Eva1603
26.01.14,08:49
Minulý rok sa na jar objavila na našom jazierku divá kačica so 14 káčatkami.Lenže o dva dni ich bolo len 11- asi kuna.Našli sme pierka na brehu.Teraz je tu opäť kačka a káčer.Ako ich ochrániť?Čo napríklad plávajúci ostrovček s nejakou "búdou"?
buchač
26.01.14,07:54
Nerieš - neochrániš ......nemá význam

Ide predsa o normálny kolobeh života vo voľnej prírode ...

DOPLNENIE :
Ešte by ma zaujímalo , čo v prípade zamrznutia jazierka ....
dusansl
26.01.14,09:13
celkom pozoruhodná téma od nezainteresovsného človeka, Na druhej strane uznávam, že poľovník by túto otázku nepoložil, lebo vie, alebo by vedieť mal.
K veci: na riešenie problému potrebujete cca 10-15 PEt 1až 1,5 litových fliaš od minerálônej vody, 1 nevratnú paletku. Naôhradiť ju môžete aj niekoľkými použitými drevenými nevratnými debničkami od ovocia, ktoré ale musíte k sebe pevne zviazať viazacím drôtom.Do palety z jej spodnej strany vložte prázdne fľaše(pozor! nech nikoho nenapadne použiť fľaše v ktorých bola predtým nejaká eko.závadná látka) Fľaše o paletu priviažte drôtom pekne tesne jednu k druhej cez hrdlo,tak aby bola celá rovnomerne vyplnená. Samozrejme, fľaše musia byť zavreté zašroubovaním vrchnáku. na vrchnú stranu pre uľahčenie stavby hniezda dajte trochu vrbového prútia naplochu a s toho istéhoprútia urobte aj jednoduchú pletenú búdku. Ide to celkom ľahko, práca nezaberie viac ako 1 hodinu
Takto upravený sotrovček rpeneste k jazierku a spestite an vodu aby bol aspoň 2 metre od brehu. Ukotvite ho pomocou drôtu k tyči zarazerne do dna, alebo pomocou ľubovoľného závažia uviazaného pomocou drôtu o závažie na peletu a jeho spustení dio vody, njlepšie ,aby dosiahhlo dno.
takýto plávajúci ostrov bude slúžiť pár rokov a poskytne útočisko vodnému vtáctvu.
Znechutil ma príspevok kolegu, ktorý by problém neriešil.
Ktovie či by reagoval podobne , kedy bol v núdzi on,alebo ktosi jemu blízky. Možno akosi pozabudol, že aj kačka patrí do prírody a je je nedeliteľnou súčasťou.
pekný deň praje dusansl

P.S. Ak mláďatá kačky ulovil ľubovoľný predátor, a mi mu svojim konaním zabránime pokračovaniu v plienení, konáme správne. Svoju potravu si poľahky obstará lovom hlodavcov, ktorí sú v okolí ľudských obidlí premnožené a taktýmto spôsobom ho nasmerujeme k činnosti človeku prospešnej.
.
bodliak
26.01.14,09:17
1. "Ukotvite ho pomocou drôtu k tyči zarazerne do dna."
A tú drahú fóliu, ktorú dávali na dno, si teraz sami prerazia.

2. "...kedy bol v núdzi on,alebo ktosi jemu blízky."
No a tá kuna nepotrebuje nakŕmiť mladé ? Kuna do prírody nepatrí ?
marjankaj
26.01.14,09:29
Veď dal aj alternatívu. Dať závažie(napríklad tehlu ako kotvu.
To sú také príspevky ako naučiť levy aby začali žrať trávu namiesto mäsa. Veď aj antilopy do prírody patria.
Potom zase prídu aktivisti typu: Zabi bobra zachrániš strom.
buchač
26.01.14,09:39
CITUJEM sám seba :
Ide predsa o normálny kolobeh života vo voľnej prírode ...

CITUJEM :
Možno akosi pozabudol, že aj kačka patrí do prírody a je je nedeliteľnou súčasťou.

ODPOVEDÁM :
Kačka divoká a kuna = voľná príroda .

Neriešil by som preto , že ak kuna nanájde prirodzenú potravu , tak si bude hľadať náhradné zdroje . Ak nenájde tých hlodavcov , je potom možné , že si bude hľadať cestu aj do domu alebo inde .
Rozpisovať sa na dlhé litánie nemá význam .
Keď už nejaké riešenie , tak by som si skôr zaobstaral nejaký elektronický plašič ...
Vhodné riešenie na škodnú zver je aj presné oko ...
bodliak
26.01.14,14:13
Alternatíva nie je. Treba dať prírode pokoj.
marjankaj
26.01.14,14:35
Alternatíva k ukotveniu predsa je. Nemusíš tam zaraziť do dna tyč a preraziť f´éliu. Stačí položiť na dno závažie(tehlu alebo kváder a ostrovček oň uviazať.

Ale riešiť podobné problémy je tak trochu ako boj s veternými mlynmi.
Eva1603
26.01.14,16:04
Potešila ma Vaša odpoveď.Ďakujem za cennú radu.A čo sa týka ostatných odpovedí-kuny tu majú "žrádla"dosť,len sa im už nechce ani loviť-sú tu premnožené(keby boli ohrozené-snáď by som hľadala aj pre nich nejaké riešenie na záchranu).Drahú fóliu na dne jazierka neprerazím,lebo na ňu nemám-keby som na ňu mala-kúpim si aj hotový ostrovček.
buchač
26.01.14,16:18
Len tak ,pre zaujímavosť , aj by som rád vedieť rozmery a či plochu daného jazierka ....
marjankaj
26.01.14,16:33
No vidím to tak, že by sa mal prijať zákon, aby kuny mohli loviť iba škodlivých hlodavcov. A lov užitočných kačiek prenechali poľovníkom.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Kuna_skaln%C3%A1
buchač
26.01.14,16:36
marjankaj

Vhodné by bolo urobiť nejaký ostrovček s mostom .
Ostrovček , ešte lepšie most by následne slúžil ako palebný priestor .
Eva1603
27.01.14,18:18
Viac-menej je to kruh s priemerom +- 15m. A aby som nevyvolávala "medzinárodné konflikty" nechcem ísť proti prírode- len jej trochu pomôcť.
arizona
27.01.14,18:24
Ja v tomto pripade suhlasim s buchacom.
Mavali sme kazdorocne dive kacky na potoku pri dome.
Vacsinou boli rozlezene po oboch brehoch, takmer nikdy nevydrzali dlho na jednom mieste, hoci sme ich aj pravidelne dokrmovali.
Oni skratka potrebovali pohyb,plavanie a hladanie potravy po potoku a po brehoch.
Preto moc tomu neverim, ze by kacka s rodinou vydrzala na nejakom malom ostrovceku uprostred jazierka.
Ale ak sa vam to podari dosiahnut, gratulujem :-)
buchač
27.01.14,18:43
CITUJEM :
Znechutil ma príspevok kolegu, ktorý by problém neriešil.
Ktovie či by reagoval podobne , kedy bol v núdzi on,alebo ktosi jemu blízky

ODPOVEDÁM - pýtam sa :
Riešime pomoc v núdzi človeka , alebo divého zvieratstva ?

ODPOVEDÁM :
Je to pekné , počúvať a pozerať sa na gagot kačiek ...nie raz ich vidím z okna .
Keby sa jednalo o hyd domáci , nuž poriešil by som kunu čím skôr . No problém ...teda pre mňa nie ...

...a robiť nejaké umeloviny na spôsob ostrovčeka ???
Náboje sú lacnejšie .
dusansl
28.01.14,08:09
Pekný deň všetkým ,
svojou radou som chcel naznačiť, ako pomôcť ochrániť káčatka na hniezde, a po ich opustení hniezda v najbližších týždňoch , lebo sa do neho v noci s matkou obyčajne vracajú. Preto je výhodné, keď je hniezdo na ostrovčeku, lebo nočný predátori na vodu nepôjdu. Už je to tak. Samozrejme, že sa v priebehu dňa pohybujú, zbierajú vodnú a inú dostupnú chrobač.
Rovnako tak nemusíme mať starosť, či budú vedieť plávať.
ostrovček im nedá šancu, pred inými mnou nepopísaný situáciami, ktoré sa v prírode vyskytujú. Ale v prvých dňoch zvyšuje šancu prežiť.
Ak sa tak náhodou stane, môžeme si navzájom pogratulovať, k dobrému skutku.
buchač
28.01.14,08:12
Dušan , ale šak jasné ...