jmala
07.03.14,17:04
Vediem si daňovú evidenciu a uplatňujem si výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10. Predpokladám, že stačí, ak vyplním tú jednoduchšiu tabuľku č. 1b – Údaje daňovníka z daňovej evidencie podľa § 6 ods. 10, ktorá je pod tabuľkou č. 1 na strane 3 DPFO typu B.

Poraďte mi, čo konkrétne mám vpísať do kolónky „zásoby“. Patria do „zásob“ napríklad bežné kancelárske potreby, zvýrazňovače, zakladače? (Každá položka menej ako 10 EUR.) Alebo nákup odbornej literatúry pre potreby firmy? To sú tiež zásoby? Tak som to aspoň pochopila z toho, že o zásoby má ísť vtedy, ak je ocenenie nižšie ako 1 700 EUR a doba použiteľnosti je pritom dlhšia ako jeden rok. Keďže som minulý rok nič také v daňovom priznaní nevypisovala, tak do kolónky „zásoby na začiatku zdaňovacieho obdobia“ dám NULU? Alebo tam mám dať inú sumu? A do kolónky „zásoby na konci zdaňovacieho obdobia“ dám konkrétnu výšku sumy, ktorú som uhradila v roku 2013 za všetky kancelárske potreby a literatúru? Dobre uvažujem?

A čo mám dať do kolónky „pohľadávky“? Z toho som úplne hotová, sedím nad tým už celé hodiny a neviem s tým pohnúť... Keďže som minulý rok nič také v daňovom priznaní nevypisovala, tak aj do kolónky „pohľadávky na začiatku zdaňovacieho obdobia“ dám NULU? Alebo sa mýlim? A do kolónky „pohľadávky na konci zdaňovacieho obdobia“ mám dať akú sumu? Tam mám dať celkovú výšku sumy, ktorú som fakturovala za služby vo faktúrach, ktoré som vystavila všetkým svojim klientom za celý rok 2013? Alebo sú pohľadávky niečo úplne iné?
Anik
07.03.14,16:27
tvoje pohľadávky k 31.12.2013 je to čo je vyfakturované, ale nie je zaplatené
predpokladám, že si vedieš knihu faktúr, alebo ak máš niekde preplatok , ktorý ti zaplatia až v roku 2014 a ty o ňom vieš - polopatisticky to čo Ti má byť zaplatené

čo sa týka zásob - ak máš iba spotrebný materiál , že nie si napr. obchod čo asi nie si tak by som tam dala 0, iba ak máš tých zakladačov ja neviem na zásobe ešte napr. za 200 eur tak by som to tam dala, ale ináč nič. Opäť je to vlastne to čo si ešte fyzicky nespotrebovala a teda to máš.
Ten spotrebný materiál - ak to chceš dať do ostatných výdavkou, tak len ako analityku v rámci zásob , určite nie do ostatných výdavkov.

tvoje záväzky sú neuhradené FA napr. od Orange, za internet - atď, ale patria tam napr. aj odvody ak ich platíš podľa zákona a to za december v januári - to je tiež tvojim záväzkom - všetko čo dlžíš
čo sa týka hmotného a nehmotného majetku môžeš dať na výkaz veci čo si kúpila a budeš ich využívať viac ako 1 rok, niekto tam dáva však len majetok- ktorý má vyššiu hodnotu ako 1700 eur
Samozrejme vedieš si evidenciu cez vytvorené inventárne karty
jmala
07.03.14,23:26
Ďakujem Anik, veľmi si mi pomohla. S tými pohľadávkami som naozaj nevedela pohnúť. Jasné, že si vediem Knihu pohľadávok a tam mám uvedené všetky faktúry, ktoré som vystavila všetkým svojim klientom za celý rok 2013. Keďže v účtovníctve mám Knihu pohľadávok a tu v daňovom priznaní chcú tiež uviesť „pohľadávky“, tak som nevedela, či tam mám uviesť všetky, alebo len tie nezaplatené faktúry.

Ďakujem aj za tú radu ohľadom zásob. Nie som obchod, všetko je to iba spotrebný materiál (kancelársky papier, fixky...), to čo bežne potrebujem pre chod firmy. Predtým, do 31. decembra 2012, som takéto veci dávala v peňažnom denníku do „prevádzkovej réžie“. Keďže sa zmenil zákon a „prevádzková réžia“ od 1. januára 2013 zanikla, tak som od januára 2013 tento spotrebný materiál začala v peňažnom denníku dávať do kolónky „zásoby“. Takže aj to ma poplietlo, keďže v peňažnom denníku mám zásoby a tu v daňovom priznaní chcú tiež uviesť „zásoby“, tak som nevedela, čo presne tam mám uviesť.
Viem, že keď si vediem daňovú evidenciu, tak si nemusím viesť peňažný denník. Predsa len si však peňažný denník vediem pre takú celkovú prehľadnosť. Myslíš si, že ten spotrebný materiál, ktorý som v peňažnom denníku do 31. decembra 2012 dávala do „prevádzkovej réžie“ a od 1. januára 2013 do kolónky „zásoby“ mám presunúť do kolónky „ostatné výdavky“? (Na túto otázku mi odpovedať nemusíš, ak by si však odpovedala, potešíš ma.)

Anik, prosím však o radu ešte v jednej veci. Na základe účtovných dokladov rozmýšľam, že radšej si budem uplatňovať preukázané daňové výdavky, teda podľa § 6 ods. 14, a nie ako som pôvodne zamýšľala percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10. Znamená to však, že v daňovom priznaní budem musieť vyplniť nie tabuľku č. 1b, ale tú zložitejšiu tabuľku č. 1a – Údaje daňovníka z daňovej evidencie podľa § 6 ods. 14, v ktorej sú uvedené aj „záväzky“ a aj
„hmotný“ a „nehmotný majetok zaradený do obchodného majetku“. Prosím o radu, čo mám uviesť do kolónky „záväzky“. To je to, čo niekomu ja dlžím, za nejakú nevyplatenú faktúru? A čo uviesť do tých kolónok „hmotný“ a „nehmotný majetok zaradený do obchodného majetku“? V roku 2013 som si kúpila projektor (za menej ako 300 EUR), ktorý nutne potrebujem pre chod firmy, keďže prednášam. Tiež som kúpila USB kľúče (za menej ako 100 EUR) a nábytok (stoly a stoličky) do kancelárie (tiež za menej ako 100 EUR). To má byť ten „hmotný majetok zaradený do obchodného majetku“? (Nehmotný som minulý rok nekupovala.) Ak by si mi vedela poradiť aj v tejto veci, veľmi by si mi tým pomohla.
Anik
08.03.14,10:14
doplnila som ti do príspevku
jmala
09.03.14,23:38
Ďakujem, pomohla si mi. Presne to som potrebovala vedieť.