katka2006
09.04.06,22:11
Prosím Vás. Zahŕňa sa náhrada príjmu pri návšteve lekára do hrubej mzdy? Dakujem.
UFO.ar
09.04.06,20:41
Ak máš na mysli náhradu mzdy "pri dôležitých osobných prekážkach v práci (§141 ZP, ods.2, písm.a)), kedy zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku na vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení", tak táto náhrada do hrubej mzdy patrí.
katka2006
09.04.06,20:54
Ďakujem mockrát.
ZEvina
21.07.06,10:12
Návštevou zdravotníckeho zariadenia môžeme chápať aj v inom štáte, napr. v Českej republike? Náš zamestnanec chodí na odborné vyšetrenie do Brna. Môže sa mu uznať doklad o návšteve lekára - PROPUSTKA (tlačivo zo SEVT-u) s menom a priezviskom, dátumom návštevy a pečiatkou lekára?
mysimis
21.07.06,10:52
Áno môže sa uznať.
Netka
21.07.06,10:57
Ak mám potvrdenie od ošetrujúceho lekára mojej matky, že bolo vzhľadom na jej zdravotný stav nutné doprevádzať ju na vyšetrenie uzná mi to zamestnávateľ ako sprevádzanie?(Potvrdenie je vystavené na moje meno ako na osobu, ktorá sprevádzala) Stretli ste sa s tým niekto? Ďakujem.
Nika
21.07.06,11:05
Ak mám potvrdenie od ošetrujúceho lekára mojej matky, že bolo vzhľadom na jej zdravotný stav nutné doprevádzať ju na vyšetrenie uzná mi to zamestnávateľ ako sprevádzanie?(Potvrdenie je vystavené na moje meno ako na osobu, ktorá sprevádzala) Stretli ste sa s tým niekto? Ďakujem.

Áno patrí ti náhrada, najviac 56 hodín za rok. Zák práce § 141 ods.2/c
azuz
21.07.06,11:06
Ak mám potvrdenie od ošetrujúceho lekára mojej matky, že bolo vzhľadom na jej zdravotný stav nutné doprevádzať ju na vyšetrenie uzná mi to zamestnávateľ ako sprevádzanie?(Potvrdenie je vystavené na moje meno ako na osobu, ktorá sprevádzala) Stretli ste sa s tým niekto? Ďakujem.
Nie je dôvod, prečo by to zamestnávateľ nemal uznať. A pri sprevádzaní rodinného príslušníka na vyšetrenie alebo ošetrenie máš nárok na náhradu mzdy na 7 dní v roku - § 141 ods.2 písm. c ZP.
sara-ke
24.07.06,06:17
Dobry den, chcem sa opytat k tejto teme: mam zam-kynu, ktora chodi so svojim dietatom /9 rokov/ 1x za mesiac na alergologiu-silny alergik, ja som to davala ako sprevadzanie rod. prislusnika, ale teraz som sa dozvedela, ze ma narok len na 7 dni?? a co v takomto pripade?? :rolleyes: :confused:
Zita4
24.07.06,06:21
Dobry den, chcem sa opytat k tejto teme: mam zam-kynu, ktora chodi so svojim dietatom /9 rokov/ 1x za mesiac na alergologiu-silny alergik, ja som to davala ako sprevadzanie rod. prislusnika, ale teraz som sa dozvedela, ze ma narok len na 7 dni?? a co v takomto pripade?? :rolleyes: :confused:
Má nárok na 7 dní ako doprovod k lekárovi a 7 dní na seba na návštevu lekára. Po vyčerpaní tohoto nároku bude čerpať neplatené voľno. Ak by neplatené voľno bolo celý deň, musíš ju odhlásiť zo Sociálnej poisťovne.
Tweety
24.07.06,06:22
Dobry den, chcem sa opytat k tejto teme: mam zam-kynu, ktora chodi so svojim dietatom /9 rokov/ 1x za mesiac na alergologiu-silny alergik, ja som to davala ako sprevadzanie rod. prislusnika, ale teraz som sa dozvedela, ze ma narok len na 7 dni?? a co v takomto pripade?? :rolleyes: :confused:
§ 141 ZP
odst-2
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
sara-ke
24.07.06,07:59
takze ostatne dni ked ich je viac ako 7 budu bez nahrady mzdy? dobre som to pochopila?
Zita4
24.07.06,08:00
takze ostatne dni ked ich je viac ako 7 budu bez nahrady mzdy? dobre som to pochopila?
Áno, bude to ospravedlnené voľno bez náhrady mzdy a ak to bude celý deň, je treba poslať RLFO na Sociálnu poisťovňu.
sara-ke
24.07.06,08:06
Áno, bude to ospravedlnené voľno bez náhrady mzdy a ak to bude celý deň, je treba poslať RLFO na Sociálnu poisťovňu.

a tam na tom RLFO bude co? prerusenie? alebo....?
Zita4
24.07.06,08:11
a tam na tom RLFO bude co? prerusenie? alebo....?
Nahlásiš prerušenie ako v prípade neplateného voľna.
sara-ke
24.07.06,09:26
diiiiiiiiiiiik a este som sa chcela opytat co stakym zam-com, kt. je zamestnany u nas este len 2 tyzdne a potrebuje 1 den dovolenky (ale na nu este nema narok-vsak), ale sef mu nechce dat neplatene volno a dovolenku , moze si ju vybrat skor?? alebo ako to riesit ? dik
Zita4
24.07.06,09:33
diiiiiiiiiiiik a este som sa chcela opytat co stakym zam-com, kt. je zamestnany u nas este len 2 tyzdne a potrebuje 1 den dovolenky (ale na nu este nema narok-vsak), ale sef mu nechce dat neplatene volno a dovolenku , moze si ju vybrat skor?? alebo ako to riesit ? dik
Môžeš mu dať dovolenku, aj keď mu nevznikol zatiaľ na ňu nárok. Dáš mu podpísať na dovolenkový lístok na druhú stranu, že si je vedomý, že v prípade, ak by mu nevznikol nárok na túto dovolenku, (dlhodobá PN, skončenie PP a pod.) bude mu náhrada mzdy za túto dovolenku zrazená zo mzdy.
jankasm
24.07.06,09:35
diiiiiiiiiiiik a este som sa chcela opytat co stakym zam-com, kt. je zamestnany u nas este len 2 tyzdne a potrebuje 1 den dovolenky (ale na nu este nema narok-vsak), ale sef mu nechce dat neplatene volno a dovolenku , moze si ju vybrat skor?? alebo ako to riesit ? dik

Ak s tým šéf súhlasí kľudne mu môžete dať normálne dovolenku.
sara-ke
24.07.06,09:42
aha super ste zlatiiii, pekny den :D :D :D :p
Netka
24.07.06,11:03
Chcem sa spýtať aká náhrada mi patrí pri sprevádzaní matky k lekárovi?
Ďakujem.
Tweety
24.07.06,11:03
Chcem sa spýtať aká náhrada mi patrí pri sprevádzaní matky k lekárovi?
Ďakujem.
Priemerka z posledného kvartálu.
Netka
03.08.06,07:35
A keď mám len jedo potvrdenie ale je tam poznámka doprovod matky k lekárovi - nutný, platí mi to celý deň alebo len 4 hodiny alebo ako?
Ďakujem.
Tweety
03.08.06,07:43
A keď mám len jedo potvrdenie ale je tam poznámka doprovod matky k lekárovi - nutný, platí mi to celý deň alebo len 4 hodiny alebo ako?
Ďakujem. Na potvrdení musí byť čas,ktorý preplatíš, ak je tam celodenné ošetrenie, tak preplatíš celý deň.:cool:
filka
14.08.06,10:30
Dobrý deň,
u nás máme zase taký problém,že zamestnanci nám priniesli potvrdenia od lekára (aj na 2-3 dni) o tom,že boli na vyšetrení.To by nebol problém,ale ide o to,že tieto časy vyšetrenia spadajú presne na obdobie,kedy sme mali celozávodnú dovolenku-plánovanú rok dopredu.To znamená,že každý jeden zamestnanec sa mohol zariadiť tak,že si to vyšetrenie u lekára mohol zariadiť inokedy nemám pravdu?
Ale mozeme sa teraz ohradiť §141 ods.2 písm.a)-...ak vyš. alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času??
Ludia su velmi prespekulovani,tak co ako na nich?
Musime im uznat tie paragrafy alebo je ina cesta?
Tweety
14.08.06,10:33
Dobrý deň,
u nás máme zase taký problém,že zamestnanci nám priniesli potvrdenia od lekára (aj na 2-3 dni) o tom,že boli na vyšetrení.To by nebol problém,ale ide o to,že tieto časy vyšetrenia spadajú presne na obdobie,kedy sme mali celozávodnú dovolenku-plánovanú rok dopredu.To znamená,že každý jeden zamestnanec sa mohol zariadiť tak,že si to vyšetrenie u lekára mohol zariadiť inokedy nemám pravdu?
Ale mozeme sa teraz ohradiť §141 ods.2 písm.a)-...ak vyš. alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času??
Ludia su velmi prespekulovani,tak co ako na nich?
Musime im uznat tie paragrafy alebo je ina cesta?Môžete sa ohradiť § 141. Nebolo to vrámci pracovného času, lebo ste v danom termíne nepracovali pre celozávodnú dovolenku.
filka
14.08.06,10:43
Môžete sa ohradiť § 141. Nebolo to vrámci pracovného času, lebo ste v danom termíne nepracovali pre celozávodnú dovolenku.

A cim sa ohradime??§141,konkretne cim?
Tweety
14.08.06,10:47
A cim sa ohradime??§141,konkretne cim? Práve tým ,čo som napísala, že bola celozávodná dovolenka.
azuz
14.08.06,11:01
Nech Vám nájdu v zákone, že sa dovolenka prerušuje.
Skúste sa ohradiť tým, že Zákonník práce v § 114 presne špecifikuje prípady, kedy je čerpanie dovolenky prerušené a v § 112 ods. 3 definuje, že ak dovolenka pripadne na sviatok, tak tento sa mu nezapočítava dodovolenky. Všetky ostatné prípadu môžu byť riešené len dohodou oboch strán.
filka
14.08.06,11:15
azuz to sa mi celkom paci,taka argumentacia.v podstate by islo o prerusenie cerpania dovolenky,ktore ale v tychto pripadoch Zakonnik prace neupravuje...
Dakujem
Ivenka
31.08.06,05:51
Poprosila by som o radu. Bola som s 5 ročným synom ako doprovod v nemocnici. Tam vystavili klasickú kladenku - na moje meno. Tam sice píše, že som ležala na detskej klinike ale nepíše sa, že ako doprovod. Posudzuje sa to ako moja PNS alebo ako OČR. Dali mi vobec správny doklad ?
Martinella
31.08.06,06:56
Poprosila by som o radu. Bola som s 5 ročným synom ako doprovod v nemocnici. Tam vystavili klasickú kladenku - na moje meno. Tam sice píše, že som ležala na detskej klinike ale nepíše sa, že ako doprovod. Posudzuje sa to ako moja PNS alebo ako OČR. Dali mi vobec správny doklad ?
Ako OČR. A uviedli tam meno syna? Inak by to bolo asi zaujímavé. PN a dospelá osoba na detskej klinike.
Eva Farkasová
01.09.06,13:35
Návšteva lekára - tzv.péčko sa do HM započítava, je to vlastne náhrady mzdy za neodpracovanú dobu (podobne ako dovolenka). Dôležité je, aby lekár vystavil potvrdenie o ošetrení a napísal tam aj to, že platí celý deň. Niektorí zamestnávatelia to vyžadujú.
pe3sorka
28.03.07,09:49
Prosím Vás, návšteva lekára, tých 7 dní do roka, je nejak aj obmedzená? Mám na mysli, keď zamestnanec dá výpoveď k 31.3. a už vyčerpal náhradu za päť dní...to by v nasledujúcom zamestnaní mal nárok na ďalších sedem dní? Ďakujem.
Farks
28.03.07,09:50
áno u každého zamestnávateľa má nárok na 7 dní
Tweety
28.03.07,09:50
Prosím Vás, návšteva lekára, tých 7 dní do roka, je nejak aj obmedzená? Mám na mysli, keď zamestnanec dá výpoveď k 31.3. a už vyčerpal náhradu za päť dní...to by v nasledujúcom zamestnaní mal nárok na ďalších sedem dní? Ďakujem.
Áno, má nárok na 7 dní.
piškotka
10.09.07,10:12
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, ak bol zamestnanec u lákara, patrí mu za to náhrada mzdy, ale ráta sa to aj do počtu odprac.hodín a dní? Alebo o tie dní mu krátim počet odpr. dní a tým pádom aj počet hodín. Ďakujem veľmi pekne
Tweety
10.09.07,10:20
Nie sú to odpracované dni, takže sa mu to ani medzi odpracované neráta.
magdina
01.06.08,15:14
Ja mám iný problém, náš zamestnanec si napísal 5 dní OČR ako doprovod dieťaťa na liečenie. Je to klasická dovolenka, pomenovaná ako OZDRAVNÝ POBYT RODIČA S DIEŤAŤOM. Je k tomu akurát potrebné potvrdenie detského lekára o doporučení pobytu pri mori. Je to v medziach ZP §141 pís.c?
Podotýkam, že celkový pobyt je 14-dňový a zbytok má riešený dovolenkou. Mne sa to akosi nezdá. Za vysvetlenie veľmi pekne ďakujem
veronikasad
01.06.08,20:55
Ja mám iný problém, náš zamestnanec si napísal 5 dní OČR ako doprovod dieťaťa na liečenie. Je to klasická dovolenka, pomenovaná ako OZDRAVNÝ POBYT RODIČA S DIEŤAŤOM. Je k tomu akurát potrebné potvrdenie detského lekára o doporučení pobytu pri mori. Je to v medziach ZP §141 pís.c?
Podotýkam, že celkový pobyt je 14-dňový a zbytok má riešený dovolenkou. Mne sa to akosi nezdá. Za vysvetlenie veľmi pekne ďakujem
Ošetrovné /OČR/ je dávka nemocenského poistenia - žiadosť vystavuje ošetrujúci lekár. Je hradená sociálnou poisťovňou.

Ak máš na mysli § 141 odst.2 písm. c/, ide o sprevádzanie rodinného príslušníka na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené ošetrenie alebo liečenie. Potvrdenie musí vystaviť ošetrujúci lekár dieťaťa, nemôže si ho "napísať" zamestnanec, Nejedná sa však doporučenie pobytu pri mori, ale sprevádzanie na liečenie.

-------
Veronika
sabitat
13.02.09,19:07
Ja sa chcem opýtať - či sa návštevy u lekára - myslím hodiny majú zrátavať a prepočítavať na celé dni , t.j. 1. deň -5 hodín, 2. deň - 3 hodiny = vyčerpal jeden zo siedmich?
- či má z-c nárok na spreádzanie člena rodiny 7 dní na všetkých spolu alebo (aj takú interpretáciu som počula) na každé dieťa 7 dní???Ale to by mal potom nárok 7 na manžela, 7 na matku ..... A to už asi...?
- má nárok matka na sprevádzanie (platené) staršieho dieťaťa ako 10 r. - veď bez nej by ho lekár nemal ošetriť - nemá 18?? - má si teda zobrať dovolenku?
mzdarka renca
13.02.09,19:24
Ja sa chcem opýtať - či sa návštevy u lekára - myslím hodiny majú zrátavať a prepočítavať na celé dni , t.j. 1. deň -5 hodín, 2. deň - 3 hodiny = vyčerpal jeden zo siedmich?
- či má z-c nárok na spreádzanie člena rodiny 7 dní na všetkých spolu alebo (aj takú interpretáciu som počula) na každé dieťa 7 dní???Ale to by mal potom nárok 7 na manžela, 7 na matku ..... A to už asi...?
- má nárok matka na sprevádzanie (platené) staršieho dieťaťa ako 10 r. - veď bez nej by ho lekár nemal ošetriť - nemá 18?? - má si teda zobrať dovolenku?

1. ak máš 8 hod. denný úväzok, tak máš nárok na 8 x 7 = 56 hod.
2. 7 dní je na rodinného príslušníka celkovo, t.j., nie na každého zvlášť
3. matka má nárok na sprevádzanie dieťaťa - vek je neobmedzený, je to predsa rodinný príslušník

prikladám ti aj citáciu zo zákonníka práce

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci


(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,
GajMa
27.02.09,06:45
Jednodňová návšteva u lekára so starým rodičom platí len ked bývaju v spoločnej domácnosti? Alebo môže mať aj inú adresu.
Dakujem
kizmoo
27.02.09,08:09
Chcel by som sa opytat, u nas vo firme mame pruzny pracovny cas, pevna pracovna doba je urcena od 8:00 do 13:00, cize 5 hodin. Ak mam celodenne lekarske osetrenie, tak nas zamestnavatel nuti odpracovat si hodiny mimo pevnej doby, cize 3 hodiny. Chcem sa opytat ci ma na to narok, a ak by chcel preplatit cely den, na aky paragraf alebo zakon sa moze odvolat, dakujem.
Tweety
27.02.09,08:10
Chcel by som sa opytat, u nas vo firme mame pruzny pracovny cas, pevna pracovna doba je urcena od 8:00 do 13:00, cize 5 hodin. Ak mam celodenne lekarske osetrenie, tak nas zamestnavatel nuti odpracovat si hodiny mimo pevnej doby, cize 3 hodiny. Chcem sa opytat ci ma na to narok, a ak by chcel preplatit cely den, na aky paragraf alebo zakon sa moze odvolat, dakujem.
Je to § 143 ZP.
§ 143
Prekážky v práci
pri pružnom pracovnom čase
(1) Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy.
(2) Ak tento zákon alebo kolektívna zmluva pri prekážkach v práci na strane zamestnanca ustanoví presnú dĺžku nevyhnutne potrebného času, za ktorý zamestnancovi patrí pracovné voľno, posudzuje sa ako výkon práce celý tento čas; za jeden deň sa pritom považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca.
(3) Prekážky v práci na strane zamestnávateľa sa posudzujú ako výkon práce, ak zasiahli do pracovnej zmeny zamestnanca, a to za každý jednotlivý deň pri uplatnení
a) pružného pracovného dňa najviac v rozsahu dĺžky pracovnej zmeny pripadajúcej zamestnancovi na príslušný deň,
b) pružného pracovného týždňa a pružného štvortýždňového pracovného času najviac v rozsahu priemernej dĺžky pracovnej zmeny vyplývajúcej z určeného, prípadne z kratšieho pracovného času príslušného zamestnanca.
(4) Ak zamestnanec neodpracoval pre ospravedlnené prekážky v práci uvedené v odseku 1 druhej vete celý denný pracovný čas pri uplatnení pružného pracovného dňa alebo celý týždenný pracovný čas pri uplatnení pružného pracovného týždňa alebo celý pracovný čas pripadajúci na štvortýždňové pracovné obdobie, pretože mu v tom bránila prekážka v práci na jeho strane, je povinný túto neodpracovanú časť pracovného času nadpracovať v pracovných dňoch bez zbytočného odkladu po odpadnutí prekážky v práci, ak sa so zamestnávateľom nedohodol inak. Nadpracovanie je možné len vo voliteľnom pracovnom čase, ak nebola dohodnutá iná doba a nadpracovanie nie je prácou nadčas.
Tweety
27.02.09,08:12
Jednodňová návšteva u lekára so starým rodičom platí len ked bývaju v spoločnej domácnosti? Alebo môže mať aj inú adresu.
Dakujem
NIe, spoločná domácnosť sa nevyžaduje. Viď § 40ZP odst.5.- definicia rodinného príslušníka.
kizmoo
27.02.09,09:09
Chcel by som sa opytat, u nas vo firme mame pruzny pracovny cas, pevna pracovna doba je urcena od 8:00 do 13:00, cize 5 hodin. Ak mam celodenne lekarske osetrenie, tak nas zamestnavatel nuti odpracovat si hodiny mimo pevnej doby, cize 3 hodiny. Chcem sa opytat ci ma na to narok, a ak by chcel preplatit cely den, na aky paragraf alebo zakon sa moze odvolat, dakujem.

Pozerali sme paragraf 143 odsek 2, kde je mozne upravit kolektivnou zmluvou dobu po ktoru plati volno, avsak sme firma do 50 zamestnancov a kolektivnu zmluvu nemame, viete poradit akym sposobom si mozeme uplatnovat celodenne osetrenie u lekara bez nadrabania volitelnej casti pracovnej doby? dakujem
Chobot
27.02.09,10:46
Chcel by som sa opytat, u nas vo firme mame pruzny pracovny cas, pevna pracovna doba je urcena od 8:00 do 13:00, cize 5 hodin. Ak mam celodenne lekarske osetrenie, tak nas zamestnavatel nuti odpracovat si hodiny mimo pevnej doby, cize 3 hodiny. Chcem sa opytat ci ma na to narok, a ak by chcel preplatit cely den, na aky paragraf alebo zakon sa moze odvolat, dakujem.

Pozerali sme paragraf 143 odsek 2, kde je mozne upravit kolektivnou zmluvou dobu po ktoru plati volno, avsak sme firma do 50 zamestnancov a kolektivnu zmluvu nemame, viete poradit akym sposobom si mozeme uplatnovat celodenne osetrenie u lekara bez nadrabania volitelnej casti pracovnej doby? dakujem

Mal by to akceptovať ako celý deň.

Daj si vyhľadať staršie témy, bolo to niekoľkokrát popisované. Nemám čas to hľadať, ale určite to nájdeš, ak budeš hľadať podľa kľúčových slov : pružný čas, prekážky v práci, návšteva lekára a pod.

Medzitým som to našiel, je to tu:

http://www.porada.sk/t104196-osetrenie-u-lekara-pruzny-pracovny-cas.html
lju
09.03.09,09:35
Dobrý den, chcela by som vas poprosit o radu. Zamestnanec, ktorý u nas pracuje na dohodu o vykonaní prace má narok na lekára-náhrada príjmu? Dakujem
Tweety
09.03.09,09:36
Dobrý den, chcela by som vas poprosit o radu. Zamestnanec, ktorý u nas pracuje na dohodu o vykonaní prace má narok na lekára-náhrada príjmu? Dakujem
NIe, nemá.
Eva Maria
09.03.09,13:44
Dobry den,
prosila by som o radu. Pracujem ako pedagogicky zamestnanec na znizeny prac.uvazok devat hodin, t.j. pracujem len dva dni - pondelok a stvrtok. Vo stvrtok som bola s dietatom na vysetreni a vypytala si potvrdenie. Dnes, v pondelok som musela ist lekarovi ja, tak som si opat vypytala potvrdenie. Problem je v tom,ze moj zamestnavatel mi tvrdi, ze si musim vypytat potvrdenia aj na ostatne dni, t.j. na piatok, utorok a stredu pokym nepojdem do prace, lebo ja by som v praci mala vlastne byt celych pat dni, co je len na dobrej voli sefa, ze tam nemusim chodit aj v dni kedy neucim. Teda preto si musim vypytat potvrdenie i na tieto dni. Dokonca mi sef este tvrdil, ze to takto nemozem a ze si mam kvoli tomu brat PN.
Je pravda, ze ak by som bola napr. tyzden chora, tak si teoreticky nemozem zobrat len dve potvrdenia ale musim si ich zobrat na cely tyzden alebo PN?
Prosim poradte, som z toho nestastna, lebo takto pridem o tych sedem dni nahrady hned. Ak to pravda nie je, na aky zakon sa mam odvolat?
veronikasad
09.03.09,13:48
Dobry den,
prosila by som o radu. Pracujem ako pedagogicky zamestnanec na znizeny prac.uvazok devat hodin, t.j. pracujem len dva dni - pondelok a stvrtok. Vo stvrtok som bola s dietatom na vysetreni a vypytala si potvrdenie. Dnes, v pondelok som musela ist lekarovi ja, tak som si opat vypytala potvrdenie. Problem je v tom,ze moj zamestnavatel mi tvrdi, ze si musim vypytat potvrdenia aj na ostatne dni, t.j. na piatok, utorok a stredu pokym nepojdem do prace, lebo ja by som v praci mala vlastne byt celych pat dni, co je len na dobrej voli sefa, ze tam nemusim chodit aj v dni kedy neucim. Teda preto si musim vypytat potvrdenie i na tieto dni. Dokonca mi sef este tvrdil, ze to takto nemozem a ze si mam kvoli tomu brat PN.
Je pravda, ze ak by som bola napr. tyzden chora, tak si teoreticky nemozem zobrat len dve potvrdenia ale musim si ich zobrat na cely tyzden alebo PN?
Prosim poradte, som z toho nestastna, lebo takto pridem o tych sedem dni nahrady hned. Ak to pravda nie je, na aky zakon sa mam odvolat?
Ak by si bola týždeň chorá, potvrdenie si môžeš vypýtať len v tom prípade, ak si bola u lekára na vyšetrení alebo ošetrení
Tweety
09.03.09,13:48
Dobry den,
prosila by som o radu. Pracujem ako pedagogicky zamestnanec na znizeny prac.uvazok devat hodin, t.j. pracujem len dva dni - pondelok a stvrtok. Vo stvrtok som bola s dietatom na vysetreni a vypytala si potvrdenie. Dnes, v pondelok som musela ist lekarovi ja, tak som si opat vypytala potvrdenie. Problem je v tom,ze moj zamestnavatel mi tvrdi, ze si musim vypytat potvrdenia aj na ostatne dni, t.j. na piatok, utorok a stredu pokym nepojdem do prace, lebo ja by som v praci mala vlastne byt celych pat dni, co je len na dobrej voli sefa, ze tam nemusim chodit aj v dni kedy neucim. Teda preto si musim vypytat potvrdenie i na tieto dni. Dokonca mi sef este tvrdil, ze to takto nemozem a ze si mam kvoli tomu brat PN.
Je pravda, ze ak by som bola napr. tyzden chora, tak si teoreticky nemozem zobrat len dve potvrdenia ale musim si ich zobrat na cely tyzden alebo PN?
Prosim poradte, som z toho nestastna, lebo takto pridem o tych sedem dni nahrady hned. Ak to pravda nie je, na aky zakon sa mam odvolat?
Tých 7 dní je len na vyšetrenie, ošetrenie §141 ZP. Ak si chorá a lekár vypíše DPN, nie je to už prekážka v práci, za ten čas patrí náhrda príjmu za DPN, najviac za 1OKD.
Eva Maria
09.03.09,20:28
Dakujem za odpovede,
chcela by som len upresnit, ze ja som zamestnavatelovi neoznamila, ze som PN, ale ze som bola na vysetreniach. On po mne ale vyzaduje potvrdenia aj na dni kedy neucim. Operuje s tym, ze ako ucitel, nie je moj prac.cas iba cas vyucovaci, ale aj priprava na vyucovanie, co je asi sedem hodin. A preto vlastne musim byt k dispozicii cely tyzden a zobrat si potvrdenia aj na ostatne dni.
Alebo napr.: v pondelok ak ucim a idem na vysetrenie a dalsi den ucim az vo stvrtok, ma pravo pytat odo mna potvrdenie na utorok a stredu?
Nam je stale podavane, ze u pedagogickych zamestnancov sa to inak pocita, len neviem kde si tieto informacie overit a potvrdit. Dakujem.
janka.jana1
27.04.09,10:45
Ahojte.

Prosím vás, ja by som sa chcela spýtať...

zamestnanec bol po partnerku (nie sú zosobášení, iba spolu žijú) v pôrodnici, zrejme na ten deň si musí dať dovolenku, nie je zo zákona možné nejaké iné voľno???
Chobot
27.04.09,10:51
Ahojte.

Prosím vás, ja by som sa chcela spýtať...

zamestnanec bol po partnerku (nie sú zosobášení, iba spolu žijú) v pôrodnici, zrejme na ten deň si musí dať dovolenku, nie je zo zákona možné nejaké iné voľno???

ZP § 40 ods. 5:

(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.

Ak na ňu platí aspoň jedno u uvedeného, tak má nárok na sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotného zariadenia.
zena
27.04.09,11:53
Ahojte.

Prosím vás, ja by som sa chcela spýtať...

zamestnanec bol po partnerku (nie sú zosobášení, iba spolu žijú) v pôrodnici, zrejme na ten deň si musí dať dovolenku, nie je zo zákona možné nejaké iné voľno???
Suhlasim s chobotom a doplnim ze aj ked nie su manzelia, ziju v jednej domacnosti a teda ma narok na sprevadzanie rodinneho prislusnika.
raya1
27.04.09,12:07
A čo v prípade, ak : zamestnanec nastúpil na nočnú smenu o 19,00 Po 20,00 musel ísť na LSPP, kde ho vyšetrili a vrátil sa naspäť cca o 21,30 hod. Keďže sa zle cítil, odišiel domov.
zena
27.04.09,12:16
od 20,00 do 21,30 teda 1,5 hod. lekar
Chobot
27.04.09,19:48
A čo v prípade, ak : zamestnanec nastúpil na nočnú smenu o 19,00 Po 20,00 musel ísť na LSPP, kde ho vyšetrili a vrátil sa naspäť cca o 21,30 hod. Keďže sa zle cítil, odišiel domov.

Tú 1,5 hod. návšteva lekára, zvyšok zmeny buď PN alebo dovolenka. Prípadne dohoda so zamestnávateľom, že si zameškané hodiny odpracuje v iný deň.
poloha69
23.09.09,06:52
Mam otazku:
Ak je stanoveny pruzny pracovny cas, je to taktiez plnych 7 dni, teda 56 hodin, alebo sa to skracuje na 6 * 7 hodin podla toho fixneho casu, pri 40 hod. prac. tyzdni?
Ivet
Tweety
23.09.09,06:55
§ 143
Prekážky v práci
pri pružnom pracovnom čase
(1) Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy.
veronikasad
23.09.09,06:55
Mam otazku:
Ak je stanoveny pruzny pracovny cas, je to taktiez plnych 7 dni, teda 56 hodin, alebo sa to skracuje na 6 * 7 hodin podla toho fixneho casu, pri 40 hod. prac. tyzdni?
Ivet
http://www.porada.sk/918457-post9.html
karinôčka
09.10.09,04:57
Umiestnila som už túto otázku inde na porade, ale nedostala som odpoveď, tak skúšam ešte raz.
Máme zam-cov, ktorí chodia na povinné lekárske prehliadky počas pracovného času a takých, ktorí chodia vo svojom voľne. Chcela by som poradiť ako im uvedený čas, keď chodia vo svojom voľne platiť. Môžem mu to dať ako nadčas + nadčasový príplatok?
Pri prehliadke počas pracovného času je platená náhrada mzdy.
Opravte ma v prípade, že to nie je správne.
ivka70
09.10.09,05:29
Umiestnila som už túto otázku inde na porade, ale nedostala som odpoveď, tak skúšam ešte raz.
Máme zam-cov, ktorí chodia na povinné lekárske prehliadky počas pracovného času a takých, ktorí chodia vo svojom voľne. Chcela by som poradiť ako im uvedený čas, keď chodia vo svojom voľne platiť. Môžem mu to dať ako nadčas + nadčasový príplatok?
Pri prehliadke počas pracovného času je platená náhrada mzdy.
Opravte ma v prípade, že to nie je správne.

Pokial je to ale povinna lekarska prehliadka - ktoru vyzaduje zamestnavatel /alebo zakon :)/, tak sa im ten cas nezaratava do 7 dni vyhradenych pre navstevu lekara.

Ja by som im v oboch pripadoch platila riadnu mzdu, a co sa tyka casu straveneho prehliadkov po praci, skor uvazujte o nahradnom volne, platit to ako nadcas - to skoro umoznuje spekulacie zamestnancom a uvahy robit to tak vzdy. Vzdy treba posudit, ci to bolo nevyhnutne, ist tam po praci, ci nemohli navstivit lekara pocas pracovnej doby.
karinôčka
12.10.09,06:14
Ale to sú určené termíny dohodnuté s pracovnou zdravotnou službou. Pokiaľ sa dá väčšinou idú počas pracovnej doby. Vo výnimočných prípadoch, keď im končí obdobie a musia ísť na lekársku a nevychádza to inak, len mimo ich pracovného času, ale majú to prikázané od nadriadených. Nie je to ich osobné rozhodnutie ísť v ich voľnom čase. Tak v tom prípade by ste ten nadčas schvaľovali. Nie?
Tinika
04.11.09,16:44
Dobre chápem, že ak ma manzel bude sprevádzať na vyšetrenie tak nemá nárok na náhradu mzdy, len dostane voľno? ďakujem
Katy a R
04.11.09,17:30
Dobre chápem, že ak ma manzel bude sprevádzať na vyšetrenie tak nemá nárok na náhradu mzdy, len dostane voľno? ďakujem

podľa mňa, ak je sprevádzanie nutné .. o tom rozhodne tvoj lekár .. on tú priepustku aj potvrdzuje (možno tam aj priamo napíše, že doprovod nutný:confused:) ... tak by tam mala byť náhrada mzdy - je to sprevádzanie rod príslušníka (max 7 dní ročne)
drobeceva
04.11.09,17:42
Dobre chápem, že ak ma manzel bude sprevádzať na vyšetrenie tak nemá nárok na náhradu mzdy, len dostane voľno? ďakujem
Ak dostane od lekára potvrdenie s tým, že doprovod bol nutný, mal by mať nárok v zmysle ZP na tzv. paragraf.
Tweety
04.11.09,17:45
Dobre chápem, že ak ma manzel bude sprevádzať na vyšetrenie tak nemá nárok na náhradu mzdy, len dostane voľno? ďakujem
§ 141ZP
Dôležité osobné prekážky v práci
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca,
f) znemožnenie cesty do zamestnania z poveternostných dôvodov individuálnym dopravným prostriedkom, ktorý používa zamestnanec so zdravotným postihnutím; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň,
g) nepredvídané prerušenie premávky alebo meškanie pravidelnej verejnej dopravy; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak nemohol zamestnanec dosiahnuť miesto pracoviska iným primeraným spôsobom,
h) presťahovanie zamestnanca, ktorý má vlastné bytové zariadenie; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň pri sťahovaní v tej istej obci a pri sťahovaní do inej obce najviac na dva dni; ak ide o sťahovanie v záujme zamestnávateľa, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy,
i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.

(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.

(4) Za jeden deň sa považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca.

(5) Náhrada mzdy sa poskytne v sume priemerného zárobku zamestnanca.

(6) Zamestnávateľ je povinný ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho účasti na štrajku v súvislosti s uplatnením jeho hospodárskych a sociálnych práv; mzda, ani náhrada mzdy zamestnancovi nepatrí. Účasť na štrajku po právoplatnosti rozhodnutia súdu o nezákonnosti štrajku sa považuje za neospravedlnenú neprítomnosť zamestnanca v práci.
Tinika
04.11.09,18:04
§ 141ZP
Dôležité osobné prekážky v práci
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca,
f) znemožnenie cesty do zamestnania z poveternostných dôvodov individuálnym dopravným prostriedkom, ktorý používa zamestnanec so zdravotným postihnutím; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň,
g) nepredvídané prerušenie premávky alebo meškanie pravidelnej verejnej dopravy; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak nemohol zamestnanec dosiahnuť miesto pracoviska iným primeraným spôsobom,
h) presťahovanie zamestnanca, ktorý má vlastné bytové zariadenie; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň pri sťahovaní v tej istej obci a pri sťahovaní do inej obce najviac na dva dni; ak ide o sťahovanie v záujme zamestnávateľa, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy,
i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.

(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.

(4) Za jeden deň sa považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca.

(5) Náhrada mzdy sa poskytne v sume priemerného zárobku zamestnanca.

(6) Zamestnávateľ je povinný ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho účasti na štrajku v súvislosti s uplatnením jeho hospodárskych a sociálnych práv; mzda, ani náhrada mzdy zamestnancovi nepatrí. Účasť na štrajku po právoplatnosti rozhodnutia súdu o nezákonnosti štrajku sa považuje za neospravedlnenú neprítomnosť zamestnanca v práci.

ja len ze v bode 2 ab je písané volno s nahradou mzdy a v bode 2c nie
Tweety
04.11.09,18:13
ja len ze v bode 2 ab je písané volno s nahradou mzdy a v bode 2c nie
Prečítaj si ešte raz to zvýraznené a odpoveď tam určite nájdeš. Skrýva sa pod bodom 2 c1.
Tinika
04.11.09,18:15
Prečítaj si ešte raz to zvýraznené a odpoveď tam určite nájdeš. Skrýva sa pod bodom 2 c1.

boze moj, sak ja uz pre oči nevidim :D:D dakujem pekne
katka268
25.11.09,12:57
Este jedna otazka k tejto teme: "KTORY PARAGRAF RIESI LEHOTU, DOKEDY NAJNESKOR MUSI DODAT ZAMESTNANEC POTVRDENIE O TOM, ZE BOL NA VYSETRENI?" Pokial sa nemylim, tak by to malo byt bezodkladne.

Vopred dakujem za odpoved
Chobot
25.11.09,13:11
Este jedna otazka k tejto teme: "KTORY PARAGRAF RIESI LEHOTU, DOKEDY NAJNESKOR MUSI DODAT ZAMESTNANEC POTVRDENIE O TOM, ZE BOL NA VYSETRENI?" Pokial sa nemylim, tak by to malo byt bezodkladne.

Vopred dakujem za odpoved

Malo by to byť bezodkladne, ale nemôžeš mu dať sankcie, aj keby to priniesol o týždeň.

Jediná sankcia za neprinesenie potvrdenia by bolo, že mu tú neprítomnosť pri zúčtovaní mzdy za daný mesiac neospravedlníš a bude mať A.
rodina1
26.11.09,08:08
Malo by to byť bezodkladne, ale nemôžeš mu dať sankcie, aj keby to priniesol o týždeň.

Jediná sankcia za neprinesenie potvrdenia by bolo, že mu tú neprítomnosť pri zúčtovaní mzdy za daný mesiac neospravedlníš a bude mať A.
Dobrý deň. Tiež sme včera riešili podobný prípad. Zamestnanec nepredložil včas potvrdenie o návšteve lekára, tak sme ho vyzvali, aby tak do dvoch pracovných dní urobil (síce krátka lehota, ale máme s ním neustále problémy získať potvrdenie - akékoľvek), ak nie, že mu vykážeme absenciu. Dnes priniesol potvrdenie, ale od lekára pre deti a dorast (zamestnanec má 20 rokov). Môžem mu ho uznať? Ďakujem.
Andyke
26.11.09,08:44
Na Slovensku v súčasnosti do 19 rokov môže byť poistenec v zdrav.starostlivosti u praktického lekára pre deti a dorast, potom už patrí praktickému lekárovi pre dospelých
(ktorí majú na výkon svojej činnosti atestáciu v ich odbore). PLDD túto atestáciu nemajú.
Ja by som neuznala toto potvrdenie.
rodina1
26.11.09,08:48
Na Slovensku v súčasnosti do 19 rokov môže byť poistenec v zdrav.starostlivosti u praktického lekára pre deti a dorast, potom už patrí praktickému lekárovi pre dospelých
(ktorí majú na výkon svojej činnosti atestáciu v ich odbore). PLDD túto atestáciu nemajú.
Ja by som neuznala toto potvrdenie.
Ďakujem za odpoveď. A nájdem to aj v nejakom zákone?
P.S. Ak teda toto potvrdenie neuznám, môžem dať absenciu?, a zároveň mu nemusím krátiť nárok na dovolenku? Ďakujem.
Andyke
26.11.09,10:51
Našla som iba :
§ 8 zák. 576/2004 Zák. o zdrav.starostlivosti
Ambulantná starostlivosť
(2) Všeobecnú ambulantnú starostlivosť poskytuje poskytovateľom určený lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo a lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore pediatria (ďalej len všeobecný lekár ) a poskytovateľom určená sestra s príslušnou odbornou spôsobilosťou.
---
Ten vek neviem kde definujú, pediatrovi patrí poistenec do veku plnoletosti čo je u nás 18 rokov a najneskôr do 19 rokov ich môžu mať v evidencii (vlastná skúsenosť, keď dcéra dovŕšila 18 rokov, tak nás lekárka upozornila , že iba do 19 rokov k nej môžme chodiť na vyšetrenie a potom sa treba nahlásiť u všeobecného lekára pre dospelých)
Ešte k Tvojmu prípadu : nemôže si zobrať dovolenku na ten deň Váš zamestnanec ?
rodina1
26.11.09,10:55
Ďakujem. Napokon aj ja som našla ten zákon. Ale zamestnanec tvrdí, že mu lekárka povedala, že ho môže mať v evidencii do 21 rokov, ináč by mu potvrdenie nedala. Takže mu napokon preplatím 4 hodiny (na potvrdení nemá, že platí celý deň, jeho pracovná zmena trvá 12 hodín). A dovolenku už nemá:mee: Ešte raz ďakujem.
fileva
28.11.09,16:53
Dobrý deň!
V rámci tejto témy sa chcem spýtať, čí sa tých sedem dní kráti keď neodpracujem celý rok u toho istého zamestnávateľa.
Sabadka
28.11.09,17:31
Dobrý deň!
V rámci tejto témy sa chcem spýtať, čí sa tých sedem dní kráti keď neodpracujem celý rok u toho istého zamestnávateľa.

Nie, keď v priebehu roka budeš mať napr.3 zamestnávateľov u každého si môžeš uplatniť 7 dní.
fileva
28.11.09,18:04
Nie, keď v priebehu roka budeš mať napr.3 zamestnávateľov u každého si môžeš uplatniť 7 dní.

Ďakujem za odpoveď. Ja som to môjmu zamestnávateľovi tvrdila taktiež, že sa tých sedem dní nekráti, ale on tvrdí, že áno, teda podobne ako dovolenka. Preto prosím o poskytnutie rady, kde by som našla /myslím podložené zákonom/, že sa poskytnuté dni nesčitujú, aby som mala pre zamestnávateľa dôkaz, lebo som si musela na dva dni na návštevu u lekárov zobrať dovolenku /do zamestnania som nastúpila v septembri, dovtedy som žiadne dni na návštevu u lekára nečerpala/. Vopred ďakujem.
Tara1
28.11.09,20:12
Nie, keď v priebehu roka budeš mať napr.3 zamestnávateľov u každého si môžeš uplatniť 7 dní.
Myslím, že u každého zamestnávateľa si môže uplatniť len príslušnú alikvotu. Mne to aj soft tak počítal.
Chobot
28.11.09,23:14
Ďakujem za odpoveď. Ja som to môjmu zamestnávateľovi tvrdila taktiež, že sa tých sedem dní nekráti, ale on tvrdí, že áno, teda podobne ako dovolenka. Preto prosím o poskytnutie rady, kde by som našla /myslím podložené zákonom/, že sa poskytnuté dni nesčitujú, aby som mala pre zamestnávateľa dôkaz, lebo som si musela na dva dni na návštevu u lekárov zobrať dovolenku /do zamestnania som nastúpila v septembri, dovtedy som žiadne dni na návštevu u lekára nečerpala/. Vopred ďakujem.

Nikde nenájdeš, naopak, nech ti zamestnávateľ ukáže, kde v zákone je uvedené, že nárok na 7 dní sa kráti v prípade neodpracovaného celého roka. Nikde to nenájde. V zákone je jednoducho, že zamestnanec má nárok na 7 dní do roka. A nech zamestnávateľ dokáže, že si si pred nástupom niečo vyčerpala (ak si napr. nastúpila k zamestnávateľovi v máji).
Tweety
29.11.09,07:44
Myslím, že u každého zamestnávateľa si môže uplatniť len príslušnú alikvotu. Mne to aj soft tak počítal.
Alikv. čiastka nie je pravdou, to, že to takto vypočítal soft,(on vypočíta len to, čo mu naprogramuje človek) ešte neznamená, že je to v súlade so zákonom, v tomto prípade so ZP.
Tara1
29.11.09,11:39
Alikv. čiastka nie je pravdou, to, že to takto vypočítal soft,(on vypočíta len to, čo mu naprogramuje človek) ešte neznamená, že je to v súlade so zákonom, v tomto prípade so ZP.
programy predsa tvoria programátori v zmysle zákonov..už tu niekto povedal, že zamestnávateľ nemá povinnosť sledovať koľko dní si zamestnanec vyčerpal v predchádzajúcom zamestnaní..práve preto je tu treba uplatniť alikvotnú časť, áno tak isto ako s dovolenkou. Veď nie je normálne, aby zamestnanec vystriedal viacerých zamestnancov a všade si uplatnil 7 dní. Zákon predsa hovorí 7 dní do roka..a ako to dosiahnúť bez nelogickej evidencie?..predsa alikvotnou čiastkou .. a to nie je z mojej hlavy, kedysi dávnejšie som čítala komentár k ZP.
Tweety
29.11.09,12:13
programy predsa tvoria programátori v zmysle zákonov..už tu niekto povedal, že zamestnávateľ nemá povinnosť sledovať koľko dní si zamestnanec vyčerpal v predchádzajúcom zamestnaní..práve preto je tu treba uplatniť alikvotnú časť, áno tak isto ako s dovolenkou. Veď nie je normálne, aby zamestnanec vystriedal viacerých zamestnancov a všade si uplatnil 7 dní. Zákon predsa hovorí 7 dní do roka..a ako to dosiahnúť bez nelogickej evidencie?..predsa alikvotnou čiastkou .. a to nie je z mojej hlavy, kedysi dávnejšie som čítala komentár k ZP.
Ktorý § ZP hovorí o alikvotnej časti? Ani jeden.:) Prosím uveď , v ktorom si to našla Ty.
Paula
29.11.09,12:29
Myslím, že u každého zamestnávateľa si môže uplatniť len príslušnú alikvotu. Mne to aj soft tak počítal.


Kontrolóri zo SP sa stretávajú s výhovorkami "mne tak soft vypočítal". Ako ospravedlnenku za nesprávnosť výpočtu odvodov to však neberú do úvahy. Občas treba soft skontrolovať vlastným prepočtom každej položky a to nielen kvôli tete sociálke. Kontrolu miezd robí aj IP, ZP a DÚ.
Tara1
29.11.09,12:38
Ktorý § ZP hovorí o alikvotnej časti? Ani jeden.:) Prosím uveď , v ktorom si to našla Ty.
Opakujem sa, ale zákon hovorí o 7 dňoch do roka a ako toto dosiahnuť bolo vysvetlené v komentári k zákonu tak ako som uviedla. Poďme teda do krajnosti. Sú aj takí zamestnanci, ktorí menia zamestnávateľa každý mesiac..tak by si mohli u každého vyčerpať 7 dní ?
Tweety
29.11.09,12:38
Opakujem sa, ale zákon hovorí o 7 dňoch do roka a ako toto dosiahnuť bolo vysvetlené v komentári k zákonu tak ako som uviedla. Poďme teda do krajnosti. Sú aj takí zamestnanci, ktorí menia zamestnávateľa každý mesiac..tak by si mohli u každého vyčerpať 7 dní ?
Áno, mohli. Už v predch. príspevkoch to máš jasne definované aj s oporou ZP.
Tara1
29.11.09,12:42
Kontrolóri zo SP sa stretávajú s výhovorkami "mne tak soft vypočítal". Ako ospravedlnenku za nesprávnosť výpočtu odvodov to však neberú do úvahy. Občas treba soft skontrolovať vlastným prepočtom každej položky a to nielen kvôli tete sociálke. Kontrolu miezd robí aj IP, ZP a DÚ.
napísala som "mne to aj soft tak počítal", takže samozrejme že platí obojstranná kontrola.
Tweety
29.11.09,12:42
napísala som "mne to aj soft tak počítal", takže samozrejme že platí obojstranná kontrola.
Podstata je práve v tom, že nevypočítal správne.