Ice dive
17.01.14,22:01
Ahojte Poraďáci,

obraciam sa na Vás s prosbou resp. otázkou na určenie ceny ovocných stromov.... keď som predvčerom šiel skontrolovať moju záhradu naskytol sa mi nemilý pohľad a to, že dajaký kretén - inak sa to ani nazvať nedá mi vypílil v mojej záhrade štyri stromy, jednu nektarínku dve jablone - jonagold a jeden vlašský orech... všetko to boli mladé stromy sadil som ich v roku 2008.... samozrejme som danú vec nahlásil aj na polícií.... a otázka policajtov bola, akú škodu ste utrpel... no a tu by som potreboval Vašu pomoc, nakoľko jednak cena stromčeka v ovocnej škôlke je 3 - 5 €, ale aká je hodnota takéhoto stromu o ktorý sa 5,5 roka staráte a rodí už ovocie a to celé 4x..

nejde mi ani tak o nejaké plnenie z poisťovne (stromy poistené nemám) a ani žiadna poisťovňa toto drobnému záhradkárovi nepoistí... ale ide mi o to, keďže je to v zastavanom území dediny tak dúfam, že nejaký sused niekoho pri tejto "aktivite" videl a ak by nedajboh naša polícia niekoho chytila... aby sa z toho nevyvliekol že sa jedná o nejakú mimimálnu škodu/ priestupok za par 10 €... takže poprosím o Vaše názory... nakoľko som sa rozhodol, že toto len tak nenechám, keďže tie stromy nikomu nič neurobili nezaslúžili si takýto koniec.. i keď mi poraďák Wabi povedal, že do troch rokov budú opäť rodiť... veľmi tomu neverím, keďže sú spílené pri samej zemi...
buchač
17.01.14,21:06
Zákon

http://www.pce.sk/kgk/Infoblok/Zakony/body_V465-1991.htm

Tabuľka ohodnotenia

http://www.pce.sk/kgk/Infoblok/Zakony/body_V465-1991_Priloha10.htm

Ovocné stromy
Minimálna cena po znížení s ohľadom na vek je pri stromoch vysokokmenných a polokmenných 100,- Kčs, pri štvrťkmenných 50,- Kčs, pri zákrpkoch 20,- Kčs, kríkoch a stromčekoch bobuľovín 10,- Kčs.
Cena sa znižuje až o 60% pri stromoch a kríkoch neošetrovaných, minimálne slabého vzrastu alebo poškodených.
Ice dive
17.01.14,21:16
hmmm no podľa tohto som utrpel škodu cca 66 €... sa mi nechce veriť... že táto vyhláška ešte platí... nakoľko znalci čo oceňujú rodinné domy tak stromy a porasty neoceňujú... resp. mám to prepočítať v zmysle hesla meníme menu a nie cenu t.j. 100 €, 50 €... nakoľko keď vznikala vyhláška tak 100 kčs bol nejaký peniaz...
Katy a R
17.01.14,21:26
avalik
17.01.14,21:34
Vyhlaska c. 465/1991 bola zrusena od 1.1.2004
avalik
17.01.14,21:35
24/2003 Z. z.Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny
www.zakonypreludi.sk/zz/2003-24

§ 36
Spoločenská hodnota drevín
...
Ice dive
18.01.14,11:39
ďakujem
Ice dive
18.01.14,11:40
ďakujem naštudujem
wabi
18.01.14,13:04
už dlhšie čítam na porade Vaše príspevky a musím konštatovať, že klobúk dole pred Vašimi vedomosťami čo sa týka pestovania stromčekov. Veľa rád som použil:-) Je to naozaj krásny koníček ktorému sa venujem aj ja, dnes som však zažil niečo čo žiadnemu záhradkákovi neprajem ani v tom najhoršom sne... a to keď som prišiel do svojej záhrady kde mam nasadenych 17 ovocných stromov som zistil, že mi dve jablone, jednu nektarinku a orech niekto vypílil dole pri kmeni a stromčeky nechal len tak pohodené t.j. nerobil to ani preto, že by bola niekomu zima a potreboval drevo na kúrenie... samozrejme som v tejto veci podal aj oznámenie na polícií, avšak policajti chcú odomňa aby som vyčíslil vzniknutú škodu... čo však neviem lebo stomčeky som sadil všetky v roku 2008 zo štepov zo záhradníctva a už mi krásne rodili... takže ste ma v tejto súvislosti napadli Vy, že by ste asi vedeli povedať aká je asi hodnota jednej nektarinky s priemerom kmeňa 15 cm -výška cca 1,7 m, vlašského orecha s priemerom kmeňa 15 cm - 20 cm a výškokou 2 m a dvoch jabloní Jonagold taktiež s priemerom kmeňa cca 15 cm a výškou cca 1,7 metra.
Ďakujem veľmi pekne za Váš odborný názor
S pozdravom

Michal

Nuž je mi ľúto, že sa aj vám dejú takéto nepríjemnosti. Žiaľ, žijeme vo svete plnom zlodejov a vandalov.
Pred 2 mesiacmi mi s chatky ukradli za bieleho dňa profesionálnu Zemnú vŕtačku ktorú som kúpil ešte za koruny za 25 000. Tak ľahko si ďalšiu nekúpim...
Dne smi nejaký vandal uradol misky v ktorých som mal asi 1000 rezkov ríbezlí. Boli pekne zabalené a pooznačované podľa odrôd. Misky si vzal a rezky vyhodil na cestu kde ich rozjazdili autá... Celodenná robota v čudu a neviem kde teraz zoženiem ďalšie rezky... Domov som šiel potme znechutený. Pestovať a žiť v tomto bordeli je čím ďalej horšie. Podporovaní sú kriminálnici, veď napokon vládnu nám zlodeji tak čomu sa čudovať...
Na políciou som to ani nehlásil. Mám s tým skúsenosti, že je to úplne zbytočné.Iba tým stratím kopu času a nič mi to nepomôže...
K vašej strate. Samozrejme stromčeky majú jednak svoju hodnotu pre vás a jednak hodnotu trhovú a jednak hodnotu ktorú by odhadol znalec...
Vaše stromčeky ak by vám aj uznali, že majú hodnotu 30€, čo možno ani nie, tak by sa jednalo o 120 €, ale je to asi jedno. Žiadna poisťovňa vám to nezaplatí a polícia má iné starosti. Momentálne najme vyberanie pokuty od občanov a ochraňovanie politických mafistov, než aby niekto vypátral vašeho vandala...
Nič sa však neje tak horúce ako sa varí.. Stromčeky vám pod miestom zrezania znovu obrazia. Môžete nechať krovitú formu či strom s viacerými kmeňmi alebo len jeden ktorý bude veľmi rýchlo rásť. V každom prípade je šanca, že behom 3 rokov dohonia veľkosť aj úrodu...
Ak boli spílené pod miestom štepenia proste sa zaštepia ak nad, tak štepiť ani netreba.
Nezabudnite pre strom je najdôležitejší koreň...
A nežiaľte, hlavne že zdravie nám slúži ostatné sa vždy nejako vyrieši, ak chcete, rád vám s niečím pomôžem, len vás poprosím radšej po telefóne, zavolám vám späť, mám to zadarmo. 0903 258 405, pretože štepárska sezóna začala a času je už menej a menej...
Ďakujem za vaše slová uznania, no asi som vám moc nepomohol...
paloo
20.01.14,16:45
Tá stena pri ktorej boli tie stromky tak blízko vysadené je tvoja alebo suseda?
Ice dive
20.01.14,20:45
no je susedová, a boli cca dva metre od tej steny a zase neboli tak vysoké aby si zaslúžili taký koniec.... nakoľko neprerastali cez tú stenu, netienili mu a ani inak tú letnú kuchyňu neobmedzovali... boli dokoca tak strihané, aby neprerastali resp. aby konáre nezasahovali do jeho záhrady...
vemak
20.01.14,21:41
cena stromčeka sa môže líšiť aj od pestovateľa. Napr. ja by som si ho vyčíslil asi takto: (zarábam cca 10E/hod) za rok ho cca 4hod strihám(40), 1hod striekam(10), 2hod. mu nadávam že nerastie ako som si predstavoval (20), 3 hod. chytám osi a inú háveď (30), 1hod hnojím(10).........x 5,5 roka = 605E plus obstarávacia cena cca 20E je 625E/1ks. Toľko čísla, no to že stromčeky dorástli do rodivosti a deti kôli nejakému debilovi si nemôžu ísť obrať ovocie z vlastnej záhrady sa nedá vyčísliť. Raz zistíš kto to bol. Teraz už vieme že to je bol primitív.
J500j
21.01.14,14:33
Vzhľadom na pripomienku k mojej poznámke upravujem a doplňujem svoj príspevok

Čo keby tak bola vložená do už existujúcej témy a pokračovalo sa v nej????
Nevidím totižto žiaden dôvod prečo by mala byť každá otázka vedená na fóre ako nová téma pán/ni vemak. To je z mojej strany význam toho, ak ste to nepochopili ža to sem nepatrí. Inak ak si dobre pamätám hovoria o tom aj pravidlá fóra.

Téma
http://www.porada.sk/t189809-hodnota-stromov-krikov.html#
už od 15.3.2012 existuje..............................

Mám pre ocenenie svoju tabuľku. Vychádza z hodnôt v korunách uvedených v zákone. Je to orientačná pomôcka pre mňa. . Ale ak to pomôže, prikladám túto tahuľku. Upozorňujem ešte raz že Je to len orientačná pomôcka. O tom či sú v nej hodnoty správne alebo nie nepolemizujem.

Jano
vemak
21.01.14,16:18
Všetci ďakujeme za tvoj príspevok, moc nám pomohol. Máš pravdu- toto sem ozaj nepatrí. ešte aby si dovolil každý napísať vlastný názor.
Ice dive
22.01.14,07:25
no ubezpečujem ťa Jano, že otázka sem nebola vkladaná preto, aby fórum stálo a pod...radšej by som tie stromy strihal ako vypisoval na net... proste mi tie stromy dajaký "dobrák" vypílil... mám tip, že to bol jeden alebo druhý sused... oznámenie na polícií som v tejto veci podal, ale ako iste dobre vieš, väčšina podaní skončí dakde v šuplíku resp. páchateľa sa nepodarilo zistiť... takže hľadať znalca a dávať mu vypracovávať posudok na štyri stromy za xy €, aby mi polícia po mesiaci povedala páchateľa nevieme prípad sa odkladá... a posudok ti je na dve veci je podľa môjho názoru zbytočnosť... preto som sa obrátil na poradu kde sú skúsení odborníci na stromy ako Wabi, Pablito a iní, ktorí by mohli na základe vedomostí a skúseností s presnosťou na pár € povedať hodnota je taká a taka... ak by sa náhodou podarilo páchateľa vypátrať, aby to neskončilo len ako priestupok, že však sa nič nestalo... nechcem proste aby to niekomu len tak prešlo... hodnota takýchto vecí sa určuje veľmi ťažko, nakoľko nový strom v ovocinárstve sttojí 3-5 € ale vyčísliť čas a robotu kolo neho, a úrodu, ktorú dával už také jednoduché nie je...
automat
23.01.14,19:47
Jano má pravdu
viktorviktor
25.01.14,12:20
s tým orechom si to prehnal, sadiť dva metre od domu, ten ti tam rásť veru nebude
korela
25.01.14,15:57
nuž ,viktorviktor má pravdu. keby si tam nasadil nízkokmenné broskyne alebo niečo podobné, nepoviem ako sused nič, ale s orechom si to trochu prehnal. Rodičia mali v záhrade šesť 30-roč.orechov, 3 a 3 v rade za sebou. To boli poriadne koruny aj výšky stromov. Lístia plno na jeseň. Lístie by padalo susedovi do rín, pridal by si mu prácu. A mal by veľký tieň, konáre by pri vetre poškodzovali strechu aj omietku.. To mu nevysvetlíš, že by si ten orech strihal tak, aby k tomu nedochádzalo.
Ice dive
25.01.14,20:43
no orech sa tam dobre prijal a rástol ako zvody... nektarínka ako aj jabloň boli nízkokmenné... rínu tam sused nemá... a tá stavba je letná kuchyňa bez okien do môjho dvora.. plot ma vyšší ako moje stromy... tj. nemali mu čo zavadzať na mojom pozemku... a čo sú to za spôsoby ísť niekomu do záhrady a robiť mu zle... to zas nevysvetlí nikto mne, že akým právom si niekam niekto vlezie doničí čo uzná za vhodné a ide preč.... žasnem nad názorom... že "pridal by si mu prácu" tak on môže zničiť to o čo sa starám 6 rokov to je v poriadku? podľa akého práva si niekto rozhoduje čo kto môže? podľa tejto teórie mu môžem omietku otrieskať kladivom... však na hranici pozemku je tá stavba konáre orecha to už nestihnú.... tak mu to takto treba vynahradiť?....
viktorviktor
26.01.14,13:39
keď si videl korene orecha ako sa ťahajú na povrchu /všetko nadvihujú a ničia/ a do akej dĺžky sú schopné narásť tak sa nediv, korela má pravdu orech dokáže pozhadzovať škridlu, zmení smer vetra a v kuchyni sa mu bude kadiť keď bude páliť :-)
vôbec to nemusel byť sused je rôzne veľa závistlivcov, neprajníkov a odplatníkov čo ti neprajú