psps
12.04.14,15:46
ako je to s čerpaním dovolenky po ukončení MD?
MD končím 22.4.2014, mám nárok na 6 dní riadnej dovolenky. Požiadam o jej čerpanie zamestnávateľa hneď, nechcem čakať po ukončení RD, lebo firma už teraz nefunguje. Kedy mi začína RD? Hneď po ukončení MD teda 23.4. alebo po ukončení riadnej dovolenky teda 1.5.2014 ? (23.-30.4 - 6 prac.dní)
Tweety
12.04.14,13:49
RD je hneď po MD, takže toho 23.4.. Takže ak budeš čerpať D, môžeš dostať výpoveď.
psps
12.04.14,13:57
Ano s tým rátam. Vo firme už len na to čakajú, kedy ukončím MD. Výška príspevku počas RD nemá vplyv či pracujem alebo nepracujem?
Tweety
12.04.14,14:11
Nie, nemá.
psps
12.04.14,14:14
Myslím si, že na RD by som mala byť od 1.5. Veď potom sa mi bude prelínať na SP doba poistenia počas zamestnania a doba poistenia štátom. Ak sa mýlim, kde by som to našla?
veronikasad
12.04.14,14:19
Počas čerpania dovolenky nie si poistencom štátu (dôch.poistenie). Ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku sa prihlásiš v SP až po nástupe na RD. Rod.príspevok môžeš poberať aj v súbehu s čerpaním dovolenky.
Za ktorý rok čerpáš dovolenku ? Lebo ak za rok 2014, zatial ti vznikol nárok aj za apríl = 4/12 ročného nároku.
psps
12.04.14,14:33
Za rok 2013 som si vyčerpala pred nástupom na MD. Za rok 2014 mi to vychádza na 6 dní.
psps
12.04.14,14:38
Zaujíma ma to ako je to aj s registračnými listami v SP a ZP. Myslela som si, že ak požiadam o preplatenie dovolenky, tak ma zo SP a ZP odhlasia a potom prihlásia na RD. Skončenie PP bude určite počas RD a môže mi zamestnávateľ preplatiť D, bez toho aby v SP a ZP niečo oznamoval?
Ak nastúpim na D hneď po MD, tak ma prihlásia na RD až po ukončení D ?
Počas RD sa mi nepočíta D ?
veronikasad
12.04.14,16:13
MD trvala 60 dní, preto ti vznikne nárok na pomernú časť dovolenky za kal.rok, t.j. za tolko mesiaov, kolko bude trvať pracovný pomer (ak RD nebude trvať viac ako 100 dní, vtedy sa bude dovolenka krátiť o 1/12). Pokial neviem kedy prac.pomer skončí, je ťažko radiť - možno by bolo pre teba výhodnejšie nechať si dovolenku pred skončením prac.pomeru, ale čerpať z nej len jeden deň a zbytok si nechať preplatiť. Výrazne ti to ovplyvní dávku v nezamestnanosti. Rod.príspevok počas poberania dávky v nez. by ale musel poberať manžel (môže v súbehu so zamestnaním)
ewita888
12.04.14,17:13
ja byť tebou nečerpem dovolenku hneď po MD.. počkaj na výpoveď od zamestnávateľa, možno ju dostaneš až po skončení RD..
tvoj prac. pomer trvá odkedy? budeš mať poistenie v nezamestnanosti 730 dní v posledných troch rokoch?
psps
13.04.14,10:52
ano, môj PP trval od 1.9.2009
psps
13.04.14,11:34
Premyslela som si to a nebudem čerpať D, nechám si ju preplatiť po skončení PP, lebo stále neviem kedy to bude. Ďakujem za radu.
Ešte mi vôbec nie je jasné : ,,Rod.príspevok počas poberania dávky v nez. by ale musel poberať manžel "
manžela nemám, len partnera, tak sa ma to asi netýka?
nerozumiem tomu.
veronikasad
13.04.14,14:28
ak partner je otec dieťaťa, tak sa ťa to týka. Pri skončení prac.pomeru je ale nutné jeden deň dovolenky vyčerpať a ostatnú si dať preplatiť.
brčko
13.04.14,15:13
ešte potom je podstatné, aby ti to firma aj vyplatila (píšeš, že nefunguje, tj. otázne je, či kvôli peniazom alebo robia niečo iné), lebo len ak je ti to vyplatené, tak sa to berie ako vym.základ (aj ked možno to mzdárky aj robia inak?? ) a možno by si tie peniaze už nedostala, jedine ak by bola firma v konkurze by sa celkom dalo.
psps
13.04.14,16:37
ďakujem za rady, ale to už by bolo komplikované a pochybujem, že s mojim zamestnávateľom sa bude dať na niečom dohodnúť ako jeden deň robiť a ostatok preplatiť. Budem rada ak mi vôbec niečo preplatí. Aj pri výpovedi nedostanem odstupné hoci mám naň nárok. Otvorene to poviem, bude ma vydierať a nakoniec podpíšem dohodu a ja budem rada ak sa tej firmy konečne zbavím bez následkov.
veronikasad
13.04.14,16:44
Chcela si radu - dostala si ... Či ju budeš akceptovať záleží len na tebe. Ak nie, zamestnávatela to veľa nestojí a ty prídeš o veľké prachy na dávke v nezamestnanosti ...
psps
14.04.14,15:15
Tak ja som dnes behala trošku po úradoch a skoro som spadla z nôh. V SP mi oznámili, že už mám PP odhlásený. Žiadna výpoveď mi neprišla a o žiadnej ani neviem. Už som pár dní bez práce a vôbec o tom nič neviem. Nemala by som také niečo podpísať? Mala som na dobu neurčitú.