klipper22
10.04.14,18:02
Ahojte.
Naočkoval som sadbu hlivy na kláty. V podstate som na reznú plochu rozprestrel násadu ( na obe strany). Už sú to tri týždňe, ale podhubie sa tvorí velmi pomaly a navyše sa začali na sadbe objavovať škvrny zelenej plesne.
Neviete niekto poradiť, čo s tým? Či sa to dá ešte nejako zachrániť, alebo mám nasadiť nové kláty?
Ďakujem
buchač
10.04.14,16:18
Otázka z mykologickej poradne


Vážená pani doktorka.
Chcel by som Vás poprosiť o niekoľko užitočných rád.
Nasadil som hlivu ustricovú do igelitových vriec v ktorých boli piliny z topoľa zaliate horúcou vodou.Asi pred mesiacom som naštepil mycélium a podľa mňa by už mala byť aspoň nejaká úroda ale zatiaľ je vytvorená len taká biela pavučina.Asi na dvoch vreciach som zistil nejakú zelenú pleseň.
otázka č.1 Za aký čas prerastie mycélium na pilinách
otázka č.2 Aká to môže byť pleseň ako sa dá zničiť a ako sa tam vytvorila
otázka č.3 Či je kmeň mycélia HK 35 nový vhodný na pestovanie v podzemných skleníkoch a či je vhodný napestovanie aj v zimných mesiacoch
Za skoré odpovede Vám vopred ďakujem
Odpoveď

Ak sa objavila zelená pleseˇˇn nie je to dobré znamenie, niekedy splesnivie celé naočkované mycélium. Ak máte vrecia vonku na záhrade tak pri takýchto vysokých teplotách hliva nebude plodiť, zarodí až na jeseˇˇn. ak ju máte v pivnici tak pomaly by sa mohli objaviť prvé plodnice. O vhodnosti kmeˇˇna HK35 netuším, treba sa opýtať výrobcu.

dr. Ivona Kautmanová, 30.07.2008

http://www.nahuby.sk/poradna_detail.php?poradna_id=1769
klipper22
10.04.14,16:22
vyskúšal som otvoriť vrecia, nech sa zmierni vlhkosť. Keď pleseň neustúpi, tak to zrejme vyhodím a zasadím znova.
buchač
10.04.14,16:28
..jj....asi tak ...
alchstuip
10.04.14,17:30
Podla mojich skusenosti netreba s hlivou robit velku vedu.
Pred asi 2 rokmi som naockoval jablonovu stiepku, do 2 vriec. Stiepku som prevaral, ockoval sadbou na psenicnom zrne. Udrziaval teplotu, vlhkost a podobne blaznovstva. pol roka nic. Nakoniec som to vyhodil von pod strom (na jesen), zapadlo to listim a kedze nebol cas, zabudlo sa na to.
Vlani koncom leta som siel rozobrat stare kompostovisko, za ktorym som nasiel tie 2 vrecia, potrhane a zapadane listim a na tom vsekom asi 2 kila hliv :-)
Dokopy sa urodilo asi 4 kila.
Potom som vylodeny obsah v roku zahrady prevrstvil starym drevom, konarmi, doskami a podobne, asi v oktobri. No a vdaka zime-nezime nikedy v januari narastlo dalsie polkilo hliv. Proste priroda si poradi sama.

Co sa tyka pestovania na pni, testujem. Na jesen som naockoval vyrodenym substratom 3 jablonove pne (10mm vrtak, diery v spone asi 5 cm, hlboke kolko sa dalo. Do toho som to natlacil, obalil igelitom a dal do pivnice. po asi 3 mesiacoch som odbalil 2 z nich a "zasadil" do vedra. Pravidelne polievam (ked nezabudnem) a som trpezlivy. Hliva potrebuje aj vyse pol roka, kym prerastie drevom. Z pnov ockovanych na jar by som prvy urodu ocakavl najskor pri prvom jesennom ochladeni. Hliva nieje redkovka, ze za 4 tyzdne bude na tanieri :D
KoxXxo
11.04.14,04:59
dobre píšeš, aj vtipne: "pravidelne polievam (keď nezabudnem)"...
bettylou
15.04.14,15:37
kúpila som cez internet hlivu - násadu. Prišlo také vrecúško a na ňom nápis Hliva ustricová M13 :confused:, čo to je? dajaký hybrid?
buchač
15.04.14,15:48
Pozri na link ...
http://osivo-a-sadba.skolky-novak.cz/791/sadba-hub---kolicky/

Rozdiely sú viditeľné .

Dá sa povedať ( ako vravíš ) , že ide o hybrid .
Vo voľnej prírode je ich tiež viacero druhov , http://www.nahuby.sk/atlas-hub-zoznam?pismeno=H takže išlo o vyšľachtenie pre potreby pestovania v domácich podmienkach .
klipper22
24.04.14,11:11
nakoniec som kláty vyhodil von....uvidím, či ešte vonku sa to nejako zlepší.