MisoZilina
05.03.14,14:31
Zdravim. Som zamestnanec a zivnostnik a moja zivnost ma prilezitostny charakter, t.j. v niektore roky nemam ziadne prijmy, vacsinou kazdy druhy. Odvody platim az na zaklade danoveho priznania, t.j. rok po roku, v ktorom boli prijmy. Z toho vyplyva, ze v roku, v ktorom si uplatnujem zaplatene odvody nemam ziadne prijmy. Je teda efekt ich uplatnenia v danovom priznani nulovy? Lebo ked vyplnam automatizovane danove priznanie, tak ta suma sa nikde neprejavi, zrejme sluzi len pre znizenie danoveho zakladu zo zivnosti. Ako riesit takuto situaciu, aby som nejakym sposobom vyuzil tie zaplatene odvody? Pausalne odvody platit nechcem, lebo nikdy neviem, ci vobec budem mat nejake prijmy zo zivnosti. Existuje nejaka moznost ako zaplatit odvody v roku, v ktorom vzniknu prijmy? Vopred dakujem za odpovede.
kn-alka
05.03.14,13:39
Nie, nie je, platenie odvodov je zákonom dané, tak ako je dané.
Môžeš ich účtovať, čím ti vznikne prípadne strata, ktorú v neskorších rokoch uplatníš.
Anik
05.03.14,14:08
čo sa týka odvodov na ZP možno by si sa vedel dohodnúť na preddavkoch, aby ti aspoň tie vstúpili do výdavkov daného roka a aby si nemusel toľko doplácať v rámci RZZP