mili768
15.04.14,10:04
Ako je to s celozávodnou dovolenkou, musí mať nejakú minimálnu dĺžku? Môže to byť aj jeden deň?
Zamestnávateľ to zneužíva, počas roka na jednotlivé dni keď nemá dostatok roboty, tak nechá zamestnancov doma na "vyhlásenej celozávodnej" dovolenke a skráti aj pohyblivú zložku mzdy........môže to takto robiť podľa zákona?
Platí paragraf ak je na daný deň vyhlásená celozávodná dovolenka?
Tweety
15.04.14,08:05
Pozri si §142 ZP

§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa

(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.

(5) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu z vážnych prevádzkových dôvodov, môže zamestnávateľ postupovať podľa § 87a; ustanovenie § 90 ods. 9 sa v tomto prípade nemusí uplatniť.
mili768
15.04.14,09:18
lenže zamestnávateľ si oficiálne nechce priznať prekážku na svojej strane, takže ani písomne nevymedzí so zamestnancani prevázdkové dôvody- je možné ho nejako donútiť?
Tweety
15.04.14,09:46
Skús dať podnet na IP.
ivka70
15.04.14,09:50
Ak zamestnavatel naplanuje takuto dovolenku s dostatocnym predstihom a oznami to zamestnancom, moze celozavodnu (rteda pre vsetkych zamestnancov) dovolenku naplanovat aj na 1 den.

Cele planovanie dovolenky totiz ma v rukach zamestnavatel a ma 2 zakladne podmienky:
- aspon 1 cast dovolenky naplanovat tak ,aby bola v kuse 2 tyzdne
- oznamit zamestnancovi cerpanie dovolenky s aspon 14 dennym predstihom.

Ak toto splni, moze planovat ako potrebuje.
Ak neohlasi cerpanie dovolenky s dostatocnym predstihom, moze sa so zamestnancami dohodnut na jej cerpani ,ale nemoze ju nariadit.

Ak je vyhlasena dovolenka, paragraf ju neprekryva, teda mozes ist cez dovolenku k lekarovi na vysetrenie ,ale stale cerpas dovolenku, nemas naro k na zaplatenie prekazky v praci na strane zamestnanca.
ak vsak dopredu oznamis cerpanie takehoto volna na konkretny den (napr. si objednana na nejake vysetrenie mesiac dopredu a das si podpisat na ten den priepustku), zamestnavatel nesmie neskor na ten den naplkanovat dovolenku.
ak ju naplanoval skor a oznamil ti to, musis cerpat dovolenku.
Jedine PN prerusi cerpanie dovolenky.
jslancik
15.04.14,10:07
len ty radšej nepodávaj podnet na IP, ako ti tu niektorí radia. Ak by aj všetko dopadlo podľa tvojich predstáv, a zamestnávateľ by dostal určitú pokutu, hádaj, kto by si to v konečnom dôsledku odniesol? Priamo či nepriamo. Možno by bol nútený pristúpiť k zníženiu počtu pracovných miest, alebo úväzkov, alebo... O pohyblivej zložke mzdy ani nehovoriac. To len tak mimochodom. Ber to ako dobrú radu, nie vyhrážku.

Ako ti už píšu ostatní, ak zamestnávateľ splnil podmienky vyhlásenia dovolenky, tak je všetko OK. Nemáš ako dokázať, že sa jedná o nedostatok práce a pod.

Mimochodom, buď rada, že nevyužije svoje právo a nenariadi vám polovicu nároku na dovolenku. Napr. ja si musím tiež z prevádzkových dôvodov vyčerpať v zime min. dva týždne dovolenky. Moc ma to neteší, pretože nelyžujem ani nič podobné. Ale v stavebníctve je to hold tak. Sme predsa rozumní uvažujúci ľudia, ktorí rozumejú situácii zamestnávateľa.
mili768
15.04.14,10:17
podnet nie, to mas pravdu.....
Ale ta dovolenka ma hneva, lebo to nie je prvy krat, to mame uz skoro pravidelne jeden den do tyzdna a taha sa to skoro pol roka, uz mame vycerpanu takto takmer celu dovolenku a ked potrebujem k dr. tak mi neplati ani potvrdenie od lekara. A na konci mesiaca nam stiahnu este aj pohyblivu zlozku lebo ze nemame odpracovany cely mesiac...............
Katy a R
15.04.14,10:36
nepoznáme síce všetky okolnosti - pozri sa na to aj z druhej strany - ak naozaj nie je robota - má vás prepustiť? aj u nás je to tak, že človek je rád, že nejakú prácu má (a niektorí bohužiaľ nemáme)
ten § by ti platil v prípade, žeby si bola napr dopredu objednaná na ten termín dovolenky - ale aj to by si si musela obhájiť ...
ivka70
15.04.14,10:36
Zamestnavatel ma pravo planovat cerpanie CELEJ dovolenky. To o polovici dovolenky platilo tak pred 4-5 rokmi, zo Zakonnika prace to bolo vypustene.
jslancik
15.04.14,10:45
Hm, hlúpa situácia. Ale zamestnávateľ má aj práva, a mohol by nariadiť dokonca celú dovolenku, ako pripomína ivka70.

Pohyblivá zložka je logicky viazaná na výkon, teda aj na počet odpracovaných dní v mesiaci. Môžeš robiť na 100%, ale ak robíš iba pol mesiaca, tak dostaneš 100% z polovice pohyblivej čiastky.
jslancik
15.04.14,10:46
ďakujeme za pripomenutie. Človek sa tu občas aj dačo naučí :)