petina.p
14.04.14,11:28
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na váš názor ohľadne čerpania 7 dní na lekára. Ak v priebehu roka zmením zamestnávateľa, mám aj u nového nárok na ďalších 7 dní? V zmysle toho, že súčasný sa ma neopýtal, či som si už nejaké dni vyčerpala u predchádzajúceho, tým pádom je to vlastne nezistiteľné z jeho strany a mám nárok na 7 dní?
Týka sa aj toho, ak človek pracuje pod agentúrou, tá ho pošle na výkon práce k inému zamestnávateľovi a po určitej dobe prejde od agentúry priamo pod zamestnávateľa...
Ďakujem za vaše názory.
Tweety
14.04.14,09:35
V § 141ZP je to stanovené takto:
(6) Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.
Katy a R
14.04.14,09:37
presne o tom hovorí ZP - § 141 odst 6 ;) .. upozorňujem na slovíčko "môže" ...
Chobot
14.04.14,11:07
V minulosti to ZP neriešil, takže zamestnanec, ak zmenil zamestnávateľa, tak teoreticky mohol u pôvodného čerpať 7 dní na ošetrenie a taktiež u nového čerpať znovu 7 dní na ošetrenie. Aby sa to nejakým spôsobom usmernilo, bol do ZP od 1.9.2011 doplnený ten odsek 6, ktorý umožňuje zamestnávateľovi znižiť počet dní, ak zamestnanec nastúpi v priebehu roka.

Stále však zostáva možnosť, že si zamestnanec vyčerpá 7 dní u pôvodného zamestnávateľa, pretože týchto 7 dní sa nekráti v prípade, ak sa ukončuje PP v priebehu roka. Takže sa môže stať, že zamestnanec zmení zamestnávateľa napr. v apríli - u pôvodného si vyčerpá 7 dní a u nového mu vznikne nárok na 6 dní, teda spolu môž by u lekára 13 dní.
Tweety
14.04.14,11:10
Alebo aj 14.