barima
25.02.14,19:18
Prosím o radu. Účtujem lekára, v roku 2013 mu prišla kontrola z Dôvery a neuznala mu niektoré výkony za rok 2012.Následne musel vystaviť dobropis (až v 7/2013).Môžem zaúčtovať tento dobropis klasicky 602/311(325)?Dúfam, že nemusel podať dodatočné DP na DzP za rok 2012.
Rozalka
25.02.14,18:29
Nie, netreba DDP, keby to bolo naopak, teda 315/602, potom áno
karakul
25.02.14,19:05
"Nie, netreba DDP, keby to bolo naopak, teda 315/602, potom áno"

... no na druhú časť odpovede mám trochu iný názor...

Ak je v poriadku, že v bežnom roku zdravotná poisťovňa neuzná zdravotníckomu zariadeniu 20-30% vykonaných výkonov len preto, že má nejaké interné limity a na základe nich ich núti vystaviť dobropis, napriek tomu, že na tieto výkony boli vynaložené náklady - tak to je v súlade so zákonom o dani z príjmov? dovolím si tvrdiť, že nie je a nikoho to (okrem lekárov) netrápi.

No a ak za 10 mesiacov po uplynutí minulého účtovného obdobia vykoná ZP kontrolu a na jej základe a aj napr. kvôli nedočerpaniu limitu bežného roka uzná dodatočne nejaké výkony - tak to má podávať DDP... to je potom choré.
AnnaK
25.02.14,19:58
Súhlasím, že netreba podať DDP. Ale k opačnému prípadu mám odpoveď na dopyt zo sekcie metodiky daní DR SR B. Bystrica. Citujem:

"V prípade, kedy VšZP na základe listu doručeného v apríli 2011 vyzvala firmu poskytujúcu zdravotnú starostlivosť, aby si po zostavení a schválení účtovnej závierky za rok 2010 doúčtovala výkony poskytnuté v r. 2010 (ktoré poisťovňa pri vyúčtovaní nepreplatila a neuznala za toto obdobie) uvádzame nasledovné:
Z účtovného hľadiska tento účtovný prípad nie je možné považovať za opravu chýb minulých účtovných období a preto z pohľadu z.č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov nie je možné postupovať podľa ustanovenia § 17 ods. 15.
To znamená, že ide o účtovný prípad nového zdaňovacieho obdobia (r. 2011) a výkony (výnosy) budú súčasťou základu dane tohto zdaňovacieho obdobia."
karakul
25.02.14,20:28
... logický záver... ak si zoberieme v úvahu, že v niektorých prípadoch "doúčtovávajú" pár desiatok eur, náklady na podanie DDP by prevýšili efekt ťarchopisov...
AnnaK
26.02.14,06:28
ale ja som mala doúčtovanie vo výške takmer 2000 eur, takže som sa radšej obrátila s dopytom na DR SR.
barima
26.02.14,15:07
ďakujem veľmi pekne za ochotu. Ešte ale uvažujem, či to nezaúčtovať na nedaňové (pripočítat.položka) aby mi to neznižovalo základ dane, keďže výkony mu neboli uznané z dôvodu jeho pochybenia, hm?