Majuš Moravčíková
25.05.14,22:15
Ahojte, prosím potrebovala by som poradiť, akou funkciou v exceli zrátam, koľko zákazníkov je v predajni pred novo prichádzajúcim zákazníkom? Mám jeden stĺpec s číslom zákazníka, druhy stĺpec s príchodom zákazníkov a ďalší stĺpec s odchodmi tých zákazníkov.
A ešte prosím, ktorú funkciu mám použiť, keď mám v stĺpcoch dané časy strávené v systéme(doba obsluhy) a mám zistiť z tých stĺpcov, že koľko zákazníkov bolo obslúžených za napr. 2 minúty? Aby som to nemusela rátať ručne, je toho veľa:(
Ďakujem veľmi krásne za pomoc:)
Chobot
26.05.14,08:33
Skús pripojiť ten súbor, alebo aspoň vzorový. Z popisu si tú tabuľku neviem predstaviť.

Je to z praxe, alebo to je zadanie nejakej úlohy?

A kto je ten novo prichádzajúci zákazník? Ako ho zadávaš do tabuľky?

Tá druhá časť je ľahšia - ak máš čas strávený v systéme, tak jednoduchou filtráciou vyberieš čas ktorý sa rovná 2 minútam (alebo chceš vybrať klientov, ktorí boli obslúžení DO 2 minút? Potom treba písať jednoznačnejšie).
vicktor
26.05.14,08:57
Kolko ich je "prave teraz" v obchode? Ti co nemaju vyplneny cas odchodu. Skus funkciu countif.
Excel vie "pocitat" a porovnat datum a cas, takze v tom problem nevidim. Skus funkciu sumif.
sosak
26.05.14,10:21
Podľa mňa je otázka mimo praktického použitia. Aby to všetko fungovalo, je treba aj tak ručne nahadzovať všetky relevantné údaje.:)
Chobot
26.05.14,11:31
Neviem, možno nie. Viem si predstaviť také niečo napr. v nejakom Aquaparku, kde každý dostane čipovú kartu a ňou sa registruje pri vstupe aj výstupe. Ak si vytiahneš takéto údaje z toho systému do excelovskej tabuľky, tak si môžeš pozrieť, koľko ľudí bolo ku konkrétnemu času v aquaparku.

Viem, že to nebude tento prípad, ale to mi napadlo, ako možná oblasť použitia.
misoft
26.05.14,11:33
...ale bez toho, aby systém automaticky priradzoval a kontroloval dáta od zákazníkov - teda RUČNE nahadzovať - tak toto nemá žiadny zmysel - je to nerealistické....
Chobot
26.05.14,12:34
Možno je to nejaká domáca úloha na kurze práce s excelom....
Majuš Moravčíková
26.05.14,12:36
Už som pripojila. Je to z praxe. Úloha na teóriu hromadnej obsluhy.
Ďakujem Vám veľmi krásne. Skôr potrebujem celkový počet klientov, ktorý boli obslúžený za 2 minúty a tak. :)
Majuš Moravčíková
26.05.14,13:05
Vôbec nie, žiadna domáca úloha :D Ale robíme projekty pre firmy a potom ich musíme obhájiť, a to máme ako zápočet( naše štúdium je zamerané na prax, čo je super, len nikde nemáme predmet excel, čo je ešte škoda). Len nemám moc skúsenosti s excelom až doteraz a potrebovala by som to nejak uľahčiť ako vypočítavať celé. Potom ďalej to už je všetko na štatistike, ale to je pre mňa v pohode :) A profesor to chce vzorcovo a neche to ručne a i ja sama budem rada, keď sa to naučím.
PaloPa
27.05.14,07:38
Spôsobov je viacero, už tu boli viac krát podrobne popísané (napr. tu: http://www.porada.sk/t206856-excel-sumifs-date.html)

Jedna z možností je použiť tzv. array funkciu (zadané cez CTRL+SHIT+ENTER) a funkcie SUM a IF :

{=SUM(IF(C8<$E$3:E8;1;0))}

Viď prílohu (ofarbil som vzorec pre zákazníka č 6, utorok)

P.
Majuš Moravčíková
27.05.14,16:44
Ďakujem krásne :)) Presne takto som to potrebovala :) Síce som si to ešte malinko zmenila, aby som vedela ešte niečo iné :)
Moooooc ďakujem :)