Helka1
26.03.06,23:17
Prosim o pomoc skusených , začala som účtovať očnú optiku. Podľa zákona o DPH poskytujú , zdá sa mi , aj oslobodené plnenia, sú to vlastne prispevky zdravotnej poisťovne napr. na nové okuliare, tieto sa odpočítajú od celkovej sumy napr. za okuliare. V dennej uzávierke ERP sú znamienkom minus. Táto suma sa potom fakturuje poisťovni s DPH. Nemalo by sa tam použit pomerné odpočítanie dane - koeficient? Díky
misolga
27.03.06,07:49
Helka, moja optika to robí tak že každý deň vypisuje na papier zoznam predaja tovaru, na ktorom uvádza aj sumu napr.za rám od ktorej je odpočítaná suma 150,- sk, ktorú prepláca poisťovňa a do registračky si dá sumu po tomto odpočte. Keď sa spočíta denný predaj na papieri tak musí súhlasiť so sumou na dennej uzávierke.Na tento papier si ja len dopíšem skladové čísla tovaru a zúčtujem. V registračke sú storná len ako vrátený tovar -reklámácie, alebo nesprávne nahodená suma, ktorá sa stornuje a vystaví správny doklad.A čo sa týka sumy ktorú prepláca poisťovňa zákazníkovi, tak je to suma s Dph.Napríklad zľava 150,-Sk za okuliarový rám je už s DPH, takže žiaden koeficient.