MTV75
25.05.14,20:03
Otázka č.1: Mám 200 stĺpcov a 20 riadkov v excel. Je možné hromadne zoradiť hodnoty v jednotlivých stĺpcoch vzostupne, bez toho aby som musel zoradiť každý stĺpec zvlášť?
Otázka č.2: Mám napr. čísla 1, 2, 3, 4, 5 a potrebujem ich porovnať s číslami v stĺpcoch od 1 po 30. Ak sa bude číslo 1, 2, 3, 4 alebo 5 zhodovať s číslom v stĺpci, zadá sa do riadku pod uvedené číslo hodnota 1, ak sa nebude zhodovať, zadá sa hodnota 0. Prikladám tabuľku s príkladom...
Ďakujem.
Chobot
26.05.14,07:13
1. MYslím, že nie, alebo aspoň nepoznám jednoduchý spôsob na to. Pre excel je to zvyčajne databáza o 200 stĺpcoch, ktoré sa snaží zoradiť podľa jedného, tebou určeného stĺpca (teda zoraďuje 20 záznamov podľa jedného z 200 kritérií).

Ak chceš zoradiť každý stĺpec osobitne, tak vlastne máš 200 databáz, ktoré treba individuálne zoradiť. Možným riešením by bolo vytvoriť makro, ktoré by automaticky zoradilo jeden stĺpec individuálne a potom by sa presunul na ďalší stĺpec, ktorý by znovu zoradil individuálne a tak ďalej, kým by nedošiel k poslednému stĺpcu. Ale to je v podstate len zautomatizovanie jednotlivých úkonov.

2. Toto zadanie som nepochopil. Skús to napísať ešte raz a prípadne pripoj nejaký príklad, ako by to malo vyzerať. Porovnávacie podmienky existjú v exceli, ale najprv musím pochopiť, ako má tvoja výsledná tabuľka vyzerať a kde budú porovnávané údaje a kde ten výsledok.



Doplnenie:
Na základe tvojej tabuľky som pridal súbor s možným riešením. Je tamsíce použitá kombinácia 3 funkcií, ale výsledok je dosiahnutý. Pozri si to, či je to zruzumiteľné, ak nie, pýtaj sa.
vicktor
26.05.14,08:10
1: nechapem ucel. Ved tie udaje v riadku spolu suvisia. Napriklad ucitelka napise meno, priezvisko, znamka za sloveninu, matematiku, ... Potom si to zoradi podla priezviska, alebo najlepsieho prospechu. Ked zoradi kazdy stlpec zvlast, dostane nepouzitelnu zmes. Preto asi taka funkcia ani neexistuje.
Nasilu mozno takto: stlpce a riadky transponuj na 200 riadkov a 20 stlpcov, kazdy stlpec oznac a zorad samostatne, potom to transponuj naspat na 20x200.

A mozno chces zoradit podla viacerych kriterii? Tak v menu klikni Sort - Custom sort a vyber hlavicky stlpcov.

2: nejasne zadanie, ale mozno takto: =if(bunka x = bunka y, 1, 0) ? A potom to skopiruj kam vsade chces.
alebo skus nejake lookup funkcie
Chobot
26.05.14,13:45
Priložil som do môjho príspevku súbor s riešením.
MTV75
26.05.14,14:03
Si makac...dakujem...