sybila3
15.01.14,15:49
prosím Vás v auguste boli zo mzdy zrazené odvody, u jedného zamestnanca sme zistili, že je zťp čiže do zp mali byť znížené odvody, ako by som to mala riešiť, keď už mzda bola vyplatená a odvody zaplatené v normálnej výške.
ja by som to chcela riešiť tak, že vstupim do mzdy augustovej opravím znížený odvod, zašlem opravné výkazy, zamestnancovi doplatím 3,43 v decembrovej mzde 3,43 a v zp zaplatím o 3,43 a 8,57 menej ako má byť, nakoľko to bolo zaplatené v augustových odvodoch, môžem to tak urobiť?
DanielaSL
15.01.14,15:39
Aj ja by som to takto urobila. Akurát v tej poisťovni by som si preverila, či to môžem tak urobiť, že pošlem menej aby potom z toho nemali nepríjemnosti. Ale myslím, že sa to tak robí.
sybila3
15.01.14,15:43
ved v auguste mali o to viacej zaplatené, ale teraz ako to urobiť v praxi, čiže by som opravila augustovú mzdu ako by mala byť so zníženými odvodmi, priložím k pôvodnému výplatnému lístku. pošlem opravný výkaz do zdravotnej a vyplatím mu decembrovú mzdu + 3,43 z augustovej neviem či to mám dať aj do decembrovej pásky ale asi nie keď bude opravená augustová, len uhradím 3,43 čo mi ostanú visieť v augustovom záväzku. ď
sybila3
15.01.14,15:48
ešte prosím Vás aké staré má byť potvrdenie zo sociálky, že zamestnanec je zťp? poslal mi z r. 2008? ale v zdravotnej mi vyskočilo, že má mať znížené odvody, čo ak nedoručí potvrdenie aj tak mu mám rátať znížené odvody, lebo inak mi do zp neberie výkaz? dík
Mila123
15.01.14,15:55
ak sa jedná iba o poistné do ZP, ak ich neopravíš, ZP ich opraví v RZZP, preplatok poistencovi po zdanení vráti a Vám ako zamestnávateľovi tiež vráti (nebudú zdanené).....
je to riešenie, aby ste nemuseli krkolomne niečo odpočítavať a potom zdaňovať.....
a ešte overiť v jeho ZP, či má ako poistenec ŤZP nahlásené.....
sybila3
15.01.14,16:09
nahlásené určite má, lebo som to zistila až po spracovaní augustovej mzdy, kde mi vo všzp vyskočil chybový protokol a že zamestnanec má mať znížené odvody a potom som začala pátrať, ale môže zp takto diktovať zamestnávateľovi, keď zamestnanec nie je schopný doručiť potvrdenie o zťp, dnes doručil staré z r. 2008, neviem, či to je platné, ale zas opraviť ma núti úrad práce nakoľko tam zamestnávateľ poberá refundáciu odvodov...........takže ako staré by malo byť potvrdenie? ďakujem
Mila123
15.01.14,16:20
myslím si.......potvrdenie môže byť z čias aj Márie Terézie....
preukaz ŤZP sa vydáva na dobu neurčitú, bez obmedzenia,
sybila3
15.01.14,16:27
ok, díky mám to pripravené idem opraviť
Mila123
15.01.14,16:28
som iného názoru, ale keď myslíš.....
sybila3
16.01.14,09:15
v čom iného názoru