osky
25.03.14,12:52
chcela by som sa hlavne spytat,ako zacat,ked chcem zalozit eko zahradu.
nastudovaneho mam velmi Vela,viem co chcem kde ako mat,
len jedinu vec som sa nikde nedocitala:

treba pred tym pozemok porylovat,ci poorat?

lebo napr.teraz je uz dost velka trava,a ja si neviem predstavit,ako na takej ploche nieco zasadim.

asi bolo treba nachystat tu plochu na jesen a na jar uz len sadit,ale toto som nedomyslela.tak poradte,kto vie,
ako treba pripravit ten pozemok,kde sa bude sadit...

mozem si to este pripravit aj teraz na jar i ked je zu trava dost velka?
vdaka

nikto iy mi nevie poradit?ma vyznam to porylovat este aj teraz?
arizona
25.03.14,11:56
sadit do travy? To asi nie...

pozri aj sem, tam najds dost rad http://www.porada.sk/t105400-permakultura.html
osky
21.10.14,09:09
tento rok som si urobila na zahrade dva rozne zahony-podla odporucani permakulturistov.
jeden bol na trave-pokosenej,kratkej,samozrejme.
nakladla som si kartony tak,aby pokryli celu plochu a cez ne nevykukala trava a zelinky,na to som dala vyzrety Kompost a na to jemnu vrstvu cerstvo pokosenej travy.riadne som to poliala,aby sa papier karton cim skor rozmocil.....
nechala som to 2-3 tyzdne tak bay sa to trochu adptovalo a potom na jar som sadila na to priesadu-fungovalo to super,skoro nebolo treba plet a drzalo to vlahu.
jediny Problem boli toho roku velke nabehy slimakov,hlavne na zaciatku jari ked hojne prsalo,druha urod z druhej vysadby Bola vsak zu velmi uspesna-na to ze to bol len pokus :-D


druhy zahon bol vyvyseny-vykopala som si jamu,do nej nahadzala konare,ntrhany karton,rozne odpadky zeleniny a ovocia co sa prave pocas dvoh dni nazbierali,aj vajickove skrupinky...na to este nie celkom vyzrety Kompost a na to som nakopila hlinu.
tento zahon som pouzila na rastliny ktore som pestovala zo semienka priamo vonku.
tiez velmi dobry vysledok,tym ze porast bol pomerne husty,,nebolo treba mulcovat,zo zaciatku som dost polievala,ked sa rastliny zacali vynarat zo zeme,nebolo zu tolko treba.zahon vyborne drzal vlahu a urodu som vzala 4 razy-vzdy ked sme nieco vyjedli,nasiala som tam nieco....este i teraz tam mam cviklu a kaleraby.
takze tolko.
pokus sa mi paci,na jar si to spravim na väcsej ploche.
osky
21.10.14,09:11
oba zahony vyzadovali minimalnu starostlivost,drzali vlahu ,minimalne prerastali zelinou a zelenina nebola striekana.
BXLmiami
21.10.14,11:56
Súhlasím,vyvýšený záhon som spravila aj ja a bolo neuveriteľne veľa úrody na danú plochu,cukety,tekvice,redkovka,papriky fazuľka,teraz je tam mangold a redkovka,posledné cukety,prvé začali v júni.Super,plieť nebolo treba ani raz.