wasko
11.02.14,12:05
Aj ja riešim zlúčenie a v zmluve je napísané, že spoločník má nárok na vyrovnávací podiel. Zanikajúca spoločnosť má len jedného spoločníka takže obchodné imanie by mu malo byť vyplatené celé. Dočítala som sa že podielom by mala byť suma uvedená v súvahe ako vlastné imanie u neho v plnej výške lebo je len jeden spoločník.(ak sa mýlim opravte ma prosím???
moje otázky:
ako mám ten podiel zaúčtovať ako 252/365, 365/211 ??? a ako zlikvidujem potom 252?
predpis účtuje už nástupnícka firma k 26.1.2014?
-Spoločnosť zanikla výmazom- zlúčením z OR k 25.1.2014 od tohto dátumu mám rátať 3 mesiace na vyplatenie podielu? rozhodný deň z hľadiska účtovníctva bol uvedený 23.12.2013
daň z vyplateného vyrovnacieho podielu sa neplatí ale platia sa odvody do ZP vo výške 14%????
ZI v nástupníckej spoločnosti po zlúčení zostane nezmenené - čo z toho vyplíva pri prevode zostatkov do nástupníckej spoločnosti ? ako to vysporiadam?
v zmluve je napísané že podiel spoločníka na ZI aj zo zvyškom obchodného podielu a imania má byť prevedené na ostatné kapitálové fondy nástupeníckej spoločnosti - tak tomu nerozumiem vôbec???čo stým??? ako to mám zaúčtovať?

Budem vďačná za každú pomoc.
skovco
29.09.14,08:26
Dobre otazky, presiel som vsetky zakony, postupy, fora nikde nic. To ci pises je v sulade s obchodnym zkaonnikom ale nikde sa neriesi uctovanie. Pravnici vymysleli ze sa daju zlucit dve nezavisle spolocnosti bez toho aby doslo ku kupe spolocnosti - teda zlucia sa spolocnosti ale spolocnik zanikajucej sa nestane spolocnikom nasledovnika a nezmeni sa ani zakladne imanie naslednika - ako to zauctovat? V skutocnosti muselo dojst k predaju spolocnosti ale u nas forma vyhrava and skucnym zamerom + este jeden bonus obchodneho zakonnika - pri zlúčení, splynutí a rozdelení spoločnosti prechádza imanie zanikajúcich spoločností na nástupnícke spoločnosti až dňom zápisu zlúčenia, splynutia a rozdelenia do obchodného registra.( § 69a , 1 –a) - ustoval to uz niekto?? - som si isty ze ano