alaya1
07.02.14,08:38
V primestskej casti mesta sa v zahradkarskej osade odstupuje- predava zahrada s chatou.
Avsak pozemok nie je vo vlastnictve, ale majitelia su registrovani v zahradkarskom zdruzeni.
Ake rizika ma odkupenie taketoho pozemku s nehnutelnostou- murovana, ked vlastnicke prava k pozemkom v tejto zahradkarskej osade su vo faze riesenia.
buchač
07.02.14,07:54
Alaya , v podstate žiadne .

Ak sú už tie vlastnícke práva v štádiu riešenia , tak by sa dalo povedať , že je to na tých 90 % už v pohode .
Ide o to , že záhradkárske združenia sú poväčšinou dosť veľké , čo do počtu členov .
Záhradkárske osady svojho času vznikali na tých nevyužitých pozemkoch .
Aj súkromný vlastník by sa takéhoto pozemku vcelku aj rád zbavil ...
Obe zúčastnené strany ...záhradkári - štát alebo záhradkári - súkromník na tom v podstate len získajú .

Vravím tak preto , lebo brat a aj moji susedovci na bývalej záhrade túto anabázu kladne absolvovali .
alaya1
07.02.14,07:56
No, ide mi o to, ze listiny su pisane na mena clenov tej zahr. osady. ked im ja dam peniaze za "odstupenie" zahrady a chaty, ktoru tam postavili, pride list vlastnictva na ich meno a verim, ale......ako toto vyriesit, neviem, preto sa pytam.
buchač
07.02.14,08:03
No, ide mi o to, ze listiny su pisane na mena clenov tej zahr. osady. ked im ja dam peniaze za "odstupenie" zahrady a chaty, ktoru tam postavili, pride list vlastnictva na ich meno a verim, ale......ako toto vyriesit, neviem, preto sa pytam.

Ale dobrá zmluva ( napr. Zmluva o budúcej zmluve ) predsa všetko vyrieši .
Poviem takto .
Ak majiteľ má záujem predať a Ty kúpiť , tak predsa by nemal byť problém .

Zasa dám z vlastnej skúsenosti ...kupoval som chalupu , čakalo sa na tie všeliaké oné ...
Papiere boli ešte len v koncepte ...no ja som už mal kľúče od nehnuteľnosti .
Pri predaji záhrady detto ...
Fakt ide len o jednotlivca/ov ...ak sa ani jeden nesnaží o odrb , tak v pohode .
alaya1
07.02.14,08:04
Ved to, nepozname tych ludi, no uvidim, co poriesime. keby to bolo na nich pisane, to je v poho...nie je to este v ich vlastnictve.
hubatá
09.02.14,05:14
Obyčajne to býva tak, že chatka je vo vlastníctve záhradkára, lebo platí daň z nehnuteľností mestu a over si či aj pozemok pod touto stavbou nie je v ich vlastníctve. Ale to by malo byť potom na LV bud normálne v katastri, alebo na pláne ZO. Vypýtaj si overenú fotokópiu potom od ZO. Ak chatka nemá LV tak iba nadobúdaš členské práva v zmluve so ZO a ostatné je vecou dohody ako napr. pri predaji auta a aj také body si daj do zmluvy ako napr. že je bez tiarch a že ťa doterajší užívateľ oboznámil so skutočným stavom pozemku. Ešte si zisti ako je to s vodou, to by malo byť uvedené v tej zmluve so ZO, lebo niekde má jedna studňa aj 4 užívateľov (obyčajne kde sa rohy 4 záhrad stretajú je šachta a máva ju len jeden písané na svoje meno, lebo je v jeho výmere záhrady, keďže sa za socíka vymeriavali záhrady len kolíkmi od oka.

Takže pri skutočnom predaji si bude ju nárokovať, ale môže ťa aj teraz už obmedzovať napr. on si naťahá vody do všetkých vaní, kýblov a sudov a ty budeš bez vody. Ja som práve kvôli takto riešenej rohovej studni nekúpila záhradu (a inak riešené u nás nie sú - aby ju mal každý na svojom pozemku). Lebo záhrada bez vody nemá zmysel. Záhrada sa najlepšie kupuje v horúcom lete, lebo odvodniť pozemok dokážeš, ale ak je nedostatok vody, tak hĺbiť studňu na cudzom pozemku nemôžeš. A bez dostatku vody ti je záhrada na nič.
tinaro
14.02.14,06:59
Pokial viem ked je osada v stadiu riesenia je predaj pozastaveny do casu kym sa to nevyriesi. Inac my sme kupili taku zahradu, potom nas povodny majitel tahal oo sudoch kvoli najomnemu ani na predaji sa nedalo dohodnut chcel raz tolko co bolo na posudku a bohuzial sud nepomohol majitel dostal, co si zmyslel
alaya1
14.02.14,07:35
Mne neide o kupu zahrady od majitela pozemku. Zahradkarska osada je na nevysporiadanom pozemku, ktore je v stadiu riesenia, ale dochodcovia, ktori su clenmi tohto zahradkarskeho zoskupenia- osady, odstupuju "svoju" zahradku s chatou. Takyto pripad som myslela.