padre9
28.03.14,00:19
Zdravím všetkých !
Rozhodli sme sa, že by sme chceli aspoň na víkendy a dovolenky újsť z mesta do prírody na vidiek. Záhradkárska osada ma neláka (konieckoncov jednu máme 100m od bytu), lebo traviť voľno na záhrade v meste obklopený zo všetkých strán obdobnými záhradami pre mňa stráca čaro relaxu. Rozhodli sme sa pre záhradu na samote, kde by sme chceli časom pridať i záhradnú chatku.
Viem, je to tu asi obohratá pesnička, ale každý má iné (http://www.porada.sk/ine) podmienky. Jeden rieši chatku v záhradkárskej kolónii, ďalšii prakticky na mieste bývalej staršej stavby...
Tento rok moja matka zo svojho dedičského podielu po dedkovi, vybere z prenájmu od PD parcelu o rozlohe 1955 m2 obklopenú lesmi, lúkami a trochou polí, ktorá je v katastri evidovaná ako trvale trávnaté porasty a chcela by nám ju darovať. Je to v zabudnutom kúte chotára, plného zveri, cca 3 km od prístupovej spevnenej cesty miestneho významu (ďalej vedie roky nevyužívaná poľná cesta), na lazoch. Za tie desaťročia je síce dosť zanedbaná a časť pozemku zarástla lesným porastom (susedí s lesným pozemkom a družstevníci tam akurát z poľa povyše naváľali skaly) /obr.4/. Počul som, že na vyčistenie pozemku od náletových drevín a divo rastúcich stromov do priemeru 17 mm netreba povolenie na výrub. Chcel by som kriaky, tenké stromky, suché a choré stromy do tejto hrúbky vypíliť a pozemok presvetliť. Zdravé a silnejšie stromy chcem zachovať a na voľnejších miestach vysadiť zopár ovocných stromov. Oplotenie by som chcel riešiť tzv. "lesou" aby som obmedzil hlavne rytie diviakov. Poľovníci na hranici pozemku v blízkosti prameňa umiestnili krmelec. Z väčšej časti je pozemok v briežku, kde by som chcel zo skál urobiť terasy, ale v jeho nezalestnenej hornej časti je vhodný rovnejší priestor z troch strán lemovaný stromami. /obr.1 - medzi skupinou stromov a lesom je čistinka porastená malinčím/ Tu by sme časom chceli umiestniť drevenú záhradnú chatku. Počul som od murárov, že drevené stavby do 25m2, 5m výšky, nespojené pevne so zemou (základy, betónová platňa) nepotrebujú stavebné povolenie (http://www.porada.sk/stavebne-povolenie), ale vraj stačí povolenie od obce. Drevenú montovanú chatku by sme chceli kúpiť, ponuka je pomerne bohatá a tam ponúkajú i stavbu chatiek na zavŕtané pilóty alebo podkladové segmenty (niečo ako tvárnice). Na pozemku o pár metrov ďalej sa nachádza elektrický betónový stlp /obr.5/ , takže i prípojka elektriny by nemusela byť problém (i keď sa tu niekto vyjadroval, že hodiny musia byť na murovanom). Na druhom konci pozemku je zanedbaný prameň /obr.3/, kde sa chodia momentálne bahniť diviaky.
Takže otázka skôr znie:
Je to pravda, že na stavbu drevenej chatky do rozlohy 25 m2 a výšky 5 m, ktorá nie je pevne spojená s podkladom netreba stavebné povolenie (http://www.porada.sk/stavebne-povolenie) a stačí povolenie od obce ?
Aké podmienky musí splňať pre elektrickú prípojku ?
Môže ma poľovné združenie nejako obmedzovať ohľadne prameňa na pozemku ak ho vyčistím a zamedzím prístup zveri (o 20 m ďalej tečie v doline potôčik) ?
Môžem skutočne na svojom pozemku spíliť stromy a kríky do priemeru kmeňa 17 mm bez povolenia?
Kto už máte nejaké obdobné skúsenosti ?
Poraďte prípadne riešenia. Rád si prečítam vaše názory a poučím sa.
Vopred ďakujem.
Padre9
Indeed
30.03.14,12:09
Každopádne nejaké povolenie treba mať...

Ostatné záleží od toho ako silno vám budú Vaší známi a susedia závidieť....
taiko
30.03.14,12:16
vyborna tema, presne toto zaujima aj mna. Prosim, neostychaj sa davat sem pravidelne update, ako sa Ti dari
padre9
01.04.14,11:34
No len to bude trochu trvať lebo nájomná zmluva končí PD až v novembri t.r. po sezónnych prácach, avšak vychádzam z toho, že pozemok nevyužívajú a do prenájmu ho brali, len ako "nutné zlo" s ornými pôdami a lúkami. Nedá sa tu nič z poľnohospodárskych plodín pestovať ani tráva kosiť. Ale brali do prenájmu komplet parcely a tak museli i toto nerentabilné. Osoh z toho nemajú a nájom platia, takže sa oň moc hlásiť nebudú.
No uvidíme, ja by som chcel pozemok čistiť už toto leto. Uvidím aký bude postoj rodiny a PD, kde časť rodiny pracuje.
Určite dám vedieť. Prvé stretnutie širšej rodiny bude po Veľkej Noci na rodinnej oslave a tam toto prednesieme.
padre9
01.04.14,13:04
Stavebný zákon 218/2007 Z.z. v § 43 "stavbu" definuje (voľnejšie parafrázované) ako: "Stavba je objekt postavený stavebným postupom zo stavebných materiálov ktorý je pevne spojený s podkladom základmi, zvarom, pilótmi, lanami s kotvou v zemi alebo v inej stavbe, objekt ktorého osadenie vyžaduje úpravu podkladu alebo sa pripája na siete alebo technické vybavenie územia, či je pod povrchom.
No možno by sa dal zákon obísť použitím podkladových kociek, aké ponúkajú pod záhradné domčeky.
Podľa tohto môžem na elektrinu zabudnúť a užiť si návrat k petroleju a piecke (čo by mi nevadilo na rozdiel od ženy), alebo vsadiť na elektrocentrálku.
No skúmam, bádam. Povolenie určite treba minimálne od obce.
A pravda je, že ľudská závisť a neprajnosť je obzvlášť na Slovensku dobre zakorenená.
Najmenej radosti budú zo mňa mať v poľovnom združení, lebo sú tam ideálne podmienky pre čiernu zverinu.
Veľa ľudí mi dovrávalo aby som si kúpil, parcelu, starý dom na samote a nešiel do takého neistého podniku.
Ale ja si vravím, že nebudem kupovať za tisíce eur pozemky niekde na kraji dediny, keď máme sami v rodine toľko pôdy. Chcem revitalizovať a zachovať aspoň niečo z dedičstva a rodinných koreňov po predkoch. Staré domy idú okolo cca 20.000,- eur a ešte koľko treba do rekonštrukcie vraziť. A nechcem po zbytok života na vifonkách robiť na hypotéku a ešte v takejto neistej dobe. To by som si ten relax neužil.
Tu vyjde chatka do 5.000,- eur podľa druhu a veľkosti, oplotenie areálu cca 600,- eur s novým materiálom ako stlpiky a pletivo, alebo ak postačí tzv. "lesa" , tak len čas, chuť, píla + sekera a mozole.
To je moja vízia.
misoft
01.04.14,14:18
Ešte ťa upozorním na jeden fakt: poľovný revír. Poľovníci majú poľovný revír všade (mimo zastavaných území, záhradkarských kolónií, rekreačných zariadení) - dokonca i na súkromných pozemkoch si uplatňujú poľovné právo!
padre9
01.04.14,15:17
Áno, ale asi potrebujú povolenie na lov od majiteľov súkromných pozemkov. Ináč by som nechápal prečo pred rokmi ťahali moju chorú mamu k notárovi podpísať zmluvu o práve poľovať na rodinných parcelách. Naši im ho dali na 10 rokov. Ale veď nech poľujú, len nechcem aby diviaky rozryli i ten zbytok prameňa Chcel by som ho vyčistiť a urobiť pod ním malú nadrž s odtokom aby bola voda použiteľná aj pre človeka aspoň ako úžitková.
Voľakedy parcela bola lúka s ovocnými stromami, ale za totáča taký breh družstevníkom nevyhovoval pre strojové kosenie a nechali ho ladom. Naváľali tam skaly z polí a nechali rozrastať tŕnie a divo rastúce stromy. Nakoniec ovocné stromy odumreli keď sa nad nimi zavreli koruny ostatných vyšších stromov Ostala len staručká jabloň na fotke č.1 (vpravo od brezy v skupinke stromov) , lebo bola na kraji.. Prameň bol tiež pôvodne upravený a slúžil ako napájadlo pre gazdovský dobytok ktorý bol hnaný okolo na pašu a späť. A na pozemku boli tiež pôvodne umiestnené úle patriace ku gazdovstvu prarodičov.
vlado 33
01.04.14,15:52
Mimo témy: podľa teba zver nepatrí do lesa, nie je súčasťou prírody? Hlavne aby si tam mal tú svoju posratú chatku.
padre9
01.04.14,17:16
Nemusíč čítať - zmazal som. Nechcem sa tu hádať, lebo to nie je mojim cieľom. Pozemok je trvalo trávnatý porast a podľa vás by som sa mal asi posadiť, platiť zaň dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW), chovať diviaky a salutovať poľovníkom ktorý dôjdu na tereňaku do hory a vedľa na náš pozemok prikrmovať a poľovať. Ešteže z nich polovica "nemá" v dotknutom revíre nie "posratú" chatku, ale rovno chalupu.
vlado 33
01.04.14,18:36
Ani som to nedočítal , bolo mi z toho čítania zle. Ten prameň ti za prvé nepatrí. Patrí ti 30 cm hĺbky plochy na tvojom pozemku. Les ti tak isto nepatrí, môžeš sa dohodnúť so správcom lesa o vyrúbaní alebo výmene za inú parcelu. Poľovník nie je lovec zabijak ale gazda, máš to pomýlené.
padre9
02.04.14,00:27
Vlado a teraz bez emócii a vážne. Nepoznám ťa a možno si seriózny poľovník - gazda. Bohužiaľ ja poznám väčšinou tých druhých, čo si ovešaní titulmi a modernými loveckými zbraňami prídu z druhej strany republiky SUV-čkom na chalupy zapoľovať, zabaviť sa a domácim zakazujú vstup do hory. Môjho kmotra doslova vyhodili, keď išiel na bylinky. Do ich hory nesmieme, ale oni na našom ako doma.

A teraz seriózne. Toto nechápem.
Les= lesný pozemok, tak ? No ten je v susedstve. Na fotke č. 2 je označená hranica lesa. Napravo je lesný pozemok, naľavo (i keď to nevyzerá) je naša parcela "trvalo trávnaté porasty".
Podľa Zákona 543/2002 Z.z. § 47 teda môžem, čisto teoreticky, bez povolenia vyrúbať stromy s obvodom kmeňa 40 cm meraným 130 cm nad zemou a kríky s rozlohou do 10 m2 ?
Stále opakujem, že ide o "trvalo trávnaté porasty".

Voda je teda asi majetok (http://www.porada.sk/majetok#__AUTOKW) štátu, ak sa nemýlim, aspoň tak tvrdí Ústava SR. Takže podľa tejto logiky a Zákona 364/2004 Z.z. § 18 ods. 1 by ma teoreticky mal každý pustiť na svoj pozemok na studňu, ak o to požiadam ? A podľa toho istého § 18 ods. 3, je jednoduchým vodným zariadením aj pramenný záchyt, kedže ide o výdatnosť prameňa do 10 litrov/ min. Takže úpravou výtoku prameňa a vybudovaním záchytu pre vyvierajúcu vodu, samozrejme s výtokom do terénu neporuším zákon, a pristup k vode, tak je ?
padre9
13.10.14,13:22
A už sa stalo... Sľúbil som, že sa na jeseň ozvem ako to dopadlo a slovo plním. Presvedčil som sa, že hoci je vyše 20 rokov po socializme, ešte stále sú (alebo opäť sú) zákony postavené tak že ako vlastník pozemkov ťaháte za kratší koniec. Kedže väčšinu (2 ha) podielu z maminho dedičstva mal pripadnúť sestre, dala jej mama všetky relevantné dokumenty, vrátane nájomnej zmluvy s poľnohospodárskym družstvom, podľa ktorej mal končiť prenájom 30.11.2014. Sestra so švagrom okrem zamestnia ešte robia na svojom gazdovstve v extraviláne obce. Chceli si teda obhospodrované poli a lúky zväčšiť o podiely z rodičovských dedičstiev. Sú to pracovití a húževnatí hospodári, ale právne povedomie a diplomacia nie je ich silnou stránkou. Boli 2x na družstve ohľadne vrátenia pozemkov po nájme a vždy to skončilo arogantným správaním správcov družstva a hádkou. Nakoniec v júli poslali z družstva mame list s výzvou na opätovné podpísanie novej nájomnej zmluvy na 10 rokov (2014-2024) a vyzývli ju aby zbytočne nesabotovala zmluvu, keďže ju už ostatní podieľnici údajne podpísali.
Odvolávali sa na ZÁKON Č. 503/2003 Z.Z. "O nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskych podniku a lesných pozemkov" a to konkrétne na § 12 ods. 1, kde je uvedené, že: Ak prenajímateľ lebo nájomca rok pred uplynutím času, na ktorý bol nájom dohodnutý, písomne nevyzve druhú stranu na vrátnie a prevzatie prenajatého pozemku po skončení nájmu, zmluva sa obnovuje o určitý čas podľa § 8 (t.j. o rovnakú dobu ako predchádzajúca zmluva - v našom prípade znovu 10 rokov)
Proste zákony ich chránia ako za socializmu. Hoci nájomná zmluva z roku 2004 hovorí "nájom končí uplynutím doby nájmu, výpovednou lehotou, alebo vzájomnou dohodou" družstvo sa opiera o (už vtedy platný) vyššie uvedený zákon.
Takže nielen moja sestra a švagor (po svojich rodičoch) majú s navrátením pozemkov smolu, ale i väčšina obyčajných a zväčša starších ľudí, ktorí o tomto zákone nemajú tušenie, očakávali, že uplynutím doby nájmu (a nepodpísaním novej zmluvy) sa im pozemky automaticky vrátia. Družstvo ich na tento omyl samozrejme upozorní až po termíne keď im jeho správca so škodoradostným úškľabkom pchá k podpisu dodatočne novú zmluvu. Načo potom tie zmluvy vôbec sú ?
Proste kedže i mňou vyhliadnutý pozemok o rozlohe 1950 m2 bol súčasťou maminho dedičského podielu, stroskotal môj projekt jeho revitalizácie. A tak jediné pokojné môže byť krachujúce a rozpadajúce sa družstvo, že udržalo plochu na dotácie od EÚ a poľovníci z hlavného mesta s titulmi pred a za menom, ktorí v okolí skúpili staré domy na chalupy alebo si nastavali poľovnícke chaty. Pozemok bude ďalších desať rokov zarastať lesom, kriakmi a budú sa tam rochniť diviaky a poľovníci ich budú strieľať ako na vlastnom. A to všetko za dve vrecia obilia ročne, ktoré iróniou osudu aj tak dá mama bratrancovi horárovi, ktorý tým v zime prikrmuje zver. Veď čo s obilím v meste ?
padre9
01.11.16,10:07
Bohužiaľ Indeed mal pravdu. A tak ak sme si chceli splniť sen o záhradke a chatke kdesi v lone prírody, museli sme pustiť "k vode" plány s dedičnými pozemkami a poobzerať sa inde.
Dva roky sme hľadali nejaký starší dom na samote s pozemkom do 1000 m2. Bohužiaľ u nás sú ich ceny vysoké, keďže ich skupujú Blaváci na chalupy (z R1 to je kúsok) a ani realitky sa tým netaja, kto je ich cieľová skupina. Rovno k iinzerátu často uvádzajú vzdialenosť z BA. To čo bolo cenovo dostupné bolo zrelé na asanáciu, bez pozemku alebo nevysporiadané.
Museli sme teda hľadať kompromis a čosi spustiť zo svojich nárokov.
Podarilo sa a koncom septembra 2016 sme kúpili murovanú chatu s prislúchajúcim 7-árovým pozemkom na ktorom sú ovocné stromy a kríky. Je to v malej zabudnutej záhradkárskej kolónii na lazoch, na južnom úbočí kopca a obklopené lesmi. Viem, že som pôvodne nechcel ísť do záhradkárskej osady, ale táto je malá, v lone prírody a kúsok od môjho rodiska. Susedia teda poznajú našu rodinu i mňa a už nás vrelo privítali. I cena bola prijateľná. Predávala to vdova po pôvodnom majiteľovi, ktorý umrel pred štyrmi rokmi. Deti odišli za prácou a ona už sama na to nestačila.
Takže práce je tam dosť a tak čo to pomaly robím, ale sa už teším hlavne na jar.
To len, že aby ste vedeli, ako moja snaha dopadla.