naninka23
02.02.14,17:56
Je možné byť naraz zaevidovaný na úrade práce + poberať invalidný dôchodok + byť PN? Je nejaký dôvod na takúto kombináciu ?
Ďakujem.
Anik
02.02.14,17:07
Je to možné v čase PN sa nechodíš zapisovať. Ty dokonca nemusíš byť ani evidovaná na ÚP, ako ID.
PN nie je platená.

Nemá pre ňu žiaden význam byť na PN, iba to že sa nemusí chodiť hlásiť.
Čo sa týka evidencie tá má pre ňu význam v tom zmysle, že ak by si potom neskôr hľadala prácu, alebo by si chcela založiť chránenú dielňu - resp. pracovať v chránenej dielni, ľahšie sa k týmto veciam dostane ak je na ÚP evidovaná.
Moja SRO
02.02.14,17:24
nárok na nemocenské dávky pre ID vzniká iba v prípade, ak je súčasne aj v PP...
Anik
02.02.14,17:28
čo som napísala zle? vtedy asi nebude evidovaná na ÚP
Moja SRO
02.02.14,17:32
je možné, že má ID súčasne uzatvorený PP s príjmom do max. sumy tak, aby súčasne mohla byť evidovaná na ÚP....kombinácia 3 vecí, z ktorých sú aj referenti na ÚP zmätení....takže ti nevyčítam, že si napísala zle, ale tiež si to nedomyslela.
Anik
02.02.14,17:38
ja len, že otázka bola bez dohody, alebo iného prac. pomeru- pýtala sa či môže byť zaevidovaná na ÚP +poberať ID a byť PN. Myslím, že som nikoho svojou odpoveďou nezaviedla, ale ak Teba predsa tak máš pravdu to neužitočné si isto zaslúžim. A ešte ak som Ti spríjemnila nedeľný večer som rada.
veronikasad
02.02.14,17:44
Koľko %-nú invaliditu máš priznanú zo SP ?
veronikasad
02.02.14,17:46
Nárok na nemocenské z takejto kombinácie vzniká iba v prípade ak je invalidita menej ako 70 % a platí si dobrovolné poistenie v soc.poisťovni (celý balík)

Pri invalidite nad 70 % ho ako uchádzača o zamestnanie ho síce zaevidujú, ale nevznikne nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti, aj keď má splnené podmienky.
naninka23
02.02.14,20:57
Tak aby som upresnila otázku:
Ide o osôbku, ktorá už nie je zamestnaná. Pracovný pomer skončil 07/2013 po 1 roku PN.
Priznali jej 45% invalidný dôchodok.
Prihlásila sa na úrad práce ako nezamesnaná a vyčerpala dávku v nezamestnanosti.Momentálne už nedostáva podporu.
Stav je taký, že je na PN + zaevidovaná na ÚP bez podpory + invalidný dôchodca.
Má nejaký význam byť na PN a vôbec byť zaevidovaný na ÚP?
Za 45%-ného invalida štát odvádza všetko alebo preto je dobré byť na ÚP aby štát platil nejaké odvody ???
Katy a R
02.02.14,21:05
keďže si doplnila otázku:
Je možná takáto kombinácia aj na platenú DPN - ako už Veronika napísala - Ale!
Momentálne v tomto prípade už nemá poistenie - takže ani žiadna dávka neprichádza do úvahy. Ak by sa dobrovoľne poistila - tak na nárok na dávku je potrebné mať 270 dní poistenia za posledné 2 roky (v súčte aj s minulými poisteniami)
naninka23
02.02.14,21:11
Takže na PN je zbytočne.OK
Nič také ako chránená dielna alebo niečo podobné neprichádza do úvahy. Má síce len 45% ID, ale stav je vážny, takže to nehrozí. Takže v tom prípade aj evidencia na ÚP je zbytočná. OK
Katy a R
02.02.14,21:12
tak sa treba poistiť! .... eidovaná nemusí veru byť.. (môže)
Ak má zdravotné problémy - potom sa môže dať vypísať na platenú DPN - ako dobrovoľne poistená osoba.
naninka23
02.02.14,21:13
Žiadne DNP ani nič podobné neplatí. Ani platiť nebude.

Ked mne sa teraz jedná viacmenej o to, či môže byť v klude doma na ID s tým, že štát za nu platí všetko potrebné a nemusí sa kvoli niečomu chodiť hlásiť na ÚP. O dávku mi ani tak nejde.
naninka23
02.02.14,21:13
nerozumiem :-(
Katy a R
02.02.14,21:19
nuž keď nebude, tak nebude! - potom ani dávka nemôže byť!
naninka23
02.02.14,21:21
No ano .. lenže DNP by platila aj viac ako 300 EUR, nie ? Niet z čoho. Teraz je to už tuším len celý balík.
naninka23
02.02.14,21:25
Ked mne sa teraz jedná viacmenej o to, či môže byť v klude doma na ID s tým, že štát za nu platí všetko potrebné a nemusí sa kvoli niečomu chodiť hlásiť na ÚP. O dávku mi ani tak nejde.
naninka23
02.02.14,21:27
Ide totiž o moju svokru a ona sa tomu vôbec nerozumie , tak má aj PN, aj ID aj je zaevidovaná na úrade. Tak som sa jej pýtala a vôbec nevie, že jej nikto nič nevysvetlil ... všade ju odpinkajú.
Je vo vážnom stave a nechcem, aby zbytočne chodila kade tade.
Anik
02.02.14,21:27
Ako ID je nie povinnosť byť evidovaná na ÚP môže sa kľudne odhlásiť a štát za ňu bude aj tak platiť ZP
Moja SRO
02.02.14,21:28
Evidencia na ÚP v takomto prípade má význam iba vtedy, ak by sa chcela zamestnať v chránenej dielni, príp. sama chránenú dielňu založiť. Inak tá evidencia význam nemá, ak je 45% ČID, je poistencom štátu.
Katy a R
02.02.14,21:28
ak chce mať iba kľud - tak ozaj nemusí nikde chodiť - vyradia ju - treba len na ZP doložiť rozhodnutie o ID. ZP platí potom štát.
- ale mohla by mať tú nemocenskú dávku za pár peňazí (som si ten názov vysvetlila - že to ťa zaujíma;)
naninka23
02.02.14,21:29
Vďaka.
naninka23
02.02.14,21:34
Vdaka.
naninka23
02.02.14,21:37
Katy a R Môžeš mi to nejak viac rozpísať? Ona keby sa pripoistila, tak by musela platiť tú plnú sumu celého balíka, nie ? To je teraz viac ako 300,- EUR ak sa nemýlim. A dostávala by oveľa menej, nie ? V tomto vôbec neviem chodiť.
Katy a R
02.02.14,21:44
naninka23
02.02.14,21:50
OK, takže podla toho by teoreticky mohla platiť to minimum .. 141,47. A kolko by potom dostávala nemocenskej? A to až po tých 270 dnoch, však ?
alaya1
03.02.14,07:54
Veronika, aj nad 70% zaeviduju.
veronikasad
03.02.14,07:55
Ano, ale nemá nárok na dávku v nezamestnanosti. Pokial nemá záujem o príspevky pre občanov s ťažkým zdr.postihnutím, evidencia je zbytočná.
alaya1
03.02.14,07:58
Presne, ako pises.
mareko
03.02.14,09:33
Zbytočne je na PN, iba ju to obmedzuje /vychádzky iba v stanovenom čase, žiadna voľnosť/aj tak nedostáva už žiadne peniaze za DPN. Čo sa týka budúceho prehodnotenia invalidity, tak jej nijako nepomôže že bude PN, ak nepracuje lebo jej to zdravotné problémy nedovoľujú, tak to má takú istú výpovednú hodnotu a okrem toho, lekárske správy musí mať dobre napísané aby mala nádej na zvýšenie % miery. A v konečnom dôsledku je to aj tak na rozhodnutí posudkového lekára či jej dá vyššiu mieru poklesu schopnosti-teda vyššie percentá.
Čo sa týka evidencie na ÚP, odpovede máš už uvedené vyššie, že v jej prípade to nemá zmysel.
Takže ak nepracuje a je na ID (svokra je invalidný dôchodca so všetkým čo ku tomu patrí, ako keby mala aj ohodnotenie nad 70 %, iba peňažné ohodnotenie má nižšie), nemusí sa nikde hlásiť ani mať PN.
Katy a R
03.02.14,10:58
neporovnávaj - sú to rozdielne prípady. V tomto prípade by mohla poberať nemocenskú dávku! Samozrejme máš pravdu, že pokiaľ je DPN neplatená - tak je úplne zbytočná.
Katy a R
03.02.14,11:09
270 dní sa skúma v súčte - aj ukončené poistenia - takže ak má dosť dní..:) Samozrejme, nepoznám konkrétnu situáciu - ako je to so zdravotným stavom? - a tiež ako to mala s tou starou DPN? - toto je k SP. Pokiaľ má neplatenú DPN - táto je jej zbytočná!
K UPSVaR - z evidencie sa môže aj hneď ísť odhlásiť (alebu ju po čase vyradia) - bude mať od nich pokoj. Zbytočne tam bude figurovať ako číslo v štatistike. Ak teda nechce nijaké príspevky pre ŤZP - ohľadne zamestnanosti..
mareko
03.02.14,13:00
Viem že je to rozdiel z hľadiska účtovného, ale zjednodušene, pre zadávateľkynu svokru z jej pohľadu na vec je to jedno. Môže byť?
Katy a R
03.02.14,13:13
mareko - na vysvetlenie rozdielu - že prečo nemôžeš porovnať
Ty si písal o inom prípade pôvodne - tam nemocenská dávka neprichádzala vôbec do úvahy! Ale v prípade zadávateľky - jej svokra môže mať nemocenskú dávku (platenú DPN)
nie je veru jedno - aký ID má!