loksik.lubos
10.06.14,15:22
Dobry den chcem sa spitat ako volaju tieto podivne vsade rastuce rastliny ktore mi rastu vsade kde sa. Ta s malimy listami sa da vytrhnut nakolko je jej privela po celom pozemku tak by mal co robit aby ju vytrhal a ako mam hlavne znicit duzinatu rastlinu vytrhnut ju nejde lebo sa hned odtrhne a ma hlbsi koren, Akym sposobom ich obe znicit lebo kym zaberu postreky tak sa objavia pomino.Pripominam si ze namiesto travnika mam len vsade pritomnu burinu
Mila123
10.06.14,13:25
foto č. 2 určite skoroceľ
loksik.lubos
10.06.14,13:44
Mila123
10.06.14,13:47
na betón, mám doma dcéru, je takou babkou korenárkou, potvrdila mi moje tvrdenie, stvôl vyrastie, je potrebné mu dať viac času, je priskoro
witch
10.06.14,13:47
Tá dužinatá je Aegopodium - kozia noha. Nepríjemná burina, ktorej sa dá zbaviť veľmi ťažko, pretože má podzemné šľahúne, ktorými sa množí. Máme ju na pozemku. Udržať pod kontrolou sa dá, keď vysejete trávnik a budete pravidelne kosiť a kosiť, tráva ju postupne vydusí. Pred založením trávniku postriekať roundapom. My to máme na chalupe, nechceme anglický trávnik, tak sme len podsiali trávu a kosíme. Skoroceľ treba vytrhnúť, najlepšie pred vysemenením.
kukučka
10.06.14,13:49
dočkaj času, narastie
wirgi
10.06.14,13:49
No to by aj mňa zaujímalo, lebo sa mi tiež rozšírila a má asi nejaký plazivý koreň a rozrastá sa čoraz ďalej nestíham vytrhávať .
Tá druhá si tiež myslím že je skorocel ako hovorí Mila123
kukučka
10.06.14,14:05
arizona
10.06.14,22:20
Pre dnesnych ludi je takmer vsetko zelene burina, ktoru chcu silou mocou vyhubit tym, ze si otravia svoje okolie nebezpecnou chemiou typu ROUNDAP a pod.,ktora sa im uklada v pode,znecistuje vodne zdroje a vsetko zive naokolo /hmyz, vcely,vtactvo/

Pre nase mudre babicky to bola prirodna lekaren,ktoru mali zdarma od prirody...
http://plnielanu.zoznam.sk/c/3111/uzitocne-buriny-v-zahrade-zihlava--kostihoj-ci-skorocel-vasmu-telu-prospejuo

My sme doma napr. nikdy nemali rozne Septonexy a podobne prasky na rany.
...ktore decko malo nejaky skrabanec, ci odrete kolena,odtrhlo si v zahrade skorocelovy list, posuchalo medzi prstami a prilozilo na ranu a onedlho nebolo po rane ani stopy.
Tiez rozne prechladnutia,sopliky, ci anginy je lepsie riesit cajikom z tejto "buriny" v zahrade,ako kupovat drahe lieky,vyrobene chemicky...
Aj my mame takuto prirodnu lekaren v zahrade,ktoru mozno niekto nazve neudrziavany travnik. Namiesto do lekarne chodime do zahrady, odtrhnut nejaku tu burinu na cajik /na zimu nasusime/,nevadi nam, ze nemame umelovyzarajuci travnicek bez zivota. Nam sa viac paci taky prirodny, zdravy,zivy, plny vciel, motylov,kvetov a stebotajucich vtakov...

Ale rozhodnutie je na tebe...
loksik.lubos
11.06.14,13:19
mysi chvost to nieje to su cisto len listy a maju duzinatu stonku kde po odlomeny vytecie stava. vytrhnut sa neda lebo sa hned odtrhne ked bude sychrave pocasie tak skusim dat inu foto
bjuty smis
11.06.14,13:28
a aké štebatajúce vtáky ti žijú v tom trávniku ??
arizona
11.06.14,14:27
no, ved tie su na stromoch a po zemi behaju iba ked cervikov a hmyz hladaju, nie?
osky
11.06.14,20:32
Arizona to ako keby som ja napisala-ja som isla do prirody len na bazu.inak vsetky byliny som nasusila z nasej zahrady :-) vsak je to uplne prirodzeny travnik ,pravidelne kosime,a po krajoch nechame vyrast az do semena,aby mal aj hmyz ukryt.
dnes je vsak moda mat zeleny mrtvy travnik.....
rovnako stromy a vsetko.....radsej si dam trochu obzraty salat ale zdravy jak striekany a krasny.
arizona
11.06.14,20:53
osky, ja mam aj bazu.Muz ju chcel uz parkrat vyrubat,ale vzdy mu to vyhovorim. Je pekna, zelana,pekne vonia,tak nech si rastie, ved nezavadzia pri plote
edi23
12.06.14,06:13
áno, je to skorocel
BXLmiami
12.06.14,06:43
No,ja sa pripájam k arizone,ja ten americký sen typu mrtveho trávnika teda nemusím.A tie jedy typu Roundup by som teda rozhodne do svojej záhrady,kde je moja rodina nedala,ani keby bola celá zarastená.Je to jed,ktorý žiadne bio na svete nevyváži.
osky
12.06.14,19:28
ja som sla na bazu von,my sme ju v zahrade mali,ale v case ked sme ju vyrezali,som sa este netrapila s bio a eko napadmi...ale u nas by aj tak Bola len pre vtaky,lebo pri ceste kde chodia auta-taku by som aj tak nechcela.ja si nazbieram celkom cistucku.okolo cesty rastu lipy a ludia to trhaju na caj....ja nie-ved to je zu celkom spinave.no ale bocim od temy.....ten skorocel-to je iny,nie kopijovity.a ta druha burina,striham ju od zeme,zase tolko jej neni....
alchstuip
18.06.14,12:10
Najjednoduchsie riesenie bez chemie je kosit, kosit, kosit a obcas povapnit. Vsetkym tym burinam sa dari v kyslejsej, na ziviny chudobnejsej pode. Naopak taka pupava by bola indikator na ziviny bohatej pody.
Ale ako som vravel, podstatne je kosit. Tym, ako sa nici nadzemna cast rastliny, vysiluje sa koren, ktory to nakoniec vzda.
J500j
20.06.14,12:58
Ano SKOROCEL.
Pozor však , su dva druhy skorocelu. Je"

Skorocel obyčajný ktorý je na obrázku - nepoužíva sa na lekárske účely.

Skorocel lekársky - ktorý ma odlišné - kopijovité listy. Tento sa používa na lekárske účely hlavne na čaje proti chorobám priedušiek a na rýchlejšie hojenie rán. Skorocelový čaj je chutným nápojom.
cehaci
01.07.14,16:59
Zdravím.Tipujem,že cez navážku prerastá baza.. a skoroceľ radím skôr kopijovitý,aj ked všetko dobré.. :) a najlepšie "nejedovať" a kosiť a kosiť a ko..