Kety Alfa
11.02.14,15:31
Máme dobropis ktorý je vlastne finančný rabat a je na ňom účtované DPH, ale neviaže sa s konkrétnou faktúrou je to len odmena za odber nejakého tovaru za určité obdobie. Otázka je: čo mám uviesť v KV v kolónke poradové číslo pôvodnej prijatej FA? (uviesť tam napr. "0" ? )
a_je_to
11.02.14,15:00
Tak to neuvádzaj ako dobropis, medzi dobropisy do C.2, lebo nejde o prípad podľa § 25 ZoDPH. Ale ako mínusové plnenie medzi faktúry do B.2. Neupravuje základ konkrétnej faktúry, ale fakturuje mínusovú položku - obratový bonus.
Antonia Jendrišáková
11.02.14,15:03
Predsa sa viaže ku dodávkam tovaru. Ak súvisí s viacerými FD napíš číslo poslednej fa.
kuravesele
11.02.14,15:04
Mínusové FA môžu ísť do B.2? Lebo chcela som tam dať preplatok vyúčtovania z plynu a takúto odpoveď som dostala z DÚ :

Dobrý deň,

Do časti B kontrolného výkazu DPH nie je možné zadať "mínusovú" hodnotu.
Údaje z opravných faktúr prijatých príjemcom plnenia k faktúram uvedeným v B.1 a B.2 sa uvedú v kontrolnom výkaze DPH do časti C.2.
Ak na opravnej faktúre chýba poradové číslo pôvodnej faktúry, táto faktúra nemá predpísané náležitosti podľa zákona o DPH. Ak odberateľ nevie zabezpečiť doplnenie faktúry zo strany dodávateľa, uvedie v príslušnom stĺpci údaj "0".
a_je_to
11.02.14,21:49
... tak vidíš, v zákone to nie je, ani proti nemu, treba viac okolo toho pátrať ... až donekonečna. Nevie sa, ako čo ešte drsr usmerní ...
Kety Alfa
12.02.14,08:47
Ahoj, nie je to také jednoznačné, lebo my sme lekáreň, a ten bonus nám zaplatí síce jedna firma od ktorej neberieme nič ale má zmluvu s výrobcom lieku, a na základe odberu tohto lieku (liekov) od rôznych dodávateľov-veľkoskladov, tie lieky sú teda na faktúrach možno aj od piatich firiem a niekoľko krát do mesiaca...oni si spravia nejakú štatistiku koľko sme daného lieku kúpili (z rôznych zdrojov) a zaplatia nám bonus, takže by to bolo len také tipnutie si naslepo ku akej FA to len tak prisúdiť. Celkom logické sa mi zdalo riešenie od a_je_to, ale keď to nejde - tak to nejde .... skúsim počkať snáááď to prejde :) strašne ma zdržiavajú takéto hľadania čo kde ako dať do toho výkazu, čo faktúra to nový problém...:(
JM1968
12.02.14,09:00
zdravím, zadala som podobnú otázku do rubriky Lekáreň, aj ja som myslela, že B a tá odpoveď z DÚ ma dostala....
Kety Alfa
12.02.14,10:48
Prepáčte, ani som nevedela že je tu aj rubrika Lekáreň, môžete ma do nej navigovať? moc sa tu na Porade nevyznám :( v základnej ponuke som to nenašla - iba účtovnídtvo a dane.
Kety Alfa
12.02.14,11:28
Aha tak už som niečo o účtovaní lekární našla, len prvý príspevok tam bol z roku 2004, tak som to prehliadla, ale ďalej som listovala a je to aktuálne, len škoda že naša lekáreň má JÚ som len na zastupovanie za materskú tak to nejdem meniť, ale väčšina lekární má asi PÚ
JM1968
12.02.14,11:36
ja idem cez Rubriky, dole že ďaľšie rubriky, ked ich ukáže dám že všetky a na str.8 je rubrika Lekáreň
Antonia Jendrišáková
12.02.14,12:03
Chceš povedať, že lieky kúpiš od firmy A a zľavu Ti poskytne firma B ? Opýtaj sa na to na 048/47 25 201 Daňové riaditeľstvo B.B.
Kety Alfa
12.02.14,12:21
:) dobre si to pochopila
JM1968
12.02.14,13:52
ináč mohlo by sa zistiť aj, kam ten dps bude dávať v KV dodávateľ, či by to nepomohlo....
kuravesele
12.02.14,14:42
oni sami nevedia čo kde má ísť...
Kety Alfa
12.02.14,14:43
Veď konečne som sa im dovolala a zamotkáva sa to ďalej, lebo oni to prifarili k našej poslednej minuloročnej faktúrke (keď sme s nimi ešte obchodovali) ale háčik je v tom , že tá je vystavená na nižšiu sumu ako je dobropis, ale mne je to už asi úplne jedno! brrr
JM1968
12.02.14,14:44
to je fakt, ale pokutovať vedia dokonale
JM1968
13.02.14,08:18
fantastické, však to daj tak aby sa tie dobropisy "stretli", to že je nižšia pôvodná faktúra asi nie je podstatné, hlavne ak je z 2013
Kety Alfa
13.02.14,08:57
veď tak ešte že je to z r.2013
Zdenusca
24.07.15,08:26
Kety Alfa, ako ste nakoniec vyriešili Váš problém? Kam ste zadali do KV rabat,kt. sa neviaže na konktrétne faktúry ale zmluvu? Mam rovnakú situáciu a neviem si rady.
Kety Alfa
24.07.15,14:57
Asi vám moc nepomôžem, lebo sme to vyriešili tak, že som do tej firmy volala ako to vykazujú do KV oni a dohodli sme sa že to dáme na takú starú FA z obdobia, kedy sme od nich niečo brali. Ale moja rada znie: opýtajte sa tej firmy ako to vykazujú oni aby ste to mali v KV rovnako. Skúste sa potom ozvať ako ste pochodili - ďakujem.