Ivusik_Pampusik
21.02.14,12:17
Dobrý deň,

kúpili sme firemnú budovu a náklady na jej opravu (výrobná hala) + pristavanie kancelárií som dávala do nákladov (cca 50 000 € - okná, podlahy, dvere, hyg.vybavenie, kúrenie...) nakoľko som myslela, že bude písaná na firmu (keďže sme ju platili z firemného účtu), ale je napísaná na majiteľa.

Čo teraz s nákladmi? Dá sa nejak spraviť, aby sme ich mohli mať v účtovníctve v nákladoch?

Budova bola kúpená aj opravovaná v r. 2013.

Ďakujem.
lupa
21.02.14,11:25
Pristavanie kancelárií je oprava?
Tweety
21.02.14,11:26
Pristavenie kancelárii, nové okná, podlaha, dvere, kúrenie, to nie je oprava ale TZ.
Podstatné si nenapísala, je firma zaradená do HM spoločnosti?
Ivusik_Pampusik
21.02.14,11:32
už som to opravila v zadaní...je písaná na majiteľa firmy nie na firmu aj ked sme ju platili z firemného účtu - takže nie je v majetku
Tweety
21.02.14,11:36
sú to teda výdavky pána majiteľa nie firmy, ak to dáš do výdavkov, ak nie zaúčtovať oproti pôžičke
karakul
21.02.14,11:37
... firma platila zo svojho účtu rekonštrukciu budovy, ktorá je na liste vlastníctva napísaná (k 31.12.2013) v LV na majiteľa F.O. Toto je zadanie témy? ak áno, je to iba otázka záväzkových vzťahov medzi firmou a majiteľom, náklady firmy s tým nemajú nič spoločné (ale ak sa to robilo vo vlastnej réžii, tak je to ešte komplikovanejšie, nezabudnúť na výnosú časť)... Ledaže by bola vypracovaná nejaká extra zmluva, ale to presahuje rámec otázky i možností jednuduchej odpovede.
IvetaH
21.02.14,12:01
Ak kúpil budovu za účelom podnikania, alebo ju plánuje využívať na podnikanie a preto ju financoval z firemných peňazí, tak nech ide trochu pospiatky a najskôr nech si dá na papier aspoň jednoduchý podnikateľský zámer, nech si urobí zmluvu o prenájme tej nehnuteľnosti na podnikanie a od toho dátumu nech si financuje rekonštrukciu z firemných peňazí.
Ak kúpil budovu na svoje meno, neznamená to, že musí byť určená na súkromné účely.
A čestné slovo, nie je to o podvádzaní, ale takú mám skúsenosť s klientami. Kúpi a nedomyslí.