81janka
17.03.14,18:00
Manžel kúpil smienka paulownie. Vie mi niekto poradiť, kedy ich vysievať? V priloženom letáčiku boli informácie o tom, ako vysievať a ako ďalej pri pestovaní pokračovať, len nikde (ani na webe) som nešla, kedy...
Katy a R
17.03.14,18:03
Určite to sú semienka na zasadenie? (ja ich používam ako ozdobu, dekoráciu ) ... lebo sa vraj veľmi semenami nerozmnožuje ... odrezkami . A aj keď sa spíli - narastie znovu..
81janka
17.03.14,18:24
Môžem priložiť fotku, len mi nejdu odfotiť zreteľne... Vyzerajú ako paradajkové (veľkosťou), len semiačko vnútri je menšie a je obalené omnoho väčšími jemnými chĺpkami. ... no, len neviem, kde na tejto porade mám priložiť obrázok...
Katy a R
17.03.14,18:29
už som pogúlila - a naozaj aj semienka ponúkajú - no ja neviem??? nekúpiš si radšej maličký stromček? - čítala som o sterilných semenách - tak asi máš iný nejaký druh - nie tento hybrid (množia laboratórne ?) https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0CEgQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.clear-globe.com%2Fsk%2Fcsaszarfa-hibrid.php&ei=eD8nU9vqHeOm4gS43IGQCA&usg=AFQjCNGXV3tt_Iyh-EPz-aZkH2cyxW0Btg&bvm=bv.62922401,d.bGE
asi by som v črepníku predpestovala ?? teraz by mohlo byť vhodné obdobe ..
81janka
17.03.14,19:33
No, aj ja si myslím, že by mohol byť vhodný čas teraz niekedy - väčšinou teraz sa vysieva... len si neviem celkom dobre predstaviť, ako to bude vyerať pred zimou, keď to rýchlo rastie...(tu na svere by to prvýkrát malo zimovať dnuka a až na jar vysádzať)... Tak asi to risknem teraz - zajtra - a uvidíme...:-)
alchstuip
27.03.14,12:25
Paulowniu mozete vysiat kedykolvek, ak mate preistor na jej dalsi pestovanie.

Teoria a internet vravi toto:

Semienka treba iba poukladat na substrat a stale udrziavat vlhke, nesu obschnut. Je potrebna vyssia ako izbova teplota, cital som, ze aj okolo 28°. Niektori pestovatelia tiez tvrdia, ze je nevyhnutne semenam svietit, 24 hodin denne.
Semena by mali vyklicit za 5 az 20 dni.

Co vravi moja prax:

Kupil som, podla navodu som cast vysial, na substrat, udrzaval teplotu okolo 28° a svietil. Vysledok? 0,0 nic.
Skusal som pouzit aj stimulator Atonik, svietil, nesvietil, proste sa mi nepodarilo ani jedno semienko prinut k zivotu.

Nakoniec som sa skontaktoval s predajcom semienok, videl som strom, z ktoreho pochadzaju, dostal som ponuky na novu bezplatnu davku, co som ale odmietol po predchadzajucich skusenostiach.
Nakoniec som kupil od tohto cloveka sadenice z korenovych rezkov. Tu mam uspesnost uz podstatne lepsiu, Z 15 kusov co som kupil prezilo 16 (v jenom boli 2 kusy :-) )
Po oneskorenom vysadeni do pody, zhruba v Juni/Juli 2013 rastli velmi dobre, do prvych mrazov niektore narastli do 120 cm a priemer pri zemi okolo 4 cm.

Na odporucanie skusenych som ich pred zimou zrezal tak na 5 cm. Teraz na jar sa na tom, co ostalo zacali v polovici marca objavovat prve puky.

Zaverom:
pestovanie zo semiacka je narocne a vysledok je neisty. Kazdopadne, zelam vela stastia.

odporucam pestovanie z korenovych odrezkov. Po zakoreneni vo volenj pode by rastlina mala prezit zimu bez problemov, ale myslim, ze nejake nastlanie mulcom proti mrazu nemoze byt na skodu.

Po prvej rastovej sezone, ak chcete mat pekny vysoky stom je asi dobre rastlinu zrezat a na jar ked sa prebudi vyselektovat jeden najsilnejsi vyhonok a ten sa snazit vyhnat co najvyssie.

Paulownia, ako teplomilna rastlina sa nedokaze pripravit vopred na zimu, na konci vegetacneho obdobia vacsinou zamrzne vrchol a na jar rastlina znova ide z poslednych prezivsich ociek. Preto je dolezite si v prvom "celom" roku dopestovat co najvyssi kmen.

Na internete sa toho da o P. najst velmi vela, hlavne peknych reklamnych slov jednej Irsko-Cesko-Slovenskej firmy... div ze nepisu o tom, ze za rok narastie 20 metrovy strom. Osobne to povazujem za blbost. Na druhej strane, verim tomu, ze tento strom ma v nasich podmienskach (myslim niziny) celkom dobry potencial a za cca 5 rokov moze narast celkom urasteny strom s priemerom kmena cez 10 - 15 cm.

Osobne si dovolim odporucat ako zdroj rastlin jedneho pana z okolia BA, aspon vlani mal priaznive ceny a bol ochotny poradit.
Katy a R
03.05.14,10:57
no k tým semienkam - teória na webe je jedna vec .. ale skutočnosť ???
Ja môžem v svojom okolí sledovať 7 týchto stromov (a veľkých) .. a viem naisto, že so semiačok tam nič nevyrástlo. Inak - teraz akurát nádherne kvitnú :)
Katy a R
03.05.14,10:58
ako sa ti darí - dopestovala si už niečo?
buchač
03.05.14,11:19
alchstuip
05.05.14,09:07
Ano, teraz kvitnu. Keby ste si naozaj o P nieco precitalui, aj na internete (je toho naozaj velmi vela), docitate sa, ze na klicenie semiacka potrebuju pomerne vysoku teplotu, uvazda sa aj do 30 stupnov. Takze preco asi u nas v parkoch a v prirode nevyklicia? hmm? Blik!, ze by kvoli teplote? Ahaaaa.....
81janka
05.05.14,09:12
V prvom rade veľmi pekne ďakujem za skúsenosti. Ja som to z tých semiačok predsa skúsila - veď keď už boli doma... Nechala som ich za balkónovým oknom na podlahe. Zostali na povrchu zeminy, ktorú som stále vlhčila, teplota dnu bola taká normálna izbová - okolo 25 stupňov a vôbec som neprisvetľovala - v tom "manuále", ktorý prišiel so semiačkami, takáto inštrukcia nebola. Semiačka mi vzišli - avšak asi až po nejakých 3 týždňoch, keď som si už začala myslieť, že z toho nič nebude. Momentálne je tam nejakých 58 rastliniek .-) a najvyššie majú cca 3 - 4 cm. Keby som v tejto blbej novej porade vedela pridať fotku, tak sa nimi rada pochválim. Podarilo sa mi to už v téme o paradajkách, ale tu ma nechce pustiť ani k normálnej odpovedi, iba ku komentáru...
alchstuip
05.05.14,11:44
Gratulujem! teraz vsak davajte na rastlinky velky pozor, vraj mlade su velmi citlive na preliatie, rady odhnivaju. Vela uspechov zelam!
Katy a R
05.05.14,15:28
janka - gratulujem! :) však ak sa aj to foto podarí .. ;) - niežeby som to chcela pestovať - len sa mi páčia - a možno ak na dáku gitaru budeme potrebovať ??;)
81janka
05.05.14,18:43
Obom veľmi pekne ďakujem za podporu. Ak pokročíme, posuniem info...
pacifik667
15.06.16,18:34
Ja kupujem semiačka tu v čínskom obchode , cena za 200 semien Paulovnie je okolo 0,50 Eur, poštovné vacsinou byva zdarma
Rado.K
18.08.22,00:09
To je tá invazivita Paulownie na ktorú sa odvolávajú úradníci na Slovensku. V konkurencii ostatných burín by semena určite uspeli veď sa to na Slovensku len tak hemží zhlukmi divo rastúcich Paulownii.
kn-alka
18.08.22,05:28
komentuješ po 8 rokoch a aj to odveci :D :D :D
misoft
18.08.22,06:44
Tak-tak, pre tú "burinu" nevidí na kalendár.