SamuelG
30.01.14,16:25
V počítači mi odišla jedna z troch RAM Corsair dominator 2 GB. Chcel som si dokúpiť ďalšiu ale už nie sú v predaji. Chcel by som sa spýtať že akú RAM môžem kúpiť miesto tej pokazenej tak aby bola kompatibilná s tými zvyšnými čo mi v počítači ostali ?
misoft
30.01.14,15:44
Drobným písmom na nej máš napísané základné údaje - takt 1600MHz, časovanie 7-8-7-20, napätie 1,65V - takže tie k tomu podobné, hlavne napätie a časovanie. Pokiaľ zoženieš s nižším taktom, budú RAMky potom pracovať na tom nižšom takte. Sú to DDR3 http://www.corsair.com/cmp6gx3m3a1600c7.html - takže podľa týchto údajov (zo stránky) musíš hľadať podobné.
SamuelG
30.01.14,16:51
no lenže také neviem zohnať. Pozeral som na nete a ako RAM ky 2 GB DDR3 1600 MHz zohnať nie je problém lenže také s časovaním 7-8-7-20 CL7 proste nie sú :(
duves
30.01.14,17:23
Chobot
30.01.14,18:14
Predpokladám, že máš na ZD 4 sloty na pamäte. Zvyčajne bývajú tieto sloty zapojené tak, že vždy 2 a 2 pamäte pracujú v režime DUAL. Takže tie zvyšné zapoj do 1 a 2 a dokúp 2 ďalšie 1600 a tie zapoj do 3 a 4.

Aký máš operačný systém? Lebo väčšina dokáže adresovať iba 4 GB pamäte, takže viac je zbytočných (čo viem, tak iba Win 8 a Win 7 64 bit dokážu využiť viac, ako 4 GB).

Teraz mi napadá - to si mal sadu 3 pamätí? Máš na to aj dosku, ktorá podporuje TRIPPLE channel? Ak nemáš takú dosku, tak je úplne jedno či sú to rovnaké pamäte alebo nie (a na časovaní už potom vôbec nezáleží).

Alebo si to mal zapojené v 3 zo 4 slotov? Akú máš ZD?

AK sú 2 páry pamätí, nevadí, že majú rozdielne časovanie. Hlavná je frekvencia, Zvýšenie časovania pri používaní PC ani nezbadáš.
SamuelG
31.01.14,17:51
Na doske mam dokopy 6 slotov na pamäť takže tri sú modré a tri sú biele. A operačný systém mám windows 7 64 bit takže by mal zvládať viac ako 4 GB pamäte.

Tak teraz neviem pretože evidentne mám dosku čo tripple channel podporuje a aj tie corsair dominator pamäte boli vlasne tripple.

Teraz mám kúpiť teda sadu dvoch DDR3 s frekvenciou 1600 a urobiť to tak že tie pôvodné zapojím do dvoch bielych slotov a tieto nové do dvoch modrých slotov a teda zostanú mi voľné jeden modrý a jeden biely slot.

Či ako je to najlepšie urobiť v tomto prípade keď mi z tripple sady pamäti ostali len dve a na doske sú tri biele a tri modré sloty na pamäť.
Chobot
31.01.14,18:22
Napíš presnú značku a model ZD, pozriem, či podporuje len tripple alebo aj dual zapojenie.
SamuelG
01.02.14,06:15
OK. Takže dosku mám gigabyte X58A-UD5
SamuelG
01.02.14,06:16
ani tam. Tam som už hľadal
SamuelG
01.02.14,10:43
koľko by vlastne bolo vhodne mať ramky na tejto doske keď mám štvorjadro procak intel i7 2,8. Potreboval by som to cele nejak optimalizovat aby z toho bol aspon zľahka hrací komp :)
misoft
01.02.14,13:57
@Chobot - ak je to táto http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3450#ov - dual nie - triple áno - má 3 dvojice 1-3-5/2-4-6
SamuelG
01.02.14,15:24
no je to táto. Tak čo mám teraz urobiť keď z pôvodného tripple balenia pamätí mi jedna odišla a neviem takú istú už kúpiť ?
Chobot
01.02.14,15:47
TAk som pozeral dokumenty k tvojej doske. Tá podporuje tak tripple channel ako aj dual channel. Schémy zapojenia pamäťových modulov pre dual channel (1x 2 moduly alebo 2x2 moduly) nájdeš v tomto návode:

http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/mb_manual_ga-x58a-ud5_v2.0_e.pdf

Takže neviem, či je to dobrá správa pre teba, ale ak tam necháš zvyšné 2 moduly v správnych slotoch, tak budeš mať "len" dual channel.

AK si to chceš overiť, naištaluj si túto malú aplikáciu (CPU Z):

http://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/1.68-setup-en.exe

ktorá ti v záložke Memory ukáže všetky informácie o pamätiach (koľko, aká kapacita, časovanie a či fungujú v dual či tripple channeli).

Aké sú tvoje možnosti:
1. Používať ďalej zvyšné 2 moduly s kapacitou 4 GB v dual channel. Myslím, že pre Windows 7 to stačí.

2. Môžeš kúpiť ďaľší modul akejkoľvek kapacity s rovnakou frekvenciou a používať 3 single moduly s kapacitou rovnajúcou sa súčtu 3 modulov.

3. Dokúpiť 2 rovnaké moduly (napr. 2x2 GB) s frekvenciou 1600 MHz a mať v kompe 8 GB pracujúcich v režíme 2xdual channel.

4. Predať tie 2 moduly, ktoré ti zostali a kúpiť nové 3 moduly, aby si mal znovu tripple channel.

Inak tie moduly pre tripple channel nemusia byť z jedného kitu, tie sú len takým marketingovým ťahom. Môžeš kúpiť akékoľvek 3 pamäťové moduly rovnakého typu (série) a budú fungovať v tripple channel, ak ich správne zapojíš.

Všetko záleží od tvojich finančných možností.
A neviem, prečo si sa rozhodol pre dosku s tripple channel. Nie je to bežná funkcionalita, podporuje je len Intel platforma, AMD ju na ZD nevyužíva.

A koľko je pre tvoj PC optimálna kapacita? To nezáleží od CPU, ale od verzie Windows. Win 7 32 bit má minimum 1 GB a dokáže využiť max. 4 GB. Keďže máš Win 7 64 bit, minimum požiadavka je 2 GB a táto verzia dokáže alokovať až 64 GB pamäte. Takže 4 GB sú dostatočné. Ak ale chceš mať súčasne spustených viac programov, dobré by bolo mať 6 - 8 GB.

Z uvedeného kompromisným riešením pre teba by bola varianta 3.
SamuelG
02.02.14,06:55
Super odpoveď. Silno ďakujem :)
Jo aj podla mňa je 3 správne :)