J500j
15.04.14,12:16
24.04.2014 - 27.04.2014 sa koná v Nitre výstava GARDENIA. Ide niekto? Ak áno píšte hneď zážitky aby sme vedeli čo nového na čo sa prípadne v posledné dni upriamiť.
henrieta18
15.04.14,10:38
Prečo v posledné dni???
J500j
15.04.14,11:48
Aby boli poznatky aj pre tých ktorí nestihnú prvý deň.

Toto bol môj poznatok z minulého roku tak ako som ho už zverejnil - a trocha doplnil.

18.4.2013 som bol v Nitre na výstave GARDENIA. Hľadal som overené aktinídie. Odchádzal som znechutený. Predávali to samí PRIEKUPNÍCI. Len aby predali. jedna z prieskumných zastávok prvý deň ráno 18.4 tesne pred začatím (podarilo sa mi dostať tam skôr) bola u neznámeho mladíka, ktorý sa aspoň priznal že on len predáva, zatiaľ stráži tovar a nerozumie tomu ale keď príde otec tak ten áno. No pred obedom som sa presvedčil že mladík sa mýli. Lepšie na tom nebol ani jeho otec. Ďalšia zastávka bola u jedného PREBORNÍKA, ktorý v asi desiatich rovnakých črepníkoch bez akéhokoľvek označenia, rovnaké jak hradná stráž, mal podľa mňa na zaklade veľkých listov a s ochlpením celej rastliny (listov aj stopky) jednoznačne mladé semenáče Aktinidie chinensis. Tento na otázku aká je to odroda kiwi ktorú predáva? Odpovedal že má rôzne. Také ako v obchode – veľké s chlpatou šupkou ale má aj také čo sa bežne nepredávajú – menšie bez chlpov s hladkou šupkou ktoré sa jedia aj s ňou. Asi o argutách niekde čítal alebo počul. Všetky boli poukladané v dvoch radoch pričom jedna stála tak trocha bokom a on pozerajúc na mňa vymenoval: Hayward, Jeny, Ashoko, Kens read, Hardy Read, Jubbo a ešte nejaké čo si už nepamätám. Keďže o chinensis som nemal záujem a arguty som tam nevidel poprosil som ho aby mi ukázal kde má tie malé bez chlpov ktoré sa jedia aj so šupkou. Bez zaváhania ukázal, z tých čo tam boli tak pekne poukladané celé chlpaté, - SKRÁTKA profesionálny predavač bez chrbtovej kosti - na v prvý rad kde sú vraj veľké s chlpatou šupkou a v druhom rade že sú tie malé hladké so šupkou bez chlpov. Keďže rastlinky nemali ani jedna náznak označenia bolo mi jasné všetko. Pre potešenie mojej duše a pretože môj „PREBORNÍK“ chcel silou mocou niečo predať som sa ho spýtal či náhodou nemá aj samca kolomikty. Najprv na mňa pozrel a potom s radosťou ukázal na samostatne stojací taký istý neoznačený semenáč (inak, čakal som to). STAČILO MI. U ostatných to vyzeralo približne rovnako. Ozajstného samca kolomikty ktorého som chcel kúpiť som nezohnal a v duchu som bol aj rád že tí PRIEKUPNÍCI ho ani nemali, pretože by som možno kúpil niečo úplne iné. Z môjho pohľadu môžem ešte dodať že väčšina rastliniek kiwi čo som na výstave – trhu videl boli mladé semenáče. Tak sa mi vidí že solídneho predávajúceho ktorý sa zaoberá aj množením z odrezkov nielen zo semien, a ktorý vie aj rozoznať jednotlivé druhy asi na Slovensku ani nie je. Toľko z výstavy v NITRE. Dal som si tam aspoň to drahé pivo. A možno aj to bolo falošné.

Jano