Mirkaska
05.03.14,09:43
Daňovník rezident SR pracoval v r 2013 v ČR, to je príjem zo záv, činnosti, ktorý vyjmem v DP. v SR má príjem z nájmu. minulý rok sa postupovalo v DP tak, že v tom čase na r. 83 sa vyňal základ dane celý (záv. činnosť z ČR+prenájom). tým pádom neplatil daňovník žiadnu daň. Dalo sa to tak urobiť aj cez edane.

ako je to tento rok? možem to tak urobiť, kedže cez elektr. DP na portali sa dá aj tento rok vynať v r. 80 celý ZD, z r. 78?
vdaka
Katy a R
05.03.14,08:50
Ak sa to tak dá spraviť aj tento rok - tak urob! je to ich chyba - ktorú tolerujú ;)
- keď pohľadáš vlaňajšiu diskusiu k tomuto - tak nájdeš aj odpoveď od daňovákov - že je to OK:) ... berú na svoje triko straty takto vzniknuté .
(ja som ešte tento rok neskúšala - nemám dôvod)
Mirkaska
05.03.14,09:47
odpoved bola v otázkach DRSR. v starej porade to bola tema vždy na začiatku, na túto novú si neviem zvyknut... volako je všetko v jednej kope :-)
Mirkaska
06.03.14,13:04
tu je odpoved z DRSR k vynatiu aj príjmu z prenájmu:

Dobrý deň,

Finančné riaditeľstvo SR k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) uvádza nasledovné:

Uvedený postup je platný a správny aj pri vysporiadaní si daňových povinností za zdaňovacie obdobie roku 2013.

S pozdravom,
Mgr. Bibiana Hricková
Katy a R
06.03.14,13:09
pekné :):) - nuž treba sa len "zariadiť" (však aspoň podaktorým padne vhod)
myslím, že aj počítačovo zdatní školáci (ZŠ) by im ten program nastavili bez chyby ??
Mirkaska
06.03.14,13:13
oni tvrdia, že je to správny postp, nie že SW je zlý :-)
zuzana.š.
06.03.14,13:51
Mne dnes ohľadom toho prišla odpoveď z drsr, že v nadväznosti na uvedený postup pri uplatňovaní metódy vyňatia príjmov spôsobom vymedzeným v tlačive daňového priznania nie je v rozpore so zákonom a nie je možné ho spochybniť. V niektorých prípadoch to môže mať aj nepriaznivý dopad pre štát z hľadiska platenia daní.
Katy a R
06.03.14,18:24
veď to isté písali aj vlani ... aj predvlani;)
Katy a R
06.03.14,18:34
jasné nie SW je zlý ;) - ale niečo iné ..
ale napr ak niekto nezamestnaný bez príjmu prenajme byt, aby si prilepšil ... tak zaplatí dane, aj keď ten príjem za celý rok bude napr 2500 eur - nemôže si uplatniť NČZD
ale ak niekto zarába v rakúsku (česku... ) - a prenajíma na slovensku byt .. tak aj keď za prenájom dostane viac - tak si môže uplatniť NČZD - buď neplatí žiadne dane alebo teda menej (zníži si ZD)
huntertransports
24.07.14,10:19
Dobry den, mohla by som Vas poprosit a tu odpoved? Spravila som to presne takto, lebo my sme ten pripad , ale nepreslo mi to.

Velmi by som bola vdacna za reakciu DRSR, ktorá Vám prisla od Danovakov? Aby bolo zrejme, ze to to je v sulade so zakonom? Dasa
Katy a R
24.07.14,10:29
však ju máš - vyššie citovanú
prípadne napíš aj ty na FS (odpovedali rýchlo - len či aj teraz ?)
huntertransports
24.07.14,10:37
urcite napisem, dakujem, ved podla nej som aj postupovala, len ak by som sa chcela tou odpovedou ohanat, nie je tam celkom zrejme, k akej otazke sa presne vyjadruju....nie je jasne, aky "uvedeny postup" myslia...:(