gallows
22.02.14,14:13
Ak som sa správne dopátral po pracnom hľadaní na internete, výdavky/náklady do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu sa účtujú v PD ako VOZD do stĺpca zásoby.
Nie je mi však jasné, do ktorého stĺpca PD sa účtujú výdavky vo výške základnej náhrady za každý jeden kilometer jazdy ( 0,183 EUR/km) ?
Je možné oboje tieto výdavky zaúčtovať mesačne spoločným interným dokladom (s použitím rozpisu pre príslušné stĺpce PD) ?
Alebo musia byť výdavky za PHL v hotovosti účtované cez pokladnicu ?
Ďakujem za odpoveď, účtovníctvo si vediem sám ako amatér a neviem sa dopátrať k vyššie uvedenému a mám z toho už pekný chaos :(
veronikasad
22.02.14,13:17
OPATRENIE
Ministerstva financií Slovenskej republiky
zo 16. decembra 2013
č. MF/17694/2013-74,

2. V § 4 odsek 9 znie:
„(9) Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové služby, právne služby, nájomné, opravy a udržiavanie hmotného majetku, výdavky na školenia a odborné semináre, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku, zostatková cena predaného dlhodobého hmotného majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu4) a ďalšie výdavky neuvedené v odseku 6 písm. e) prvom až piatom bode.“.

Toto opatrenie nadobúda účinnosť 1. januára 2014.
gallows
22.02.14,13:32
Ďakujem Veronika, chápem správne, že náhrada za km sú teda ostatné výdavky ?
Nevedela by ste mi poradiť s tým zaúčtovaním v Alfe plus ? Prosím prosím ... :)
veronikasad
22.02.14,13:34
Ja by som to dala do služieb ako cestovné
gallows
22.02.14,13:38
Ste zlatá, dám na Vás ... :) ... a stačí teda zaúčtovať interným dokladom, alebo to musí ísť cez pokladnicu ? Tú si totiž kvôli uľahčeniu života nevediem, len banku ...
Rozalka
22.02.14,14:03
A tie náhrady sú vyplatené ako?
Cez banku?
gallows
22.02.14,14:05
Výber z banky ako osobná spotreba
Rozalka
22.02.14,14:12
to je výber do pokladne a cestovné náhrady sú vyplatené z pokladne, ak je náplň, agendu treba viesť
gallows
22.02.14,14:19
Hmm, toho som sa obával ... i tak ďakujem za radu Rozálka ... :) ... takže dotácia pokladne z banky a následne úhrady PHL ?... a stačí urobiť 1 výdavkový doklad za mesiac, alebo je nutné každé tankovanie viesť ako výdavok zvlášť ?
avalik
22.02.14,14:24
este upresni ci ide o vlastne osobne auto podnikatela alebo je to auto v majetku alebo prenajate
gallows
22.02.14,14:27
Súkromné auto, nie je v majetku
veronikasad
22.02.14,14:31
Nákup PHL pri súkromnom aute nie je VOZD - vôbec ho neúčtuješ cez peňažný denník. Mesačne - na základe knihy jázd a dokladov o nákupe PHM si urobíš vyučtovanie paušálnej náhrady, ktorá sa skladá z 2 častí :
- sadzba základnej náhrady
- spotreba PHM.
Evidenciu a výpočet môžeš robiť priamo v ALFE+.
gallows
22.02.14,14:36
Ono mi to totiž nejako nesedí ... celé tankovanie nie je využité na podnikateľský účel, len časť z neho, zvyšok aj na súkromné jazdy ... tá časť na podnikateľskú jazdu je presne určená evidenciou jázd s počtom odjazdených km a tam sa dokonca oproti minulosti už ani nezadáva čerpanie PHL ... neviem, ako by som urobil z takého tankovania výdavok z pokladne - musel by som uvádzať len tú časť spotrebovanú na podnikateľskú jazdu ? ... to by zas nesedelo s bločkom PHL ... celé je to divné ...
veronikasad
22.02.14,14:38
Nie je to divné, podstatné je aby si mal nákup min. tolko litrov ako je priemerná spotreba podľa km najazdených na podnikanie. z bločkov vypočítaaš priemernú cenu (ak to budeš robiť ručne a tou prenásobíš najazdené km podľa normovanej spotreby.
gallows
22.02.14,14:44
Áno, tak to robím, nákup litrov je väčší, než spotreba ... robím to v evidencii jázd v Alfe, takže mi počíta zvlášť aj spotrebu PHL, aj paušálnu náhradu - mesačne ... pýtam sa však na to, či mi to stačí zaúčtovať interným dokladom do účtovníctva - je tam možnosť zaúčtovať v rozpise obe položky do príslušných stĺpcov peňažného denníka - alebo to musí ísť aj cez pokladnicu
veronikasad
22.02.14,14:46
Ak máš vysokú hotovosť v pokladni a chceš ju znížiť, účtuj ako výdavok z pokladne. Inak stačí mesačne cez interný doklad ako nepeňažný pohyb.
gallows
22.02.14,14:49
Pokladnicu práveže vôbec nevediem, preto ma mimoriadne teší Tvoja odpoveď ... všetkým vám veľmi pekne ďakujem za pomoc ;)
veronikasad
22.02.14,14:50
Neverím, že za celý rok si nemal žiadnu platbu v hotovosti. Výbery z banky účtuješ ako osobnú spotrebu podnikatela ?
gallows
22.02.14,14:54
Nemal, všetko robím z banky ... teda práve okrem toho nákupu PHL ... áno, všetky výbery z banky účtujem ako osobnú spotrebu
veronikasad
22.02.14,14:56
Tak paušálne náhrady za súkr.auto zaúčtuj ako nepeňažný výdaj cez ID k poslednému dňu každého mesiaca a máš po probléme.
gallows
22.02.14,15:00
Presne toto som potreboval vedieť Veronika ... :) ... tak som to robil doteraz, keď všetko šlo na prevádzkovú réžiu, ale nevedel som, či je to možné aj po zmene od 2013 ... ešte raz ďakujem !
K Monika
23.02.14,17:21
S touto istou otázkou sa trápim aj ja, nikde som konkrétnu odpoveď nenašla. Viem že PHM sú zásoby, ale vlastne to nie je nákup PHM, ale náhrada cestovných výdavkov zamestnancovi alebo SZČO za PHM a km za používanie vlastného motorového vozidla. Neviem sa dopátrať konkrétnej odpovede. Ja by som celé vyúčtovanie cestovných náhrad (PHM aj KM) dala ako ostatný výdavok. Prosím poraďte mi, čo to myslím správne. A keď nie, tak ako malo byť aby to bolo správne. Ja to dávam ako výdavok z pokladne, ale niekedy musím spraviť aj osobný vklad do pokladne, aby my to vykrylo. Ďakujem
gallows
24.02.14,09:31
Monika, rozobrali sme to tu dosť podrobne s Veronikou a tá je myslím v účtovníctve dobrá.
Takže PHM určite do stĺpca výdavok za zásoby, náhrada za km výdavok za služby. Aj ja som si myslel, že ostatné, nakoniec sme sa zhodli na cestovných náhradách.
Tiež sme prebrali spôsob zaúčtovania v PD - môže to byť tak ako to robíš Ty cez pokladňu, ja pokladňu nevediem, tak to robím mesačne ako nepeňažný pohyb cez interný doklad (uzávierkový doklad).