gabrielik
09.03.14,22:04
Dobrý deň, prosím o radu... Síce som tu už veľa o tom čítala no názory sa rozchádzajú... Živnostníčka za rok 2013 mala príjem zo živnosti 100€... Chce si uplatniť pauš. výdavky . Odvody do poistovní mala vo výške 560€. Bol jej ešte vrátený preplatok zo zdr. poistenia vo výške 1100€ /zrazená daň, takže pri paušále sa to príjmu asi neráta/... DP podať musí pretože mala aj príjem zo záv. činnosti vo výške 9600€. Dám ako výšku výdavkov 40€ /paušál/ + 560e odvody a pôjde do straty, alebo dám výšku výdavkov len 100€ teda do výšky príjmu?? Má s tým niekto realnu skúsenosť lebo aj odpovede z DU sa rozchádzajú.... Ďakujem
mondes
09.03.14,21:19
Niekedy som to robila tak, že ak bol príjem nízky, resp. výdavky prevyšovali príjem, tak som do výdavkov nezapočítavala odvody, aby sa nevykazovala strata. No keďže teraz je samostatná strana na DP čo sa týka odvodov do SP a ZP, tak je lepšie pripočítať k výdavkom aj celkové zaplatené odvody, aby to sedelo so spomínanou stranou v DP. A teda ak mal stratu, tak to treba DP uviesť. Teda moja odpoveď: Do výdavkov dáš 40 Eur + zaplatené odvody 560 eur.
Xanti
09.03.14,21:33
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-prijmov/fyzicke-osoby#UplatneniePausalnychVydavkovUkoncenie

Daňovú stratu nemôže vykázať daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov len z dôvodu uplatnenia sumy poistného a príspevkov, ktoré sa pri percentuálnych výdavkoch uplatňujú nad stanovené percento z príjmov, nakoľko percentuálne výdavky nie sú daňovými výdavkami.

Daňovú stratu teda môže vykázať len daňovník s príjmami z podnikania podľa § 6 ods. 1 zákona o dani z príjmov a s príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 2 (z tzv. aktívnych príjmov).
mondes
09.03.14,21:41
Wauu, tak to som nevedela. Takže ak sú príjmy zo živnosti napr. tých 100 eur, tak výdavky sú 40 eur a odvody nepripočítavať? Ale potom na strane 12 DP mám alebo nemám uviesť výšku zaplatených odvodov? Píše sa tam, že suma zaplatených odvodov, o ktorú sa znížil ZD. Ale ak ja ZD odvodmi znižovať nebudem, tak čo v takom prípade? Ďakujem pekne.
Xanti
09.03.14,21:48
no urobiť danovú evidenciu .. príjmy 100e .. výdavky 560e .. a výjde strata 460e
mondes
09.03.14,21:50
Fakt, aké jednoduché. :-) Ďakujem.
gabrielik
10.03.14,08:51
No a čo teda do DP, keď Daňovú stratu nemôže vykázať daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 .... dám tam výdavky vo výške 100e?? ked dám tých 560 už som v strate...
veronikasad
10.03.14,09:54
Urob jej daňovú evidenciu, tam môžeš bez problémov vykázať stratu, ktorú si môže uplatniť v nasl. rokoch.
mondes
10.03.14,12:30
gabrielik (Dnes 09:51) No a čo teda do DP, keď Daňovú stratu nemôže vykázať daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 .... dám tam výdavky vo výške 100e?? ked dám tých 560 už som v strate...


Do príjmu dáš 100 Eur a do výdavkov dáš zaplatené odvody 5660 eur a vyjde ti strata 460 eur. A v DP zaklikneš, že si uplatňuje preukázateľné výdavky podľa § 6 od. 1 a 2 zákona. Pri daňovej evidencii môže ísť aj do straty, ale pri paušále nie.
Sika3008
11.03.14,08:25
Dobrý,
a ak niekto nechce viesť daňovú evidenciu a nakoľko mu vychádza pri uplatnení pauš.výdavkoch a zaplateného poistného strata 58 Eur (čo podľa mňa nemá význam), tak do výdavkov v tabuľke 1 uvediem sumu len do výšky príjmov?
Ďakujem.
gabrielik
13.03.14,07:46
Dobrý,
no ja som sa to dočítala v publikácii PORADCA 2014 č. 7-8..tam je to komentované nasledovne: "okrem výdavkom určených percentom z príjmov si môže danovník uplatniť naviac aj preukaz. zaplatené poistné a príspevky ktoré je povinný platiť. Tieto poistné a príspevky si však môže odpočítať až po odpočítaní výdavkov percentom z príjmov a maximálne do výšky príjmov, nakoľko daňová strata u dôvodu odpočítania si poistného a príspevkov pri uplatnovaní výdavkov percentom z príjmov nemôže vzniknúť. / definícia daň. straty § 2ZDP/"
Sika3008
13.03.14,09:41
Ďakujem za odpoveď.
certik
20.03.14,16:11
Prosím vás, bude to teda v poriadku, ak budem uplatňovať paušálne výdavky (http://www.porada.sk/pausalne-vydavky#__AUTOKW) len do výšky príjmu? Ďakujem