Jofo Puskas
15.04.14,12:54
Moje plumerie prvú zimu neprežili, :-( vyhodil som asi 7 rastliniek a 4 vyzerali že to zvládnu, ale aj tie asi odídu. Jedna čo vyzerá že vyrastá malý lístok, tak sa rast zastavil a lístok je už 2 mesiace rovnako veľký, asi 5mm. Zimoval som ich v pivnici a bola im asi zima - cca 10°C. Alebo som moc polial? lebo stonky po rozrezaní boli čierne - zhnité.
Akým spôsobom ich zimovať aby prežili? poradte, podelte sa.
Richard
15.04.14,11:14
Vytiahol som ti to do samostatnej otázky, pozri etiketu...
Sibiročka
15.04.14,13:58
Ahoj no celé si to spravil veru úplne zle. 10 stupňov to je už ozaj hranica plumérie na prežitie,ideálne je okolo 16-18 , musí to byť suché prostredie, v podstate by sa nemali polievať ,ja ich zvyknem fakt len trošku poliať keď vidím,že sa kmienok začína "scvrkávať". Ja by som tú jednu čo ti zostala dala do teplejšieho prostredia ale ešte ju moc nepolievaj uvidíš či sa spamätá. Tiež som to zažila síce mi zhnila len jedna ale tiež to nepotešilo.Šak človek sa učí celý život nie ? :-) Prajem ti aby aspoň tá jedna prežila :-) a aké staré si ich mal ?
arizona
15.04.14,16:19
tu najdes odpoved , nemusela si zakladat novu otazku http://www.porada.sk/t170604-p4-pestovanie-plumerie-frangipani.html
Jofo Puskas
15.04.14,19:37
toto bola ich prvá zima, takže ešte nemali rok, ale boli krásne veľké - bez listov aj viac ako 20cm. Tento rok zasadím znovu, ale so zimovaním si dám pozor, dík za radu.
nikitka33
11.05.14,08:12
Ahoj, suhlasim so Sibirockou. Zimovanie nie je narocne a velmi sa netreba o rastlinku starat ak jej zabezpecis tych 16-18 stupnov a nevlhke prostredie. Zalievka je minimalna - staci aj raz za 2 mesiace... tak ako napisala Sibirocka (iba ak uz fakt treba). Dalej miesto zazimovania nemusi byt velmi svetle, ale musi byt dobre vetrane a suche. Hnojit netreba vobec.
Mozes sa k nam pridat do temy pestovanie Plumerie - http://www.porada.sk/t170604-p10-pestovanie-plumerie-frangipani.html.
Dufam, ze sa ti s dalsimi rastlinkami bude darit. Drzim palce aj s tom co prezila. ;-) Dopraj jej slniecko, zalievaj opatrne, aby nezacali hnit korene a prihnojuj hnojivom, ktore ma menej fosforu a pomer NPK 3:1:2 (napr. 9-3-6, 12-4-8) alebo aj 11:11:11 - niektori predajcovia Plumerii ho odporucaju. N-dusik podporuje rast listov, P-fosfor hlavne kvety a aj korene, a K-draslik zase stonku a korene.