obcandochodca
14.02.14,12:27
Môže si manžel uplatniť 500 eurovú nezdaniteľnú časť z príjmu z prenájmu bytu, ak podľa BSM sme obaja vlastníci bytu, ale na daňovom úrade som sa registrovala ako prenajímateľ iba ja?
Roman1
15.02.14,17:51
DP podáva len registrovaný
Mila123
15.02.14,17:59
nesúhlasím, 500 € si môžu uplatniť obaja manželia, pokiaľ prenajímaný majetok patrí do BSM, i napriek tomu, že iba jeden z manželov je ohlásený na DU a tiež iba jeden z manželov je na nájomnej zmluve ako prenajímateľ
Katy a R
15.02.14,18:01
Len na upresnenie - neexistuje 500 eurová nezdaniteľná časť.;)
Ak je byt v BSM - môžte si príjem rozdeliť, ako uznáte za vhodné .. a môžte obidvaja využiť oslobodený príjem 500 eur:)
inak, nie je problém zaregistrovať na DU obidvoch - veď sa za to neplatí - a môže sa zísť ;)

doplním: - vyhrabala som starú debatu: http://www.porada.sk/184035-dan-z-prijmu-za-prenajom-nehnutelnosti-za-rok-2011-a-post2034676.html#post2034676
Katy a R
15.02.14,18:07
- a zadávateľ ani nepíše o podávaní DP ;)
Roman1
15.02.14,18:11
ak chcú podávať obidvaja a uplatňovať si oslobodenú časť 500 eur musia sa registrovať obaja
Katy a R
15.02.14,18:15
a prečo by manželka mala podávať DP, ak bude mať len oslobodený príjem? žiadny zdaniteľný?
A keď aj mala zdaniteľný príjem - DP nemôže robiť? Prečo? ... to, že nie je registrovaná - tak to už je úplne iná vec. MOŽNO by jej za to mohol daňový úrad dať pokutu (za neskorú registráciu??) - ale nemôže jej zakázať podať DP !!!
Mila123
15.02.14,18:22
nemusia sa registrovať obaja, tlačí ak jeden z manželov ohási DU prenajímanú nehnuteľnosť
Katy a R
15.02.14,18:29
Janka A tu raz napísala - že je na mieste registrácia - tak preto ja radšej doporučujem :) - ale ak sa rozhodnú, že na manželku bude len 500 - tak by som to fakt neriešila!
Anik
15.02.14,18:40
vďaka dievčence, že ste sa tu rozpísali
Kvaka
15.02.14,18:59
Pripájam link na článok, kde je uvedené stanovisko správcu dane. Tento výklad zákona bol publikovaný už dávno, neviem, či to daniari odvtedy zmenili. http://financie.etrend.sk/osobne-financie/registruju-sa-pri-prenajme-obaja-manzelia.html
Citujem: Povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ bytu. Ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať o registráciu na obidvoch manželov.

Doplňujem:
Ešte som našla aj tento odkaz http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/22901-manzelia-si-mozu-prijmy-aj-vydavky-rozdelit/
Môj názor je ten, že povinnosť registrácie pri prenájme nehnuteľnosti v BSM je jedna vec a príjem z prenájmu a jeho rozdelenie manželmi je druhá vec. Súčasťou príjmov z prenájmu sú napríklad aj príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti. Takže dá sa to chápať aj tak, že príjmy z prenájmu plynú manželom na základe spoluvlastníctva nehnuteľnosti v BSM, pričom registruje sa ten z manželov, ktorý je na zmluve.
Katy a R
15.02.14,19:08
ktovie - ako to naozaj vyzerá v praxi - ako to daňový úrad rieši -
Ak teda dá takýto manžel DP - príklad : pri zdaniteľných príjmoch okolo 1700;) (alebo teda aj viac) - že či dajú pokutu za neregistrovanie, alebo nie?
ak má niekto skúsenosť - napíšte !
Kvaka
15.02.14,19:30
V tom článku sa píše: Môžu sa dohodnúť aj tak, že celý takýto príjem zahrnie do základu dane len jeden z nich a môže to byť aj ten, ktorý nemal povinnosť registrácie, lebo nebol uvedený ako prenajímateľ v zmluvnom nájomnom vzťahu.
Katy a R
15.02.14,19:48
toto mi je jasné - len oni rozhodujú, ako si rozdelia príjem . doplnila som odpoveď
Kvaka
15.02.14,19:56
No čítam, že názor som nezmenila. :) Ale vážne, príjem je dôvodom na registráciu, lenže je tam teraz aj príjem z prenájmu hnuteľných vecí, takže?
Katy a R
15.02.14,19:57
veru .. a aj z pozemkov napríklad ;)
Už to tu do detailov bude rozobraté .. a zadávateľovi ide len o ten oslobodený príjem .. :)
obcandochodca
16.02.14,17:28
Chapem to správne??? na zmluve z prenajmu som uvedena len ja a tiez aj zaregistrovana na DU som len ja.....ak si mozem odcitat 500eur ja a tiez aj moj manzel, ktory nie je na zmluve a ani registrovany na DU, tak potom uz nemusim podat ani danove priznanie, pretoze nas zisk je 2640eur a to som neodcitala ani naklady.
Kvaka
16.02.14,18:18
Ak ste iný zdaniteľný príjem v roku 2013 nemali, tak nemusíte podávať DP. Náklady s tým nič nemajú. Na účely povinnosti podania DP sa počíta "hrubý" príjem.