erow
12.02.14,12:44
Toto som hladala v suvislosti s tym, ze chceme zacat posielat FA mailom.

http://www.epi.sk/priklad-z-praxe/nalezitosti-faktury-prijatej-elektronickymi-prostriedkami-mailom.aspx

Otázka:

Musí faktúra obsahovať pečiatku a podpis, keď dodávateľ nemá zaručený elektronický podpis?
Odpoveď:

Došlá faktúra v papierovej forme nemusí obsahovať podpis a pečiatku dodávateľa.

Predpokladáme, že odberateľ prijal faktúru elektronickým prostriedkami, t. j. e-mailom a následne si túto faktúru vytlačil, teda ju má v klasickej papierovej forme. Takáto faktúra sa považuje za rovnocennú faktúru s faktúrou, keby bola poslaná napr. slovenskou poštou alebo prevzatá osobne od dodávateľa.

Pokiaľ táto faktúra obsahuje náležitosti účtovného dokladu podľa § 10 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve a v prípade platiteľa DPH aj náležitosti podľa § 74 zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH, je spravidla postačujúcim dokladom tak pre účely zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, taj aj na účely zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.

Žiadny predpis nestanovuje, že príjemca musí mať došlú faktúru podpísanú a opečiatkovanú dodávateľom. Naopak, zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov v ustanovení § 10 stanovuje, aby príjemca došlú faktúru podpísal, a to jednak osobou, ktorá je zodpovedná za účtovný prípad po vecnej stránke a jednak osobou, ktorá je zodpovedná za zaúčtovanie tohto účtovného prípadu.
Almazia
12.02.14,12:13
najviac ma iritujú zákazníci, keď si pýtajú oraziť pokladničný doklad z ERP :D, ale veď
orazím, ale nezabudnem podotknúť, že razítko akékoľvek, si dám za rohom vyrobiť....
JWC s.r.o.
12.02.14,13:20
Cca mesiac dozadu som sa dotazovala na finančnej správy, odpoveď bola: K Vašej otázke či je nevyhnutné, aby faktúra obsahovala aj pečiatku firmy a ručne urobený podpis - napr. vo forme naskenovaného objektu, ktorý je vložený do faktúry je potrebné uviesť, že zákon o DPH stanovuje povinné náležitosti faktúry v § 74 ods. 1, kde pečiatka a podpis nie sú obsiahnuté. Je potrebné uviesť, že od 1.1.2013 Slovenská republika prebrala do zákona o DPH smernicu Rady 2010/45/EÚ z 13. júla 2010, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 2006/112/ES o spoločnom systéme DPH, pokiaľ ide o pravidlá fakturácie (fakturačná smernica). Nové pravidlá fakturácie majú zabezpečiť rovnaké zaobchádzanie s papierovými a elektronickými faktúrami.

Čo sa týka pečiatky a podpisu na faktúre tieto ako také majú zabezpečiť vierohodnosť pôvodu faktúry, čo znamená potvrdenie totožnosti dodávateľa tovaru alebo služby alebo osoby, ktorá v mene dodávateľa vyhotovila faktúru. Spôsob zabezpečenia vierohodnosti pôvodu a neporušenosti obsahu faktúry si od 1.1.2013 zavedením fakturačných pravidiel určí zdaniteľná osoba.
Richard
13.02.14,08:23
Erow, tan článok hovorí správne A ale zabúda napísať B. To B tu popisuje JWC.
Faktúra vygenerovaná z účtovného systému musí byť zabezpečená tak aby bola vierohodná, čo v preklade znamená že sa dá zistiť kto ju vyhotovoril a nedá sa "sfalšovať".

Zabezepčiť sa to dá elektronickým podpisom, ale systém overenia vierohodnsti sa dá spraviť aj inak. Napríklad my máme na faktúrach za videoškolenia vlastný systém na overenie vierohodnosti a pravosti faktúry (na našom webe sa dá spraviť proces overenia, odkaz je v samotnej faktúre) a nepoužívame na to elektronický podpis.
JAJA11
10.12.14,08:29
tak som z toho jeleň :-) Ak dostanem mailom nepodpísanú faktúru, tak kedy ju pri daňovej kontrole považujú za dostatočne overenú?
mám dodávateľov, ktorí doručujú faktúry s elektronickým podpisom... tam mi to je jasné...
ale v poslednej dobe mi začali chodiť faktúry mailom, bez podpisu, len s oznámením, že to mám považovať za daňový doklad, že už mi poštou faktúru nepošlú.... zatiaľ som si vždy vypýtala aj faktúru poštou, ale teraz som zostala z týchto informácii zarazená..... oni na tej druhej strane sa vždy rozčuľujú, ale vždy mi tú faktúru pošlú, nakoľko chcú aby som ju čo najskôr uhradila..... ale nechcem zbytočne zaťažovať zákazníkov.... ja však neviem určiť, či je takáto faktúra dostatočne overená a či nebudem mať problém pri kontrole.... sú to faktúry na pomerne vysoké sumy..... (jedná sa o faktúry zo zahraničia, preto ma to dosť desí, dať do účtovníctva takúto faktúru) ......
Slovenské firmy posielajú faktúry podpísané elektronicky a mnohé majú ešte aj pečiatku a podpis......
JWC s.r.o.
13.01.15,11:24
info pre JAJA11 nižšie
JWC s.r.o.
13.01.15,11:25
tak som z toho jeleň :-) Ak dostanem mailom nepodpísanú faktúru, tak kedy ju pri daňovej kontrole považujú za dostatočne overenú?
mám dodávateľov, ktorí doručujú faktúry s elektronickým podpisom... tam mi to je jasné...
ale v poslednej dobe mi začali chodiť faktúry mailom, bez podpisu, len s oznámením, že to mám považovať za daňový doklad, že už mi poštou faktúru nepošlú.... zatiaľ som si vždy vypýtala aj faktúru poštou, ale teraz som zostala z týchto informácii zarazená..... oni na tej druhej strane sa vždy rozčuľujú, ale vždy mi tú faktúru pošlú, nakoľko chcú aby som ju čo najskôr uhradila..... ale nechcem zbytočne zaťažovať zákazníkov.... ja však neviem určiť, či je takáto faktúra dostatočne overená a či nebudem mať problém pri kontrole.... sú to faktúry na pomerne vysoké sumy..... (jedná sa o faktúry zo zahraničia, preto ma to dosť desí, dať do účtovníctva takúto faktúru) ......
Slovenské firmy posielajú faktúry podpísané elektronicky a mnohé majú ešte aj pečiatku a podpis......

Elektronická faktúra nemusí byť podpísaná el. podpisom. Pri prijatí elektronickej faktúry (čo faktúra poslaná e-mailom je) musíte zabezpečiť vierohodnosť pôvodu. Neviem, aký systém obchodovania u Vás prevláda, ale postačí, keď si faktúru vytlačíte, k nej doložíte napríklad objednávku, alebo cenovú ponuku, alebo preberací protokol. Je to v zásade kontrolný mechanizmus podnikových procesov. Inak, elektronický podpis zväčša využívajú spoločnosť, ktoré si chú zabezpečiť neporušenosť obsahu - čiže že sa v čase od vystavenia faktúry obsah dokumentu nezmenil. Zámerom týchto spoločností je najmä predísť špekulatívnym metódam - strušne povedané, minimalizuje sa tým riziko, že druhá strana bude mať problém s úhradou faktúry a bude hľadať výhovorky - faktúra neprišla, na takej cene sme sa nedohodli, poslali ste mi fa s inou sumou atď...Osobne si myslím, že 20 Eur za certifikát pre elektronický podpis nie je veľa, a v súčasnosti už skoro všetky účtovné softy majú modul elektronického podpisovania - tým tu ale nechcem propagovať nasilu certifikáty
Cobra99
13.01.15,18:04
Ja osobne sa vždy pýtam, či chcú fa poslať aj poštou s podpisom. Ak nie, tak pošlem len mailom (bez el. podpisu, nemám).
Pokiaľ mám pochybnosť alebo vystavujem danému subjektu fa prvýkrát, tak pošlem aj poštou, aby nemohli tvrdiť, že nič neprišlo.