neolit
14.04.14,16:40
Chcem sa spytat,
Nevie niekto nahodou ako ziskat semeno z cvikli a redkvicky semienka ? Tiez ako rozmnozit vegetativne jostu a ribezle a egrese . Ak ano velmi rad budem ak mi pomôzete :)
arizona
14.04.14,14:46
Ak si si nenechal vyjst minulorocne redkovky do kvetu, tak si semena kup za par centov zahradnictve

O rozmnozovani krikov najdes na nete tisicky popisov, staci si dat trochu namahy a pohladat...
https://www.google.sk/search?q=vegetativne+rozmnozovanie+bobuloveho+ovoc ia&rlz=1C1CHVQ_enSK525SK525&oq=vegetativne+rozmnozovanie+bobuloveho+ovocia&aqs=chrome..69i57.11656j0j7&sourceid=chrome&es_sm=122&ie=UTF-8#newwindow=1&q=vegetativne+rozmnozovanie+josty&safe=off
neolit
14.04.14,15:00
a s tou cviklou to je ako ? :) nemate skusenost aj s nou ?
Antea
14.04.14,15:18
Väčšina zeleniny pestovanej u nás sú dvojročné , okrem strukovín. Tzn. vyseješ zo semena necháš vyrásť, zoberieš a na druhý rok znovu zasadíš a vytvorí sa ti semeno, to len v krátkosti. Je ale úplne zbytočné takú námahu podstupovať pretože všetky sú hybridné. Z takto získaného semena veľkú úrodu nebudeš mať. Teraz na jar som videla asi dva druhy rajčín, ktoré nie sú hybridné, tam by to malo fungovať v pohode, ale cvikľa, ver mi škoda námahy.
alchstuip
14.04.14,15:23
Jostu najjednoduchsie "ponaranim" - zakopat jednu vetvicku do zeme, pusti korene. Na buduci rok oddelit od materskej rastliny, zasadit kam chces.

Egrese, ribezle bud tak isto, alebo zastepit do "meruzalky" (podpnik pouzivany pre e. a r., neviem teraz aky to ma odborny nazov, snar rybezla diva, vtacia? ....)

Semienka - z obchodu, od niekoho, kto ma a skusit vypestovat svoje. Radkovku staci nechat zasadenu a nezjest, vybehne do kvetu a budu semienka (1 rocna rastlina)

Cvikla neviem, ci je schopna vykvitnut v prvom roku, skor by som ju nechal prezimovat, ak prezije zimu, v druhom roku urcite pojde do kvetu.

Takto isto funguje napriklad petrzlen, neviem, ci aj mrkva, je citliva na chlad.

Pri kupe semien pozor, ak nakupis hybridne (znacenie "F1" na obale), nasledne dopesnovane semiacko nemusi mat vlastnosti povodne kupeneho, moze byt pokrizene s opelovacom) -
este pre paranoikov - F1 nieje nejaky geneticky mutant, je to prva generacia tzv selektivneho krizenia, normalna osivarska a slachtitelska metoda.
http://en.wikipedia.org/wiki/F1_hybrid
neolit
14.04.14,16:36
a pri tej cvikle treba nechat celu rastlinu aj so zeminou alebo staci len bulva s korenom ?
pavol54
14.04.14,17:41
bulva je koreň, u koreňových zelenín je najdôležitejšie aby nebolo poškodené miesto odkiaľ vyrastajú listy,inak tie mrkvy,petržleny stačí ak na jar uložíme do ryhy naležato len po narastení byle je dobré opatriť kolíkom pri tých F1 ešte prvé samo množenie nie je až tak odlišné ale pri treťom a ďalšom (len kto by to robil ) získaš rastliny podivných vlastností (taký rastlinný incest)