trvanie nároku na príspevok.
Tento príspevok bol znížený zo sumy 983,-Sk na 500,- Sk a vypláca sa občanom, ktorých príjem a príjem spoločne posudzovaných osôb je do 2-násobku sumy životného minima. Príspevok na neplnoletého občana je poskytnutý v zastúpení rodiča dieťata.
Johanka
25.03.06,18:10
V zadaní je , že ide o príspevok na diétne stravovanie dieťaťa, tak by som to do vlastného príjmu manželky nepočítala. Ona to iba poberá ako zákonný zástupca.
JSJP sa poteší, resp.klient :) .