Dusko22
06.02.14,23:42
Zdravím Vás! Koncom leta som si kúpil túto rastlinku. No časom začali opadávať listy, nevedel som prečo. Trvá to dodnes. List pomaly zožltne a padne. Dnes som si všimol na spodnej strane listu také biele bodky. Mám pocit, že celý list ma taký biely povlak na sebe. V záhyboch medzi stonkou a listom je taká, ako keby pavučina. Oba výhonky a všetky listy sú napadnuté. Nevidel som žiadneho červíka ani chrobáka. Vie mi prosím Vás niekto poradiť ako mám zachrániť môj fikus? Nechcem kúpiť hneď chémiu a na internete som nenašiel nič užitočné, keďže neviem presne identifikovať tú "chorobu". Prosím Vás napíšte nejaké rady čo mám spraviť, záleží mi na záchrane, nechcem ju vyhodiť. Ďakujem za akúkoľvek radu.
atelier zelene
09.03.14,12:40
Na fikuse mate skodcov- roztočce. Nie su volnym okom viditelne, pokial neviete, co mate hladat. Ak sa vsak pozriete na pavucinky lupou, uvidite take male pomaly sa hybuce pavuky. Premnozuju sa hlavne v suchom, teplom prostredi a pravdepodobne ste si ich priniesli uz z obchodu.
Odporucam Vam rastlinu dobre osprchovat. Ak nechcete ist na to chemiou, postriekajte dobre celu rastlinu olejovitym pripravkom na cistenie listov a pravidelne rozste listy.
Chemicke postreky proti roztoccom predavaju bezne v zahradkarskych potrebach. Mne fungoval Vertimec a Apollo.
lujza.j
09.03.14,13:06