Moffi
04.02.14,20:33
Zdravím vás,
mám taký problém, že sa mi PC reštartuje kedy sa mu zachce. Napr. pri prezerani obyčajných stránok (ako je táto) vydrži bez restartu menej akoby som mal hrat nejakú hru, no zase čím náročnejšia hra tým skor sa reštartne (reštartuje sa presne tak akoby som ho natvrdo restartol tym tlacitkom na boku bedne, cize reset). Napr. taka hra Counter Strike Global Offensive, zahrám si tak cca 20min a je tu restart, ak si pustím video na youtube v klalite 1080p, proste HD tak sa restartne do 5min. vyzerá to tak ze ako nahle sa o nieco zatazo procak, PC, alebo ja neviem co to nezvladne a reset. Zo zaciatku som myslel ze grafika nema dostatocne napajanie no ak som zistil ze pri pozerani videa na youtube sa resetne ovela skôr tak usudzujem ze je navide procak. Moja zostava:
doska- ASUS A85XM-a
procesor- AMD Athlon X4 740
Grafika- Gainward GeForce GTX 650 1024MB GDDR5
RAM- Corsair VENGEANCE 1600MHz 8GB (2x4GB) CL9
Zdroj- Enermax ENP450AGT
Neviem co mam robit ludia poradte nieco, kamos vravel ze treba updatnut BIOS, sucasna verzia 6401, mam ju updatnut na 6501.
Mám taký pocit ze uz fakt neviem co je chybne, jeden mi vravi ze doska, jeden ze slaby zdroj, dalsi procesor(v to usudzujem aj ja). Este ak mozem dodat Procak sa mi neprehrieva drzi sa na 32 stupnov celsea :).
command
04.02.14,21:25
Si si istý že aj pri hraní hier a pri veskerej zátaži más stále 32 stupnov? Podla mna ide o prehrievanie. Aj zdroj aj grafika sa moze prehriat nie len procesor. Aky je stary PC kedy naposledy si ho cistil kompletne?
Chobot
05.02.14,08:05
Reštart môže spôsobovať čokoľvek. Napr. mne to tiež robilo a zistil som, že to spôsobuje statické napätie. Mal som hliníkovú skrinku a nejakým spôsobom prerážala vetva zo spínača resetu do skrinky a keď som sa dotkol skrinky, tak statický náboj resetol komp. Vlastne to isté, ako keby som stlačil gombík reset. Po odpojení oboch káblov resetu to prestalo.

V prvom rade - nenapísal si, či to robilo od zostavenia - Kto to zostavil? Alebo si to kúpiť ako hotovú zostavu? Alebo sa to prejavilo po nejakom čase? Bolo tam niečo menené, keď to začalo robiť?

Takže na tvojom mieste by som najprv skúsil odpojiť tie 2 konektory resetu zo základnej dosky, či náhodou tlačítko resetu (alebo káble) nerobia skrat. Ak to neprestane, tak len testovať metódou pokus-omyl. Tu je pár tipov, čo by to ešte mohlo byť:

1. Zdroj - uvádzaš, že máš 450 Watt zdroj. Keď pozerám na tvoju zostavu, nemala by byť energeticky náročná, ale človek nikdy nevie. Ak je to nový zdroj, tak ho nechaj na neskôr. Ak ale máš doma iný zdroj alebo si vieš od niekoho požičať výkonnejší, tak ho vyskúšaj vymeniť. Zdroj býva často pôvodcom problému.

2. Pamäte - Akým máš OS? Ak máš Windows XP alebo Win 7 32 bit, tak je zbytočné mať 8 GB. Jedine Win 7 64 bit a Win 8 dokážu alokovať viac, ako 4 GB pamäte. Máš tam 2 moduly. Vyskúšaj ich po jednom vybrať, môže byť niektorý modul vadný. Pamäte sa mi zdajú byť trochu predimenzované pre danú zostavu (sú skôr pre high end zostavy), ale to nevadí, podľa výrobcu sú kompatibilné pre danú dosku:

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketFM2/F2A55-M_LK2_PLUS/AMD_Trinity_2DIMM_report.pdf

3. CPU - nainštaluj si nejakú aplikáciu, ktorá ti ukáže teplotu CPU (napr. Speedfan, je zadarmo), alebo CPU-Z. SKontroluj skutočnú teplotu procesoru - tých 32 st. C neviem odkiaľ máš, ale to nie je reálna teplota ani pri nečinnosti, nieto ešte pri pozeraní videa. Ak sa prehrieva - dať výkonnejší chladič.

4. HDD - ak máš zapojených viac diskov, všetky okrem systémového odpoj a yvskúšaj tak. Ak to pomôže, môže to zase indikovať aj chybu zdroja - že nestíha zásobovať šťavou toľko zariadení. Alebo chybu niektorého disku.

5. grafika - tu jedine vyskúšať inú graf. kartu. Kúp si na inzerát nejakú staršiu za 10-15 eur (potom ju môžeš zase predať) a vyskúšaj tú. Ak by bola chyba v grafike, potom môžeš investovať do kúpy inej, lepšej.

6. ZD - Podľa výrobcu ZD podporuje tvoj CPU od verzie BIOSu 0402, t.j. od prvej verzie, ktorý vyšla spolu s touto ZD. Píšeš, že máš 6401, novšia je len 6402 a 6501. Môžeš updatnúť BIOS na verziu 6501, ale nemyslím, že by to malo pomôcť:

http://www.asus.com/Motherboards/A85XMA/#support
ZD by som podozrieval ako poslednú. Tú neotestuješ, jedine ju potom vymeniť, ale to znamená aj preinštalovať Windows.

7. Samotný operačný systém - môžeš mať zlú inštaláciu. Ak máš nejaký náhradný,. starší disk, vyber všetky disky a na tento starší nanovo nainštaluj windows. Ak to prestane, je to v OS. Ak nie, tak sa ti potvrdí, že je to hardwérová chyba.

Je to ťažké hľadanie a možno to bude stáť nejaké peniaze, možno aj zbytočne vyhodené.
Moffi
05.02.14,12:23
No ďakujem vám za také rýchle a pekné rady avšak som nato už sám prišiel :)
v 1. rade mám novú zostavu, skladal som si ju sám je stará tak týždeň. Zdroj je akurát. Mám Win 7 64bit. pamete kupované z bazošu ako nové, nemajú ešte ani rok. Jedine je najstaršie a to Hard-disk ma cca 4 roky a je v bedni sám :). čo sa týka Procesora tak to som si chladič dokúpil a je to tam fest natesno vďaka nemu, preto taka teplota, ten chladič čo mám tak v popise bolo spomenute, že nim chladia 6-core, popripade 8-core procesory od AMD čo u 8-core je spotreba 125W, ja mam 65W. Takže som zistil, že hybne nič neni, no možno je ale to teraz už asi nezistím.
Takže: V ten deň čo som pridal aj tu príspevok mi to ešte nedalo a posurfoval som si po nete a kdesi som sa dozvedel, že treba znižiť frekvenciu RAM. Mal som toiž 1600MHz, doska je robena aj na 1866MHz, no proste dal som to na 1333MHz a ako nahle som dal safe, restart, hral som 2, 3 ... hodiny bez prestavky, zdroj pri hraní nepišťal ako vtedy a aj napriek tomu že som šiel dnes do školy, takmer som nespal :)
Ešte by som sa chcel opýtať k tomu môjmu zdroju, nepiští teraz vôbec, no ak stisnem tlačitko na klavesnici alebo hybem myšou alebo proste nejaký kontakt z vedľa bedne tak piske presne tak ako piskal vtedy, toto neviem už vôbec čím to je. Mám možnosž ísť zajtra reklamovať/vrátiť zdroj tak ak by mi niekto poradil čo by bolo vhodné urobiť.
Moffi
05.02.14,12:27
PC má týždeň, všetko nové okrem RAM a HDD. Samozrejme ak sa zaťaží ma viac.
Chobot
05.02.14,14:07
Tak niečo bolo na tom predimenzovaní pamätí pre základnú dosku.

V zdroji ak niečo píska, tak sú to kondenzátory. Nemusí to byť žiadna vada, ale môže sa stať, že kondenzátor odchádza. Je to pri jeho zaťažení.

To s tými pamäťami má priamy súvis so zdrojom. PRi vyšších frekvenciách pamäte potrebujú aj vyššie napätie. Bežne sú pamäte napájané napätím 1,5 V, pri pretaktovaní na vyššie frekvencie sa zvykne zvýšiť napätie na 1,6 - 1,65 V. Možno tieto pamäte pri 1600 MHz pýtajú viac, než 1,5 V (hoci v parametroch je uvádzané, že pracujú pri 1,5 V).

AK máš možnosť reklamovať, skús to dať na reklamáciu. Nech ho otestujú, premerajú. V najhoršom prípade ti reklamáciu zamietnu.
Moffi
10.02.14,14:20
Zdroj som vrátil, objednal si Cooler Master Thunder 600W
Práve na ňom fičím. No je tu ešte jedna vada. Pri hraní GTA IV mi hra seka a to len vtedy ak hoci čo stisnem na klavesnici, proste napr. medzernik a hneď sek na cca 1sec. a furt. Skúšal som už aj vymaniť klavesnicu no bez zmeny, skúsim vymeníť klávesnicu na ten taky starý port PS, uvidím ako bude reagovať no zatial ako vravim čo stisnem, tak sek.
misoft
10.02.14,14:51
Píšeš, že máš chladiče fest napevno - ale dal si medzi CPU a chladič teplovodivú pastu? Lebo ak nie - chladič je tam len do počtu - teplo sa potom neodvádza dostatočne účinne. A to sekanie - práve to môže byť spôsobené aj teplotou procesora. Stiahni si Aida64, nájdeš tam Senzory - ukazujú teploty. Začni hrať a keď sekne, len sa prepni do Aidy a zistíš teplotu cca 1-2 sek. po seknutí - istotne budú vyššie než normál.
Chobot
10.02.14,14:53
Nemyslím, že to bude klávestnicou. Tipujem, že žo robí grafika. Tvoja GK je low end (má len 128 bit rozhranie), na nete sa uvádza, že pri hrách treba nastaviť stredné až nižšie hodnoty rozlíšenia. Ak ten komp mal byť hrací, tak komponenty nie sú veľmi vybilancované. Procesor máš OK, pamäte silné, ale grafiku si dal slabú. Teraz, keď máš výkonnejší zdroj, môžeš tam šupnúť aj silnejšiu grafiku.

Skús znížiť rozlíšenie obrazovky, prípadne vypnúť niektoré funkcie (AA, shading a pod.), či to prestane. Ak áno, tak to budeš musieť hrať na nižších nastaveniach, alebo vymeniť GK.
Moffi
10.02.14,16:12
Pastu som dal, takže prehrievanie môžem vylučiť, no čo sa týka tej Grafiky tak to tiež môžem vylučiť, ide len o to, že GTA IV som hral na PC kde som mal Grafiku GeForce GT520 1GB DDR3 a mi to tahalo bez sekania na medium čiže s touto to dam na Hight a by nemalo nič robiť. No napriek rade som dal všetko na najnižšie, zmenil som aj rozlišenia a tie seky furt, ono to v podstate neseka až kym niečo nestisnem. Mńa napada len jedno buď je zly crack (70% pravdepodobnosť) alebo mam slabý chipset na doske(5% pravdepodobnosť) a tych 25% davam tomu čo mi ešte vy poradíte :)
Chobot
10.02.14,19:19
Jedine už len vyhľadat na nete prípady, kedy mali podobný problém a zistiť, či a ako sa im to podarilo vyriešiť.