jerrek
07.06.14,21:49
Zdravím,

mám problém v rámci domácej siete. Používam router D-Link DIR-600 ku ktorému mám pripojené káblom tri zariadenia. PC a dva set-top-boxy. Taktiež využívam bezdrôtové pripojenie pre smartfón a notebook. Môj problém spočíva v tom, že ak začnem na PC alebo notebooku sťahovať, prípadne inak využijem bandwith (stačí aj speedtest) prakticky všetky ostatné zariadenia nemajú šancu fungovať / pripojiť sa k internetu. Obraz na TV sa zasekne a dokonca aj na rovnakom zariadení kde sťahujem už napr. nie som schopný si pozrieť video. Dokonca ani zobraziť stránky. Trvá minútu kým sa načíta Google. Skúšal som sieť vyťažiť "rovnomerne", na PC som pustil cez Youtube 2 videa vo Full HD, na notebooku tiež, zapol som oba set-top-boxy a surfoval na telefóne. Problém v tomto prípade nenastal. Všetko bežalo v pohode. Zistil som teda, že problémové je len sťahovanie / využitie celého pásma na jednom zariadení. Je to pre mňa fakt problém, lebo nebývam sám a chodí mi potom spolubývajúci búchať na dvere, že mu nejde telka. Ono ten STB žerie asi 20Mbit/s aj počas toho sťahovania na PC (neviem prečo tak veľa) a aj pri speedteste vidím, že mám o toľko zníženú rýchlosť ale aj napriek tomu je niekde problém. STB má dosť prostriedkov na to aby vysielanie bežalo v pohode, ale nezvladá fakt, že niekde inde sa využíva zvyšok. Ináč od providera mám 100/30 internet (reálne asi 80/30), takže v tom problém nie je. Vie mi niekto poradiť čím to môže byť a hlavne ako to odstrániť? Už dva dni nerobím nič iné, len sa snažím to opraviť. Budem vďačný za každú dobrú radu.

Vďaka.
mecky
08.06.14,06:00
router mas od providera? ak ano tak podaj reklamaciu
ak si si ho daval sam tak ho vymen na skusku za iny
jerrek
08.06.14,07:34
Router mám vlastný a kúpený 4 roky dozadu, takže reklamácia už do úvahy neprichádza. Budem teda asi musieť kúpiť nový. Čo by si mi poradil? Chcem niečo kvalitné s čím nebudú problémy ale zas nič prehnané.
misoft
08.06.14,07:41
Router sám o sebe - 150Mbps - ak spočítaš svoje pripojenia + suseda (asi ti sosá bokom) - už to je na hrane.
Počítaj 1x PC LAN + 2x STB LAN + 2x WLAN - každé si berie svoje. K tomu ešte popritom dáš downloadv - a chceš to maximálkou + sused k tomu telka - a už router nestíha.
jerrek
08.06.14,08:01
To nie. Testoval som to tak aby som vedel čo beží a čo nie. V prvom teste bol zapnutý jeden STB, kde bežalo vysielanie a na PC som pustil speedtest. Hneď sa to začalo sekať a keď som chcel prepnúť program, tak ho nenačítalo kým neskončil ten speedtest (časť s downloadom). Takže tam stačí fakt aby na jednom zariadení sa sťahovalo a ak beží STB tak ho to zruší. Druhý test bol, že som pustil na všetkých zariadeniach niečo aby som využil pásmo a tam problém nebol. Všetko šlo v pohode. Problém je s jedným zariadením ktoré využíva maximum, nie s viacerým. Navyše ako som aj písal... keď dám sťahovať, tak ani ja sám nemôžem na tom zariadení už pozerať video na Youtube alebo surfovať po nete. Ani nemusí iné zariadenie bežať.
misoft
08.06.14,08:06
Tak zmeň kanál..... aspoň pre WiFi.... a preštuduj http://www.manualowl.com/m/D-Link/DIR-600/Manual/227381?page=1
Je celkom možné, že ti to prepína do normy "b"
jerrek
08.06.14,08:31
Vypol som Wi-Fi kompletne a problém pretrváva
mecky
08.06.14,17:03
relativne lacny a dobry je napr Asus RT N12 ver D
http://www.alza.sk/asus-rt-n12-ver-d-d390719.htm
jerrek
08.06.14,22:01
Vyzerá dobre, akurát jedna chyba, DD-WRT ani OpenWRT preň nemajú podporu (pre revíziu D). U nového routeru by som bol rád keby som mal možnosť nahodiť iný firmware. Nejaká alternatíva ktorá by spĺňala túto podmienku? Môže byť v cene ako ten Asus alebo aj o trochu drahší (do 40 €)
mecky
09.06.14,18:53
Administracia toho asusu je vcelku v pohode, na bezne veci uplne dostatocna
ja som na nom mal chvilu tomato firmware, ale vratil som povodny koli rychlosti wifi, zatial ani na jednom routri s Nkovou wifi a wrt firmware mi nesla wifi poriadne
Mozes skusit s ddwrt nejaky tplink napr 842nd,ale nemam to vyskusane
jerrek
10.06.14,10:20
Tak som teda objednal ten Asus. Je síce škoda (ne)podpory DD-WRT a OpenWRT, ale v prípade potreby tam môžem dať aspoň to Tomato alebo nejaky jeho fork. Zajtra by som to mal mať už doma, tak potom napíšem či sa problém vyriešil (bolo by mimoriadne zvláštne keby nie) a ako som spokojný so samotným zariadením.
jerrek
16.06.14,16:39
Tak router mám doma už 4 dni. V prvom rade musím povedať, že som mal celkom problém pri nastavovaní IPTV. Je tam možnosť vybrať ktoré porty sú obsadené STB ale keď som ich vybral a zapojil do nich STB-čka, nevedeli sa pripojiť. Nakoniec som prišiel na to, že to funguje len ak nevyberiem nič. Neviem teda ako funguje (alebo skôr nefunguje) táto voľba, ale rozhodne nie tak, ako by som očakával. Tiež tam sú ďalšie checkboxy ktoré sa vzťahovali k IPTV a multicastom (poznám pomenovanie Multicast streams alebo Multicast filtering, ale IGMP proxy som videl prvykrát), tak tam som tiež chvíľu išiel metódou pokus-omyl. Nakoniec ale všetko funguje tak ako má. Vlastne nefunguje. Problémy ktoré som mal so starým routerom sa vyriešili. Neseká sa vysielanie, žiadne zariadenie sa pri vysokej záťaži nemá problém pripojiť a router už púšťa dáta rýchlosťou akú mi poskytuje provider (predtým to bolo tak 65 - 80%). Avšak samotné zariadenie počas štyroch dní, ktoré ho používam asi štyri alebo päťkrát zamrzlo. Vypadol internet a nedokázal som sa dostať ani do jeho web interfaceu. Pomohlo až vypnutie a zapnutie. Samotný router sa mi celkom pozdáva, web interface je príjemný, možnosti nastavenia sú postačujúce a hlavne okrem toho zamŕzania všetko funguje ako som chcel. Kvôli problémom som ho však musel vrátiť.