salbo
28.04.14,19:31
Mám vonkajší podzemný keramický bazén 3,5 m x 6,5 m, t.j. cca 27 m3. Práve riešim ohrev vody v bazéne a prakticky som už rozhodnutý pre tepelné čerpadlo, konkrétne toto z Moutfieldu:
http://www.mountfield.sk/tepelne-cerpadlo-xp09hs---eev-3bte0386

Avšak jediná vec, ktorej sa obávam a ktorú sa nikde neviem dopátrať je, že aké sú ročné náklady na ohrev vody v bazéne s tepelným čerpadlom vzduch voda.
Len pre inf.: v dome kúrime elektrickým podlahovým vykurovaním (elektrické káble) a tiež na TÚV máme elektrický kotol. Takú vec ako solárne panely alebo tepelné čerpadlo, ktoré by malo slúžiť aj na vykurovanie domu preto riešiť nechcem, resp. nemôžem, lebo kedže už máme v podlahe elektrické káble, tak kúrenie vodou neprichádza do úvahy. To by sme museli všetko prerobiť a celkovo vstupné náklady na solárne panely alebo tepelné čerpadlo, ktoré by slúžilo okrem ohrevu vody v bazéne aj na vykurovanie celého domu sú hrozne vysoké (cca 10000 eur). Preto chcem momentálne riešiť len ohrev vody v bazéne. Ak niekto máte praktické skúsenosti s ročnými prevádzkovými nákladmi na ohrev vody v bazéne tepelným čerpadlom vzduch voda, prosím podeľte sa o ne so mnou. Vopred ďakujem.
apo
27.11.16,17:55
Riešiš podobný problém ako ja. Ja mám moudfield nadzemný bazén 3,6 m čo predstavuje 11 až 12 m3 vody.
Našiel som dve tepelné čerpadlá.
Moudfield príkon 500W
Rôzne iné s príkonom 1kW
Vygooglil som výpočet času na ohrev vody podľa objemu vody a očakávaného zvýšenia teploty vody. Pri ohreve z 15 na 24 stupňove celzia je to 47 hodín s príkonom 500W a 24 hodín s príkonom 1kW.
Vychádza mi to tak, že 500W príkon je málo.
1kWh stojí 0,10€. Odhad spotreby elektrickej energie za sezónu je 100 až 150€.
Prepokladám, že tepelné čerpadlo vydá 5x väčší výkon ako je príkon.

Toto som zistil a hľadám niekoho kto dá reálne čísla.

Ďakujem
vicktor
29.11.16,14:36
Cosi sa mi mari ze ohrev vody verzus potreba energie sme ratali na fyzike ZDS.
Skusim pohladat vzorove priklady a zratat ci potrebujem tu debnu z Mountfieldu alebo mozem vodu zohrievat rovno elektrinou.