ondrejvla
02.04.06,16:37
Písecka torta

Do tortovnice - väčšej, aby sa všetky vrstvy zmestili.

Cesto :
sneh zo 4 bielok, pridať 4 lyžice kryšt.cukor, šľahať, aby sa rozpustil, 1 PL oleja, 4 žĺtka, 2 PL vlažnej vody,3 PL kopcovité mletých orechov, 3 PL polohrubej múky zmiešanej s 1 ČL prášku do pečiva, preosiať, pridať do múky postrúhanú kôru z citróna, cesto je voňavé a jemné. Všetko pomaly zmiešať.Tortovnicu vymastiť a vysypať strúhankou, dať piecť.
Želatína:
2 dkg želatíny, to jedno vrecúško býva presne 2 dkg,( ja kupujem klasickú, nesladenú a bez príchutí, je v takom bielom sáčku a na obale má farebné kocky, no také nepravidelné útvary, žlto-červeno-zelené.) 1/4 l vody ( ja dávam šťavu z ananásového kompótu), do polovice vody namáčať želatinu a nechať ju trošku napučať. Do druhej polovice vody pridať šťavu z 1/2 citróna, 10 dkg cukru ( ja ho nedávam, lebo šťava je sladká a džemy tiež, ale v recepte je písaný), dať variť vodu s cukrom, keď sa varí, pridať rozpustenú želatínu a nechať SKORO!! ale nie úplne zavariť. Po uvarení želatínu rozdeliť na tri rovnaké časti, ja si to dávam do hrnčekov, ktoré potom po jednom chladím, tak ako ich potrebujem.
Plnka č. 1 :
celá šľahačka sa vyšľahá do tuha, pridať ríbezľový, alebo jahodový džem, (ja dávam z oboch) asi 3-4 PL lyžice, 1 diel želatíny, ktorá je už takmer vychladnutá a začína želírovať, zamiešať a vyliať na upečený a vychladnutý korpus, ktorý je pokvapkaný rumom a potretý dobrým džemíkom. Dať stuhnúť do chladničky.
Plnka č. 2:
opäť 1 šľahačka, vyšľahať, ale džem dávam marhuľový, vychladnutú ale nie tuhú! želatínu, zamiešať, rozotrieť na vychladnutú 1.plnku, (neboj sa toho, keď to bude redšie, o pár minút to stuhne), opäť dať do chladničky.
Plnka č. 3
opäť 1 šľahačka vyšľahať, pridať želatínu, ja dávam na kúsky pokrájaný ananásový kompót a kiwi džem, ktorý robíme doma, takže nie je biela, ale zelenkavá.
Ale aj takto ju robievam :
vyšľahaná šľahačka, 1 PL kakaa preosiateho cez sitko, vychladnutá želatína, len v tomto prípade musíš mať tú želatínu osladenú, lebo inak je to horké, všetko zamiešať a rozotrieť na predošlé vrstvy.
Nechám aspoň 2-3 hodiny v chladničke, vrch ozdobím vyšľahanou šľahačkou so stužovačom a ananásom, v lete jahody, prípadne môžeš dať aj zavárané višne.

Dúfam, že bude vašim blízkym chutiť, je ľahučká, dá sa urobiť i pre diabetikov, môžete nahradiť - do cesta sladidlami a do šľahačiek dia džemy, buď z vlastnej výroby, alebo obchodovými.



Budem veľmi rada, ak niekto pridá originál recept na Sacherovu tortu.
tonkat
02.04.06,14:42
Ďakujeme pekne Vlastička, určite vyskúšame, vyzerá zaujímavo. A odkiaľ ten názov? Žeby Písek?
ondrejvla
02.04.06,14:48
Ďakujeme pekne Vlastička, určite vyskúšame, vyzerá zaujímavo. A odkiaľ ten názov? Žeby Písek?

Tonka, ak si ešte pamätáš na Bulvári cukráreň Eva, tam ju mali každý deň, teraz ju mávajú v cukrárni pri Juniore, ale je z náhražok, namiesto ovocia farbivo a stojí okolo 300,-Sk. Ja pre našu veľkú rodinu pečiem vždy dvojnásobnú dávku, robievam ju na veľký plech a jej cena nie je zďaleka taká vysoká. Dúfam, že bude chutiť, potom mi zavolaj, či je to ono.
lenkak
02.04.06,16:39
Ďakujeme .
kukučka
02.04.06,17:52
Sacher torta

originál recept je chránený, tuším sa súdili o pravosť a značku podobne ako Becher v Čechách.
Zaujímavé recepty a pod nimi v diskusii aj cenné rady napríklad aj na čokoládovú polevu sú tu:

http://www.labuznik.com/search.php?term=sacher&recipes=1
Doboska
02.04.06,18:50
Ďakujem Vlaste za recept "Písecká torta", a môžem pridať veľmi obĺúbenú a rýchlu tortu "Zázrak v tortovnici".
1) Upečieme korpus z troch vajíčok. Ja robím klasicky: vyšľahám 3 žĺtka s
troma lyžicami kryštál.cukru, pridám 3 lyžice polohrubej múky s jednou lyžičkou prášku do pečiva a nakoniec z 3 bielok vyšľahaný sneh.
Ešte pred tým - 4 hodiny namočím 6 lyžičiek želatíny, najlepšie takej ako spomínala Vlasta pri Píseckej torte, do 1 dcl.studeného mlieka.

2) Keď je korpus vychladený, poukladám naň zavárané ovocie: jahody, ananás, marhuľe. Skúšala som to aj s jablčným kompótom v kombinácii s
čučoriedkami. Korpus dobre pokropím aj so šťavou z kompótu.
3) Potom zvarím 2 dcl mlieka, kde pridám 1 vanilku a 2 veľké lyžice cukru a 3 žltka, ktoré som rozšľahala v 1 dcl mlieka. Pridám namočenú želatínu, rozpustím v horúcom mlieku a odstavím zo sporáka. Keď to vychladne pridám 1 šľahačku, ktorú do tuha vyšľahám. Spolu zamiešam a vylejem do tortovnice na ovocie. Nechám v chladničke na 2 hodiny. Je to výborná a rýchla torta.
Prajem dobrú chuť !!!
Doboska
02.04.06,19:07
Ďakujem Vlaste za recept "Písecká torta", a môžem pridať veľmi obĺúbenú a rýchlu tortu "Zázrak v tortovnici".
1) Upečieme korpus z troch vajíčok. Ja robím klasicky: vyšľahám 3 žĺtka s
troma lyžicami kryštál.cukru, pridám 3 lyžice polohrubej múky s jednou lyžičkou prášku do pečiva a nakoniec z 3 bielok vyšľahaný sneh.
Ešte pred tým - 4 hodiny namočím 6 lyžičiek želatíny, najlepšie takej ako spomínala Vlasta pri Píseckej torte, do 1 dcl.studeného mlieka.

2) Keď je korpus vychladený, poukladám naň zavárané ovocie: jahody, ananás, marhuľe. Skúšala som to aj s jablčným kompótom v kombinácii s
čučoriedkami. Korpus dobre pokropím aj so šťavou z kompótu.
3) Potom zvarím 2 dcl mlieka, kde pridám 1 vanilku a 2 veľké lyžice cukru a 3 žltka, ktoré som rozšľahala v 1 dcl mlieka. Pridám namočenú želatínu, rozpustím v horúcom mlieku a odstavím zo sporáka. Keď to vychladne pridám 1 šľahačku, ktorú do tuha vyšľahám. Spolu zamiešam a vylejem do tortovnice na ovocie. Nechám v chladničke na 2 hodiny. Je to výborná a rýchla torta.
Prajem dobrú chuť !!!
ondrejvla
02.04.06,19:20
Sacher torta

originál recept je chránený, tuším sa súdili o pravosť a značku podobne ako Becher v Čechách.
Zaujímavé recepty a pod nimi v diskusii aj cenné rady napríklad aj na čokoládovú polevu sú tu:

http://www.labuznik.com/search.php?term=sacher&recipes=1

Betka ďakujem, poslala som si to na mail, určite vyskúšam.
Marína
05.04.06,14:26
Budem veľmi rada, ak niekto pridá originál recept na Sacherovu tortu. Vlasti, ťažko povedať, či z týchto dvoch receptov je niektorý originál, ale ponúkam len to, čo mám. Dobrú chuť!
Sacherová torta_1

Suroviny:130g masla, 110g pr.cukru, 6 žĺtkov, 130g čokolády vyšľaháme. 6 bielkov vyšľaháme so 110g kryšť.cukru. Spolu zmiešame a pridáme 130g hladkej múky a štipku soli. Tortovú formu nevymažeme. Pečieme cca 12-15 minút pri pootvorenej rúre a 1 hod. pri zatvorenej. Potrieme teplým marhuľovým džemom a polejejme čokoládou. Čokoládová poleva: 1/8l vody varíme s 200g kryšt. cukru 5-6 minút. Pridáme 150g čokolády.

Sacherova torta_2

Cesto: 80g čokolády na varenie, 60g obyčajnej čokolády, 24g múky, štipka soli, 100g masla, 310g kryšt. cukru, 6 vajec
Glazúra: 155g marhuľového lekváru, 340g potlačných mandlí, 300g čokolády, 8ml oleja, 200ml plnotučnej smotany.
Postup - cesto: Čokoládu rozpustíme nad parou. Osobitne vyšľaháme bielka, osobitne cukor s maslom. Do zmesi masla s cukrom pridáme žĺtka a miešame. Pomaly pridávame múku a čokoládu(nie všetko naraz). Na konci primiešame bielka a chvíľu šľaháme. Masu nalejeme do vymastenej a pomúčenej formy s priemerom cca 22 cm a dáme piecť do vyhriatej rúry na 180 ºC. Pečieme cca 45 minút. Korpus dáme ma 10 minút do chladničky a vychladíme.
Postup - glazúra: Marhuľový lekvár zohrejeme a natrieme ním korpus. Povrch posypeme mandľami. Nad parou roztopíme čokoládu, pridáme olej a zmesou potrieme tortu. Vyšľaháme smotanu a servírujeme spolu s tortou.
Tweety
05.04.06,14:35
Tu je môj recept na sacher tortu:
150 g čokolády, 150 g masla, 6 žltkov, 150 g prášk. cukru, 150g hl.múky.
Čokoládu pokvapkáme mierne vodou a dáme do rúry zmäknúť. Vymiešame ju s maslom, žltkami a cukrom. Do zmesi pridáme tuhý sneh z biekov a hl. múku. Takto pripravenou zmesou naplníme tortovú formu vyloženú papierom a pečieme asi 15 min. Vychladnutý korpus obrátime, hladkú stranu potrieme hustým marhuľovým džemom, polejeme čokoládou a necháme stuhnúť. Potom už len olizujeme taniere.
__________________
ondrejvla
05.04.06,15:18
Ďakujem pekne, len teraz zistiť, ktorá je tá najlepšia, podľa receptov vyzerajú všetky dobre!
Budem určite skúšať.
Ďakujem.
Marti.ka
10.11.06,05:08
Ahojte poraďáci. Nevie mi niekto poradiť nejaký dobrý recept na plnku do torty? Moja dcéra Evička bude mať v utorok štvrté narodeniny a chcela by som jej na nedeľu upiecť tortu. Mám požičanú formu bábiky, v ktorej chcem urobiť dve korpusy - jeden svetlý a jeden tmavý. S ovocím veľmi nepočítam, keďže ich naše deti nemajú veľmi radi. Navrch čokoláda a výzdoba zo svetlej a tmavej šľahačky - oči, ústa, vlasy, šaty, gombíčky ... Vďaka.
toria
10.11.06,06:27
Ja robím: v 7 dcl mlieka uvarím tri zlaté klasy a štyri lyžice kraštálového cukru. Keď vypnem hneď pridám celú Heru ešte do horúceho a kvapku rumu pre chuť.

alebo:
heru vymiešam z 3 lyžicami práškového cukru a potom pridám vychladnutú kašu z pol litra mlieka a 5 lyžíc hladkej múky. Spolu vyšľahám a farbím. Používam rôzne potravinárske farbivo.

Moja dcérka mala teraz 3, tak som tortu zdobila zeleným krémom a ona bola šťastná, že má Šrekovú toru.


Možno som ťa inšpirovala.
AlaNR
10.11.06,09:36
inšpirujte sa!
marči
10.11.06,11:04
bumpy
10.11.06,11:17
ahojte ja som dostala inšpiracie na vianočné pečenie/varenie, tak vam prikladam, zatiaľ som nič nevyskušala, tak dufam že budu chutiť :-)
daniela
marči
10.11.06,11:43
ahojte ja som dostala inšpiracie na vianočné pečenie/varenie, tak vam prikladam, zatiaľ som nič nevyskušala, tak dufam že budu chutiť :-)
daniela

Danielka, vďaka ! Tie recepty vyzerajú mňamky !:p :p :p :) Už len rýchlo vyskúšať niečo !
AlaNR
10.11.06,14:21
a ešte mám...
ubka
13.05.10,21:23
Písecka torta

Do tortovnice - väčšej, aby sa všetky vrstvy zmestili.

Cesto :
sneh zo 4 bielok, pridať 4 lyžice kryšt.cukor, šľahať, aby sa rozpustil, 1 PL oleja, 4 žĺtka, 2 PL vlažnej vody,3 PL kopcovité mletých orechov, 3 PL polohrubej múky zmiešanej s 1 ČL prášku do pečiva, preosiať, pridať do múky postrúhanú kôru z citróna, cesto je voňavé a jemné. Všetko pomaly zmiešať.Tortovnicu vymastiť a vysypať strúhankou, dať piecť.
Želatína:
2 dkg želatíny, to jedno vrecúško býva presne 2 dkg,( ja kupujem klasickú, nesladenú a bez príchutí, je v takom bielom sáčku a na obale má farebné kocky, no také nepravidelné útvary, žlto-červeno-zelené.) 1/4 l vody ( ja dávam šťavu z ananásového kompótu), do polovice vody namáčať želatinu a nechať ju trošku napučať. Do druhej polovice vody pridať šťavu z 1/2 citróna, 10 dkg cukru ( ja ho nedávam, lebo šťava je sladká a džemy tiež, ale v recepte je písaný), dať variť vodu s cukrom, keď sa varí, pridať rozpustenú želatínu a nechať SKORO!! ale nie úplne zavariť. Po uvarení želatínu rozdeliť na tri rovnaké časti, ja si to dávam do hrnčekov, ktoré potom po jednom chladím, tak ako ich potrebujem.
Plnka č. 1 :
celá šľahačka sa vyšľahá do tuha, pridať ríbezľový, alebo jahodový džem, (ja dávam z oboch) asi 3-4 PL lyžice, 1 diel želatíny, ktorá je už takmer vychladnutá a začína želírovať, zamiešať a vyliať na upečený a vychladnutý korpus, ktorý je pokvapkaný rumom a potretý dobrým džemíkom. Dať stuhnúť do chladničky.
Plnka č. 2:
opäť 1 šľahačka, vyšľahať, ale džem dávam marhuľový, vychladnutú ale nie tuhú! želatínu, zamiešať, rozotrieť na vychladnutú 1.plnku, (neboj sa toho, keď to bude redšie, o pár minút to stuhne), opäť dať do chladničky.
Plnka č. 3
opäť 1 šľahačka vyšľahať, pridať želatínu, ja dávam na kúsky pokrájaný ananásový kompót a kiwi džem, ktorý robíme doma, takže nie je biela, ale zelenkavá.
Ale aj takto ju robievam :
vyšľahaná šľahačka, 1 PL kakaa preosiateho cez sitko, vychladnutá želatína, len v tomto prípade musíš mať tú želatínu osladenú, lebo inak je to horké, všetko zamiešať a rozotrieť na predošlé vrstvy.
Nechám aspoň 2-3 hodiny v chladničke, vrch ozdobím vyšľahanou šľahačkou so stužovačom a ananásom, v lete jahody, prípadne môžeš dať aj zavárané višne.

Dúfam, že bude vašim blízkym chutiť, je ľahučká, dá sa urobiť i pre diabetikov, môžete nahradiť - do cesta sladidlami a do šľahačiek dia džemy, buď z vlastnej výroby, alebo obchodovými.



Budem veľmi rada, ak niekto pridá originál recept na Sacherovu tortu.
Aj keď po dlhšom čase recept je tu Vlastička:-)

Originálny recept na Sacherovu tortu:
Dodržujte postup.
12,5 dg masla
13,5 dg práškového cukru
vymiešať do hladka + 1 vanilkovú esenciu+pridať
po jednom 6 žltkov+12,5 dg roztopenej čokolády na varenie+ 6 bielkov sneh, do ktorého sme vmiešali počas šľahania 10 dg jemný kryštáľový cukor. Aby bol sneh lesklý šľahať 20 sekúnd.
10 dg hl. múky na 3 x striedavo so snehom vmiešať do čokoládovej zmesi.
Cesto vylejeme do do maslom vymastenej a múkou vysypanej tortovej formy a pečieme kým sa torta neoddeľuje od formy cca 1 1/4 hod. Nechať vychladnúť vo forme.
Medzitým si pripravíme marhuľovú želatínu:
12,5 dg marhuľový džem+45-60 ml vody /podľa hustoty džemu/ rozvariť a prepasírovať cez sitko.
Vrch a boky torty natrieť marhuľovou želatínou a poliať horkou čokoládou
Čokoláda:
25 dg horkej čokolády+25 dk kryštáľový cukor+125 ml vody variť nad parou a miešať do hladka.
Čokoládou polejeme tortu.
Recept som získala priamo z Viedne od zamestnanca jednej cukrárne. Dobrú chuť!
ondrejvla
14.05.10,13:46
Ľubka, nie je to málo ? : Aby bol sneh lesklý šľahať 20 sekúnd.
Asi sa niekde stala chybička...
ubka
14.05.10,19:55
Ľubka, nie je to málo ? : Aby bol sneh lesklý šľahať 20 sekúnd.
Asi sa niekde stala chybička...

Vlastička, ja som odpisala presne recept a pravdu-povediac, ke´d ju robím nesledovala som sekundy, ale kvalitu snehu, je identická s tou, čo sme mali v cukrárni, možno lepšia, lebo som ju robila ja :D:D:D
zdenka131
15.05.10,16:52
Tajomstvo fary

Korpus: 130 g mletých orechov, 6 vajec, 120 g práškového cukru, 1 ČL mletej kávy

Plnka: 250 g kyslej smotany, 120 g mletých orechov, 120 g práškového cukru, 1fľaška (malá) zaváraných malín
2 šľahačkové smotany , stužovač šľahačky

Postup:

Žĺtky vymiešame s cukrom. Pridáme orechy a kávu. Nakoniec zľahka vmiešame sneh z vaječných bielkov. Pečieme 5 min pri teplote 180 stupňov, potom znížime teplotu na 150 stupňov a pečieme 40 min.

Plnka: Zmiešame orechy, kyslú smotanu a cukor . Zmes necháme stuhnúť v chladničke cca 4 hodiny. Vychladnutú tortu rozpolíme, pokvapkáme sirupom z malín, naplníme krémom . Na krém poukladáme maliny , prikryjeme druhou časťou korpusu.

Celú tortu natrieme šľahačkou a ozdobíme malinami Necháme v chladničke stuhnúť najlepšie cez noc.
digehe1
15.05.10,17:32
Tajomstvo fary

Korpus: 130 g mletých orechov, 6 vajec, 120 g práškového cukru, 1 ČL mletej kávy

Plnka: 250 g kyslej smotany, 120 g mletých orechov, 120 g práškového cukru, 1fľaška (malá) zaváraných malín
2 šľahačkové smotany , stužovač šľahačky

Postup:

Žĺtky vymiešame s cukrom. Pridáme orechy a kávu. Nakoniec zľahka vmiešame sneh z vaječných bielkov. Pečieme 5 min pri teplote 180 stupňov, potom znížime teplotu na 150 stupňov a pečieme 40 min.

Plnka: Zmiešame orechy, kyslú smotanu a cukor . Zmes necháme stuhnúť v chladničke cca 4 hodiny. Vychladnutú tortu rozpolíme, pokvapkáme sirupom z malín, naplníme krémom . Na krém poukladáme maliny , prikryjeme druhou časťou korpusu.

Celú tortu natrieme šľahačkou a ozdobíme malinami Necháme v chladničke stuhnúť najlepšie cez noc.


recept znie lákavo, určite vyskúšam z tohtoročnej urody malín.:)
zdenka131
15.05.10,17:35
recept znie lákavo, určite vyskúšam z tohtoročnej urody malín.:)
Torta je výborná. Je to recept Kamily Magálovej.
osky
09.10.10,20:24
Pomarancova so slahackou
6 vajec
180g kryst.cukru
1 sacok vanilkoveho cukru
120g polohrubej muky
80g skrobovej mucky
maslo na vymastenie formy
krem.
5 pomarancov
100g kryst.cukru
20ml rumu
5 PL pomarancovej marmelady/moze byt i marhulovy dzem/
50 ml pomarancovej stavy
500ml slahack.smotany
4 sacky slahackoveho stuzovaca
40g prask.cukru
3 PL kakaa
1/2 KL mletej skorice
na ozdobu
30g horkej cokolady
pomarancove mesiaciky

-zltky vyslahame s polovicou cukru a s vanilkovym cukrom do peny.
-bielky vyslahat do takmer tuheho snehu a potom pridat ostatny cukor a doslahat na tuho
-ruru predhrejeme na 180 stupnov
-maslom vymastit formu/iba dno-boky nie!!!/
-sneh z bielkov vmiesame k zltkom.
-zmiesat muku a skrob a preosiat ju do vajecnej hmoty-premiesat a vyliat do formy
-vlozit do rury a piect cca 25 minut
-po upeceni nechame trochu vychladnut a potom vyberieme z formy-nechame asi 2 hodiny odlezat

-pomarance zbavit supky,rozdelit na mesiaciky a zbavit ich tenkej supky
-duzinu pokrajat na kusky a premiesat s krystalovym cukrom
-stavu zmiesat s rumom a marmeladou
-slahacku vyslahame s prask.cukrom,stuzovacom,skoricou a kakaom do tuha-odoberieme z nej stvrtinu a zvysnkom naplnime cukrarske vrecko s velkym nadstavcom
-korpus 2 razy rozkrojime/dostaneme 3 platy/
-kazdy plat potriet zmesou z marmelady
-na spodny plat nastriekame slahacku z vrecuska najskor po obvode,potom znova kruh ale nechat trochu odstup od prveho a vyplnit aj stred-podobnym sposobom
-do prazdneho priestoru medzi slahackovym kremom naukladat pocukrovanu nakrajanu duzinu
-na to polozit druhy plat a postup s nanasanim slahacky a duziny zopakovat
-prikryjeme poslednym platom a na zaver tortu potriet zvyskom slahackoveho kremu
-dame do chladnicky minimalne na 4 hodiny/najlepsie na celu noc/
-cokoladu nastruhat a ozdobit stuhnutu tortu po bokoch i obvode
-pri podavani jednotlive rezy torty dozdobit pomarancovymi platkami
osky
09.10.10,20:33
bananova z Thajska

250g hladkej muky
120g prask.cukru
2-3 PL pomarancoveho likeru
2 PL citronovej stavy
1,6-1,8 dcl slahackovej smotany
1 kg bananov
3 zltka
2 sacky vanilkoveho cukru
2 PL kryst.cukru
2 KL skoricoveho cukru
2 PL struhaneho kokosu

-z muky,prask.cukru, 1 zltka,smotany a likeru vypracovat hladke cesto
-rozdelime ho na dve rovnake casti
-polovicu rozvalkat na plat a vlozit do vymastenej formy
-banany olupat a po dlzke pokrajat-poukladat do formy na cestovy plat
-pokvapkat citronovou stavou,posypat jednou vanilkou a skoricovym cukrom
-vyvalkat druhu polku cesta a polozit do formy na banany
-povrch cesta potriet zvyskom zltkov,ktore sme ochutili druhym vanilkovym cukrom,posypat krystalovym cukrom a kokosom
-dat zapiect do vyhriatej rury asi na 35 minut.
-hotove nechat vychladit a posypat praskovym cukrom
osky
10.10.10,13:18
Slavnostna torta s parizskym kremom

4 vajcia,250g hladkej muky,1 prasok do pec.,220g prask.cukru,150ml oleja,100ml horucej vody,2PL kakaa,
tuk a muka-na vysypanie a vymastenie formy/forma ma mat priemer 23cm-okruhla/

krem:
500ml slah.smotany,200g cokolady na varenie,2 vrecka stuzovaca slahacky

-nejaky dzem a 1-2 zrelsie roztlacene banany

-bielky vyslahat a ked su skoro tuhe,pridat polovicu cukru a do tuha doslahat
-s druhou polovicou cukru vyslahat zltky,pridat preosiatu muku a prasok,vodu a olej-vsetko vymiesat
-napokon zlahka vmiesat sneh
-jednu tretinu cesta odobrat a do tej vmiesat kakao
-ruru predhriat na 175 stupnov
-formu vymastit a vysypat mukou,
do nej vkladame polievkovou lyzicou dve kopky bieleho a jednu kopku kakaoveho cesta-na striedacku,aby nam vznikol mramorovy korpus-takto postupujeme kym sa neminie vsetko cesto
-piect cca 35-40 minut
-tortu este mierne teplu vyklopit z formy a po vychladnuti rozkrojit na 3 platy

-nad parou spustime cokoladu so smotanou a vymiesame,nechame vychladnut
-vychladnute mixovat cca 3 minuty a na 8 hodin dat stuhnut do chladnicky
-potom pridat stuzovac a este raz dobre vyslahat na tuhy krem

-dzem a banany zmiesame a potrieme nimi spodny plat
-nato naniest vrstvu kremu,prilozime druhym platom a natrieme kremom/trochu lremu si musime usetrit/
-prikryt poslednym platom a zatazit
-vlozit na noc do chladnicky
-potom tortu potrieme na vrchu i bokoch zvysnym kremom
-podla original receptu potiahneme hmotou z maschmalow
-kto nema potahoviny rad,staci,ked si hotovu tortu osype orechmi,mandlovymi lupienkami alebo struhanou cokoladou,ozdobi slahackou alebo drobnym ovocim-to uz ako komu chuti....;)
osky
10.10.10,13:42
Sviatocna orechovo-marcipanova torta

50g masla,4 vajcia,125g prask.cukru,stipocka soli,75g hladk.muky,1 KL prasku do pec.,75g kukuricneho skrobu,2PL kakaa

krem:
3PL rumu,500ml slah.smotany,2 sacky stuzovaca slahacky,2 vanilkove cukry,170g orechov

zdobenie:
200g marcipanovej hmoty,50g prask.cukru,200g horkej cokoladovej polevy,50g mliecnej cokoladovej polevy,cokoladove hoblinky,orechove jadra

-maslo rozpustit a nechat vychladnut
-zltka,cukor a 4 PL teplej vody vyslahat na husty krem
-vmiesat stopene maslo
-do toho preosiat muku,prasok,skrob a kakao
-z bielkov a soli uslahat tuhy sneh a zlahka vmiesat k mase
-ruru predhriat na cca 170 stupnov
-cesto naliat do vymastenej a mukou vysypanej formy a dat piect cca na 35 minut
-korpus vyklopit a po vychladnuti prerezat na 2 platy

-smotanu,vanilku a stuzovat vyslahat do tuha
-pridat 150g mletych orechov/ z kremu odoberieme cca za 3PL a odlozime bokom/
-spodny plat pokvapkat rumom a nanesieme krem
-prikryt druhym platom a cely obvod tortu potrieme slahackou ktoru sme si odlozili
-marcipan spracovat s praskovym cukrom a vyvalkat na ktuh s priemerom torty/cca 34cm/
-celu tortu pokryt marcipanom
-spustit v jednom hrnci horku polevu,v inom hrnci mliecnu
-celu tortu polejeme polevou z horkej cokolady a cez nu ozdobne v nitovych pruhoch prelejeme mliecnu polevu-mozme si vytvorit napr.mriezku
-nechame trochu zaschnut a dozdobime zvysnymi orechmi,orechovymi jadrami a cokoladovymi hoblinkami
-nechame v chladnicke poriadne stuhnut
osky
10.10.10,13:56
Medova oblatkova torta/vianocna/

15 kusov tortovych oblatok
4 bielka,250g kryst.cukru,4 PL medu plus 1 PL na potretie,
2KL vanilkoveho cukru,200g mletych orechov,80g visnoveho alebo ineho lekvaru,50g susenych marhul
-bielky a cukor slahamt nad paroudo zhustnutia
-med zohriat a spolu s vanilkou a orechmi primiesat k bielkom
-spolu varit este nad parou asi 5 minut
-mierne vychladnutou plnkou natierame oblatky a kladieme na seba.
-kazdu tretiu oblatku natrieme miesto kremu lekvarom
-orechovym kremom natriet aj obvod torty a posypat cely obvod mletymi orechmi
-tortu zatazit a nechat odstat do dalsieho dna
-potom tortu potriet rozohriatym medom a nahusto posypat na drobno nakrajanymi susenymi marhulami a mletymi orechmi
klasika1
10.10.10,14:40
Vďaka za receptík :-) určite vyskúšam. Zaujal ma hlavne preto, že sa nemusí piecť :-)

Pre:Medova oblatkova torta/vianocna/
osky
10.10.10,17:10
Marcipanovo-skoricova torta

350g hladkej muky,stipka prasku do peciva,180g rastlinneho tuku,
1 vajce,70g prask.cukru

napln:
250 ml slah.smotany,6 vajec,350g mandli,40g kandizovanej pomarancovej kory,20g hrozienok,50g cerstvo zomletej struhanky,2-3 KL skorice

zdobenie:
4 PL pomarancoveho alebo marhuloveho dzemu,250g marcipanovej hmoty,120g prask.cukru

-preosiatu muku s kypr.praskom,zmäknutym tukom,vajcom a cukrom vypracujeme na vlacne cesto
-vlozit do mikrotenoveho sacku a nechame v chladnicke 1 hodinu odpocinut
-predhriat ruru na 180 stupnov
-cesto vyvalkame na okruhly plat a vylozime nim vymastenu formu na spodu i bokoch
-popichame ho vidlikou,vlozime do rury a pecieme cca 10 minut

-napln:
-vajcia so smotanou vyslahame,pridat nasekane mandle,posekanu pomarancovu koru,hrozienka,struhanku a skoricu
-plnku vyliat na predpecene cesto,znizit teplotu na 170 stupnov a piect este 40 minut,pred koncom pecenia prekryt alobalom
-vychladnutu tortu vybrat z formy
-rozohriat dzem ,vymiesat na hladko a potriet nim tortu
-marcipanovu hmotu vymiesit s prask.cukrom,vyvalkat na okruhly plat a potiahnut nim celu tortu po vrchu i bokoch.uhladit a nechat stuhnut.
-tortu ozdobit podla chuti a fantazie
osky
10.10.10,17:21
torta Malakov

40-50 kusov podlhovastych piskot
krem:
250ml mlieka,4 zltky,180g prask.cukru,1 KL hladkej muky,125 g masla,1 PL rumu,1 vanilkovy cukor,130 g mletych mandli

zdobenie:
350 ml slah.smotany,2 vanilkove cukry,1 stuzovac slahacky,cele mandle,kokteilove ceresnicky,listky mäty

-napln:do hrnca dame zohriat mlieko,pridame zltky,prask.cukor a muku
-slahame do zhustnutia na najsilnejsom plameni
-nechat vychladnut a potom primiesat zmäknute maslo,rum,vanilku a mlete mandle
-dno tortovej formy vylozime papierom na pecenie a vykladame ho piskotami,ktore kladieme tesne vedla seba a medzery vyplnime kuskami piskot
-natrieme vrstvu kremu a znova ukladame piskoty,ale priecne ako tie predosle/na kriz/
-postup opakujeme tak aby sa vystriedali aspon tri vrstvy piskot a kremu
-povrch poslednej piskotovej vrstvy uz nenatrieme kremom,ale prikryjeme peciacim papierom a zatazime
-v chlade nechame odstat do druheho dna
-formu otvorime a vyberieme tortu z obruce
-vyslahame tuhu slahacku s vanilkovym cukrom a stuzovacom a tortu nou celu natrieme
-po obvode torty zlahka poprikladame piskoty a povrch dozdobime listkami mäty,ceresnickami a jadrami mandli
osky
10.10.10,17:37
medova torta-dzemova s cokoladou

1 vajce,1 PL medu,100g prask.cukru,1KL sody bicarbony,250g hladk.muky,30g masla,200g ribezloveho dzemu
napln:
125 ml mlieka,2PL zlateho klasu/alebo ineho vanilkoveho pudingu/,100g masla,100g prask.cukru,trochu rumu
poleva.
100g varovej cokolady a 70g stuzeneho tuku

-med,cukor,vajce a maslo za staleho miesania spustit nad parou
-pridat sodu a miesat do zhustnutia
-teplu masu naliat do muky a vypracovat cesto
-rozdelit na 5 rovnakych dielov a kazdy vyvalkat na okruhly plat na velkost tortovnice
-kazdy plat upecieme zvlast vo vyhriatej rure
-z mlieka a pudingu uvarit hustu kasu a po vychladnuti prislahat k maslu,ktore sme vymiesali s cukrom a rumom
-platy cesta potriet dzemom a potom plnkou,navrstvit na seba a zatazit
-nechat odstat v chlade do dalsieho dna
-nad parou stopit cokoladu a tuk a vymiesat na hladku polevu,ktorou polejeme tortu
-ozdobit mozeme este vselicim,nechat stuhnut
osky
10.10.10,17:49
medova torta-s lieskovcami a makom

400g hladk.muky,125g prask.cukru,1 KL skorice,stipka soli,250g masla,1 vajce
napln:
200g maku,125 ml slah.smotany,200g lieskovcov,100 g pomarancovej a 100g citronovej kandizovanej kory,3 vajcia,75g hnedeho cukru,3 PL medu,1 citron,1 KL skorice
okrem toho este:
1 zltok,prask.cukor a 1 PL mlieka

-muku,prask.cukor,skoricu,sol,maslo a vajce vymiesit na cesto,
-dat do mikrotenoveho vrecka na pol hodinu nechat v chladnicke odstat
-mak uvarit so slah.smotanou a nechat vychladit
-medzitym nasekat oriesky a koru na drobno
-vajcia,cukor a med vyslahat do biela,nastruhat koru z citronu
-vsetko vmiesat do makovej zmesi
-cca tretinu cesta vyvalkame do kruhu tak,aby sme nim pokryli dno formy a aj boky
-nanesieme napln
-z ostatneho cesta povykrajovat hviezdicky a poukladat na povrch naplne-mozu sa aj prekryvat
-ruru vyhriat na 180 stupnov
-povrch torty potriet zmesou vymiesaneho zltka a mlieka
-v rure piect cca 40 minut
-po vychladnuti posypat praskovym cukrom ,podavat mozno i so slahackou
osky
10.10.10,18:04
medova torta-so Salkom

100g masla,2 PL medu,250g kryst cukru,1KL octu,1 PL sody bicarbony,2 vajcia,700g hladkej muky,50g orechov,pol PL kakaa
krem:
200g masla,1 konzerva Salka,250g mletych orechov

-sodu vymiesat s octom
-vymiesat maslo,med a cukor
--pridat octovu sodu a znova dobre vymiesat
-zmes prihrejeme v hrnci na miernom ohni a za staleho miesania pridavame po jednom vajcia
-ked sa na povrchu objavi pena a zmes zhnedne,okamzite odstavime hrniec z ohna
-nechame mierne vychladnut
-potom pridat muku a vypracovat vlacne cesto,ktore zabalime do folie a nechame odpocinut na teplom mieste aspon hodinu
-potom cesto rozdelit na 8 rovnakych dielov
-kazdy diel vyvalkat na tenucky stvorcovy plat a v prehriatej rure upiect na peciacom papieri cca 5 minut na 180 stupnov
-Salko varit asi 3 hodiny vo vode
-vychladnute dame do misky a vyslahame so zmäknutym maslom,pridame mlete orechy a premiesame
-platy natierame kremom a spajame
-jeden nastruhame a zmiesame s kakaom a na hrubo nasekanymi orechmi
touto zmesou posypeme poslednu vrstvu kremu po celom povrchu torty
-nakoniec mozeme na mriezku poliat este topingom alebo
polevou:
2 -3 PL studeneho mlieka,kakao a prask cukor od oka,aby sa vytvorila tekuta ale dost husta hladka poleva
osky
10.10.10,18:16
mandlovo-cokoladova torta

250g horkej alebo varovej cokolady
2 PL mlieka
6 vajec
130g masla
130g prask.cukru
130g mletych mandli
2 PL hladkej muky
stipka soli
ribezlovy dzem
krem:
200 mliecnej cokolady,4 PL mlieka,6 vajec,stipka soli

-cokoladu polameme,dame do hrnca a na miernom ohni spolu s mliekom roztopime
-pridame maslo
-zltky a prask.cukor vyslahat do peny
-primiesat mandle s mukou a vmiesat do cokoladovej masy
-z bielkov a stipky soli vyslahat tuhy sneh a zlahka vmiesame do cokoladovej zmesi
-ruru vyhriat na 180 stupnov
-formu vymastit a vysypat mukou,naliat do nej cesto
-piect cca 20 minut
-vychladnuty korpus prerezat priecne na poly/vzniknu nam 2 platy/

-cokoladu polamat,stopit nad parou,pridat mlieko
-vmiesat zltky
-bielky opät vyslahat so solou na tuhy sneh a opatrne vmiesat do cokoladovej zmesi
-spodny plat potriet dzemom a na to naniest polovicu kremu
-prilozit a mierne pritlacit druhy plat a dat cca na 2 hodiny do chladnicky
-potom hrubou vrstvou kremu natriet celucicku tortu a dat do chladu na dalsie 3 hodiny
-napokon ozdobime cokoladovymi hoblinkami a orechovou drtou,a podavame
osky
10.10.10,18:29
jablkovo-pistaciova

-4 vajcia.250g masla,200 g kryst.cukru,1 PL vanilkoveho cukru,2 PL citron.stavy,1 KL citronovej kory,400 g hladkej muky,stipka soli,1 prasok do pec.,125ml mlieka,250g na hrubo pomletych pistacii,
krem:
75g prask.cukru,50g kyslej smotany,2 PL zelatiny v prasku,500 g jablkoveho pyre/moze byt detska vyziva,alebo na jemno nastruhane rozvarene jablka/,1 PL jablkovej palenky
poleva:
150g bielej cokolady,50g masla

-maslo ,vanilku a cukor vyslahat na penu
-po jednom zaslahavat vajcia
-pridat citron.koru a stavu
-striedavo prislahavat muku,prasok,mlieko a sol
-cesto zmiesat so 100g pistacii a rozdelit na 2 casti
-z kazdej polovice cesta upecieme rovnaky tortovy plat-pecieme kazdy zvlast
-po vychladnuti kazdy plat rozkrojime este na poly a tak dostaneme 4 platy
-zelatinovy prasok pripravime podla navodu a nechame mierne vychladnut
-potom zmiesame s kyslou smotanu ,vymiesat spolu s jablkovym pyre cukrom a palenkou na tuhy krem-rozdelime ho na 3 diely
-na spodny plat naniest vrstvu kremu,prekryt dalsim platom ,znova krem....
-postup opakovat az do posledneho platu-ten zostane nenakremovany
-nad parou spustime cokoladu a maslo
-polejeme nou tortu,ale cast polevy si odlozime
-tortu nechat dobre stuhnut
potom ju vybrat z obruce a zvyskom cokolady potriet boky torty a husto osypat zvyskom mletych pistacii
Gapo
24.10.10,12:05
Hmmm, ako to beží. Takže opäť október a dilema piecť, či kúpiť?
Keďže moja Pesachová banánová torta návštevníkom chutí a mne tiež, predsa som sa rozhodol piecť. Nie je taká nádherná, ako tie tu prezentované diela, ale je chutná, tento rok som ju urobil v jednoduchom prevedení.;)
Marína
24.10.10,12:14
A recept je kde?;)
Zita5
24.10.10,12:35
Hmmm, ako to beží. Takže opäť október a dilema piecť, či kúpiť?
Keďže moja Pesachová banánová torta návštevníkom chutí a mne tiež, predsa som sa rozhodol piecť. Nie je taká nádherná, ako tie tu prezentované diela, ale je chutná, tento rok som ju urobil v jednoduchom prevedení.;)

Určite je chutná .U nás banánová torta je zvyčajne na posedenie .Ak čakám návštevu a nechcem sa zahanbiť , že ju priam zhltnú domáci tak musím upiecť dve :D
Gapo
24.10.10,14:30
Niekde medzi tortami je, ale no problem ako sa hovorí, here You are.;)
tetrisss
25.10.10,13:43
To je k nejakej slavnosti, ak sa nemylim?
Tweety
25.10.10,13:57
To je k nejakej slavnosti, ak sa nemylim?
Áno. Pozri sem:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Pesach
tetrisss
25.10.10,14:04
No ale preco teraz, ked je to v aprili?
Marta V
12.11.10,19:55
Čokoládová torta

5 žĺtkov, 5 polievkových lyžíc práškový cukor, 3 polievkové lyžice hrubej múky, 3 polievkové lyžice kakao, polku prášku do pečiva, sneh z 5 bielkov.
Upečieme 3 pláty cesta. Každý z 5 vajec.

Plnka:
1 l mlieka, 10 žĺtkov, 20 dkg hladkej múky (alebo dva zlaté klasy), uvariť. Do teplého pridať 20 dkg várovej čokolády. Vymiešať 70 dkg masla a 35 dkg práškový cukor a spojiť s vychladnutou kašou.
Vyšľahať nad parou 10 bielok so 70 dkg kryštálového cukru. Sneh na polovičku vyšľahať, pridať kryštálový cukor, vyšľahať a dať potom nad paru a šľahať až kým sa cukor nerozpustí a sneh musí byť tuhý. Sneh nechať trochu vychladnúť a vrecúškom striekať na plech, na ktorom máme papier na pečenie.Pri nízkej teplote v rúre sušíme. Dávka je na 2 plechy.
Tortu naplníme nasledovne:
Upečený plát cesta, plnka, na ktorú dáme upečený snehový plát vrchnou stranou nadol, natrieme plnku, dáme ďalší plát cesta a opakujeme plnka, snehový plát, plnka, posledný plát cesta. Tortu ľubovoľne ozdobíme.
erzet
13.11.10,08:00
Hmmm, ako to beží. Takže opäť október a dilema piecť, či kúpiť?
Keďže moja Pesachová banánová torta návštevníkom chutí a mne tiež, predsa som sa rozhodol piecť. Nie je taká nádherná, ako tie tu prezentované diela, ale je chutná, tento rok som ju urobil v jednoduchom prevedení.;)
Pekné pozadie
babka - ježibabka
13.11.10,09:00
Tento raz som robila pre vnuka. Korpus 1 plát obyćajný piškót, druhý kakaový, rez kakaový. Plnka karamelová, džem černicový. Poťah mandlový marcipán od krstnej dcéry, ozdby cukríková hmota. Najradšej robím obdĺžnikové, dobre sa to krája.
magno
13.11.10,09:16
Krasna-mna to caka buduci tyzden :)
zuzkahris
24.11.10,16:59
Ja som robila minulý týždeň čokoládovo-šľahačkovú tortu a tu je : :). Dopĺňam recept :
Čokoládovo-šľahačková torta

Cesto : 5 vajec, štipka soli, 180g krupicového cukru, 200g polohrubej múky, 5 PL oleja, 2 PL práškového kakaa
- v mise vyšľaháme bielky so štipkou soli. Ako sa začne robiť pena, začneme po častiach pridávať cukor a vyšľaháme tuhy a lesklý sneh. Potom do sneh po jednom zašľahávame žĺtky a po lyžiciach olej. Nakoniec zľahka vmiešame múku. Cesto vylejeme do vymastenej a múkou vysypanej formy a pečieme v predhriatej rúre približne
40 minút. Hotový vychladnutý korpus rozkrojíme nožom na 3 pláty. Každý z plátov pokvapkáme kávou a potrieme krémom.

Krém : 3 šlahačky, cukor podľa chuti, 2 stužovače / ak dobre nehustne /.

Každý plát natrieme šľahačkovou plnku, aj vrch a boky torty, potom ozdobíme.
katulik111
25.11.10,18:13
nám naviac chutí celá kakaová hlavne mojmu drobcovi klasické kakaové piškoty a čokoládový krem dobre poliata kavou s rumom
osky
25.11.10,18:46
nám naviac chutí celá kakaová hlavne mojmu drobcovi klasické kakaové piškoty a čokoládový krem dobre poliata kavou s rumom

pekne,ale sem sa pridavaju nielen obrazky ale i recepty.
na obrazky mame temu TORTY;).
katulik111
26.11.10,07:30
tema torty je už uzavretá ale včera som nestíhala dam samozrejme aj recept
piškot:6vajec,350g práškový cukor,350g polohrubá muka,1prášok
do pečiva,3 lyžice kakaa, 2,5dl napoly horúca voda+olej

možme si podla svojej chuti pridat 100g čoho chceme :orechy, kokos, mandle, arašidy, pistacie...

pečieme na dvoch tenkych plechoch v teplovzdušnej rure na 200 stupnov, alebo vo forme prieme r24 na dva krat a ešte to aj prerežeme záleží aku chceme velku tortu , ten šmolko je z tych dvoch plechov ale po dlžke prerezane na poly takže tiež mame 4 platiky

krem :250g čokolády,1lyžička instantnej kávy,1dl šlahačka
1 maslo, posekané opražene orechy alebo lieskovce
tak za hrst, 2lyžice práš.cukor
Polámanu čokoládu,kavu, šlahačku a cukor
miešame nad parou dame vychladit do vlažného pridame maslo
a orechy

naplníme nou plát, druhý len z džemom, a tretí z plnkou
dobrú chut
osky
26.11.10,18:50
tema torty je už uzavretá ale včera som nestíhala dam samozrejme aj recept
piškot:6vajec,350g práškový cukor,350g polohrubá muka,1prášok
do pečiva,3 lyžice kakaa, 2,5dl napoly horúca voda+olej

možme si podla svojej chuti pridat 100g čoho chceme :orechy, kokos, mandle, arašidy, pistacie...

pečieme na dvoch tenkych plechoch v teplovzdušnej rure na 200 stupnov, alebo vo forme prieme r24 na dva krat a ešte to aj prerežeme záleží aku chceme velku tortu , ten šmolko je z tych dvoch plechov ale po dlžke prerezane na poly takže tiež mame 4 platiky

krem :250g čokolády,1lyžička instantnej kávy,1dl šlahačka
1 maslo, posekané opražene orechy alebo lieskovce
tak za hrst, 2lyžice práš.cukor
Polámanu čokoládu,kavu, šlahačku a cukor
miešame nad parou dame vychladit do vlažného pridame maslo
a orechy

naplníme nou plát, druhý len z džemom, a tretí z plnkou
dobrú chut

tema je uzavreta?????prepac,nevsimla som si.len registrujem ze sa tu uz davno nic nevyskytlo.
je to ale skoda,ved to bola super tema.ktory dobrak ju zatvoril!!!!??????
2009
27.11.10,04:26
nám naviac chutí celá kakaová hlavne mojmu drobcovi klasické kakaové piškoty a čokoládový krem dobre poliata kavou s rumom

Prvá fotografia aj so šťastným majiteľom torty je rozkošná :):)
willma
27.11.10,07:34
téma TORTY je opäť otvorená :)
Gapo
04.12.10,08:46
No ale preco teraz, ked je to v aprili?
Odpoveď trochu neskoro, ale predsa. Nuž preto, lebo mne a celej rodine táto torta chutí a dokonca švagriná aj sestra, ktoré pečú výbornú orechovú tortu, ju veľmi chvália. Takže u nás sa to nespája s tým sviatkom a ja ju pečiem vždy keď mám ja narodeniny.;)