JANA LC
05.03.14,08:45
Chcela by som týmto upozorniť všetky účtovníčky, ktoré toto nepostrehli, po telefonickom dohovore s našou správkyňou DÚ, mi jasne povedala, že v prípade došlých - prijatých tuzemských faktúr, ktoré prídu po dátume podania KV, teda po 25. - tom dni nasledujúceho mesiaca, sa MUSÍ urobiť dodatočný kontrolný výkaz DPH za to zdaňovacie obdobie, do ktorého dané DFA patria, teda podľa dátumu dodania.

Príklad:
DFA príde 03.03.2014
dátum dodania je 20.01.2014

Kontrolný výkaz DPH odberateľa za január 2014 treba urobiť dodatočný, doplniť do B2 tú omeškanú DFA.

Daňové priznanie DPH za január sa nemusí robiť dodatočné, ale môže, druhá možnosť je, že sa DPH uplatní v DP DPH vo februári, alebo v inom období.

Takže, ešte raz : kontrolný výkaz MUSÍ byť vždy podľa dátumu dodania !

Ja si to idem doriešiť s týmito "účtovníčkami" tak, že im to doporučeným listom pošlem naspäť, nech si robia dodatočný kontrolný výkaz oni, ja mám aj inú robotu a darebáctvo podporovať nebudem!

Beriem všetko späť a každému sa ospravedlňujem, kontrolný výkaz DPH
N E M U S Í byť podľa dátumu zdaniteľného plnenia, naozaj si treba všetko preveriť, takže správkyňa sa vyjadrila, že musí, po Vašich upozorneniach som znovu volala , ale najskôr do KROSU, tam mi povedali, že nemusí, aj program Omega to tak robí, že dátumom uplatnenia dane aj DP DPH aj KV DPH v jednom mesiaci, potom som zase volala do call centra FS, tam mi to tiež potvrdili, že je to tak , tak som zase volala správkyni na DÚ, a mali Ste pravdu, nevedela o tom, povedala, že sa mám držať toho, čo povedali na call centre FS, že to je smerodatné. Keď ešte dostanem písomnú odpoveď z FS, tak ju sem priložím. Ešte raz sa ospravedlňujem, ale aj tak si myslím, že by sa takto neskoro nemali posielať faktúry.
karakul
05.03.14,07:54
... konkrétne ktoré účtovníčky si mala na mysli ?
JANA LC
05.03.14,08:05
tie , čo mi 03.03.2014 poslali dve došlé faktúry so zdaniteľným plnením 20.01.2014 a 31.01.2014. Prepáčte, ak moje príspevky vyznievajú nahnevane, ale som už zúfalá, každý deň pracujem od rána do večera, ani Vás by takéto nepotešilo !
nika.sum
05.03.14,08:09
tak to je hlupost podla mna, do kontrolneho vykazu predsa pojde dosla tuzemska faktura v tom mesiaci ked si budem odpocitavat DPH s tym, ze tam bude datum dodania taky ako je na fakture. Vas pripad: odpocet DPH bude v 03/2014 - tak bude v KV za 03/2014 ale datum dodania bude 20.1.2014.

Zvlastnych skusenosti viem, ze nie vsetky pracovnicky DU vedia uplne vsetko alebo ste sa mozno zle pochopili. Iny pripad je ak vam pride faktura z ICS alebo zahranicia, kde budete musiet robit samozdanenie, tam sa to riesi dodatocnymi podaniami....
nika.sum
05.03.14,08:13
preverte si toto skor ako zacnete konat, podla mna je tato informacia nespravna.
Blanka Urbanová
05.03.14,08:13
Prečo hovoríte len o tuzemskej faktúre?
azla
05.03.14,08:15
tiež si myslím, že je to mýlna informácia, ktorá nemá oporu v zákone.
JANA LC
05.03.14,08:15
lebo také mi došli
cacka
05.03.14,08:16
tiež si myslím, že je to nesprávne
JANA LC
05.03.14,08:20
tiež by som to najradšej doriešila vo februári, správkyňu som pochopila správne, jasne mi to tak povedala, volala som aj na call centrum finančnej správy, tak isto, prosím Vás, informujte sa aj Vy u svojich správcoch na DÚ, a napíšte , čo Vám povedali. Napísala som aj otázku na FS, čakám na vyjadrenie, aby som mala nejaký papier, ale to niečo potrvá.
nika.sum
05.03.14,08:26
Ja na DU nebudem volat, mam poucenie ku KV a jasne je tam napisane B2 - iu tam tie faktury pri ktorych si platitel dane uplatnuje odpocitanie dane v prislusnom zdanovacom obdobi. Jasne to bolo aj na skoleni povedane a myslim, ze ten kto tvoril KV vie toho viacej ako spravkyna, kt. mozno o nom nieco citala...a ako pise Alza, nema to oporu v zakone...
Dáša_
05.03.14,08:28
Volala som aktualne na call centrum finančnej správy - pýtala som sa, že som zabudla jednu došlú faktúru dať do DPH, čo s tým. Odpoveď bola jednoznačná - kedy ju dám do DPH, vtedy ju dávam aj do KV. Čo presne si sa právnkyne pýtala? Máš došlé alebo odoslané faktúry?
Dáša_
05.03.14,08:29
a máš vystavené faktúry alebo došlé? lebo na call centre určite informujú, kedy vo výkaze, vtedy aj v KV. Čerstvá skúsenosť - práve som položila telefón
nika.sum
05.03.14,08:59
Ono to niekedy nie je o tom ze by ich dodavatelia neskoro posielali (neviem ako vas pripada) ale o tom ze ich klienti neskoro prinesu uctovnickam...a co sa tyka smerodatnosti - skor zakon a odpoved z DU ulozena, tazko sa budete obhajovat ze vam nieco povedali na Call-centre, aj tam su len ludia a neviem ci ovladaju zakony tak dobre. Pekny den
JANA LC
05.03.14,09:26
Mám došlé faktúry, zmiatlo ma to, že som volala so svojou správkyňou, tá ma usmernila, tu na porade zas inak, ale už to nejdem riešiť, ďakujem za odpovede, keď budem si uplatňovať DPH tak to pôjde aj do KV, dám to do februára.
KloferHladny
05.03.14,20:13
nika to komentovala O.K. Na DU informuju, že kedy v DPH, vtedy aj v KV, to je tiež O.K.. Akurát v zozname faktúr v KV DPH za 02 musíte dať k tejto faktúre dátum dodania 20.01.2014. Niekde ma porade je moja otázka "Máte program ktorý umožní zadať päť dátumov ?" - tam som sa to pokúšal riešiť.
SAIVI
14.03.14,13:39
Príklad:
Dodanie tovaru: 25.1.2014 (vznik daňovej povinnosti u dodávateľa)
fa vystavená 7.2.2014
fa prišla až po podaní daňového priznania za 01/2014 napr. 26.2.2014 tzn. že do dátumu odpočítania dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) vo faktúre uvediete dátum 26.2.2014 (par. 51 odst. 2
zákona o DPH (http://www.porada.sk/dph#__AUTOKW))
Podľa poučenia ku KV sa tento doklad má uvádzať v KV za 02/2014 (v tomto
období je aj nárok na odpočet) avšak s dátumom 25.1.2014 tzn. s dátumom kedy
vznikla daňová povinnosť vášmu dodávateľovi