Nika2002
12.06.14,04:49
Dobrý deň. Poprosím o radu. S manzelom sme 29.5.2014 položili trávnu mačinu. Ráno a večer sme polievali. Minula sa nám po 4dňoch dažďová voda, tak sme začali polievať mestskou. Po 7.dňoch bolo vidieť, že sa zakoreňuje a rastie. Sem tam boli miesta, kde boli fliačky, tak sme kúpili travercit a ja som ho ručne rozhodila na travu, ktorú sme vretenovou kosačkou mierne skosili na 36mm. Na internete som čitala, že ide 200-400g/m2, čo bol asi preklep a malo byť na 10m2. Žial asi 4kg hnojiva išlo na 30m2. Asi o 2 dni po hnojeni je travnik s flakmi a teraz neviem, či to sposobilo to hnojivo, alebo sa asi 3dni zalievalo len večer a cez den boli horučavy nad 30stup a tie flaky su zo slnka? Travnik je od 9hod.-17hod. vkusena prudkom slnku. Dajú sa tie flaky a travnik ešte nejak zachranit? Alebo sa pripravit na najhoršie? Dakujem za pomoc.
arizona
12.06.14,04:52
Rady na presne davkovanie treba hladat u predajcu, alebo na krabici vyrobku, nie na internete, kde za zle informacie vyrobca neruci.

A v horucavach sa urcite travnik nehnoji a nekosi. S kosenim treba pockat na chladnejsie dni,hlavne u noveho travnika.
Novozalozeny travnik sa kosi na vyssie,aby nevyschynal.

To, ze ste polievali mestskou vodou,nebol problem.
Myslim, ze ste ho v nevhodnom case prehnojili a spalili. Na nete mas tisicky tem,ako sa starat o novozalozene travniky a kedy hnojit, staci pohladat a citat...

Zatial iba hojne polievajte,ale iba vecer,alebo skoro rano,mozno sa trochu spamata
Nika2002
12.06.14,07:23
Dakujem za odpoved. Na nete je prave najhorsie, ze niekto radi tak a niekto inac. My sme naozaj len mierne kosili navecer a potom sme dali hnojivo a zaliali. Skor sa obavam, ze muz to hnojivo nezalial dostatocne a rano sme nezalievali. Vecer na druhy den som uz zaliala vydatnejsie, ale rano zase nic a bolo strasne teplo, tak neviem, ci je to spalene od hnojiva alebo slnka a ci by som to este aspon trochu nezachranila nejakou horkou solou po nejakom case. Uz sa muz chysta na najhorsie, ci nebude musiet vsetko vyberat, ale snad sa z toho nieco preberie a potom mozno znicene vyhrabat a uz len dosypavat nejakou travnou naplastou. Ostal nam1m2 a ten sme na skusku polozili na miesto, kde nie je cely den slnko a tiez bol tak isto hnojeny a je pekny zeleny.
vicktor
12.06.14,11:13
"Sem tam boli miesta, kde boli fliačky..." :)
My sme pred 2 rokmi mali viac hnedej plochy ako zelenej - proste zvadol skor nez sa zakorenil, vtedy boli onakvejsie horucavy, nie takato prijemna jar. Tam kde boli suvisle m2 hnedej farby, sme maciny vymenili. Kde to bolo flakate, tam sa travnik zregeneroval.
Fliaciky su hnede ci zlte? 4 kg na 30 m2 je ozaj dost. V kazdom pripade to teraz nevytrhajte. Snad prezije. Ak nie, vymente na jesen.
Nika2002
12.06.14,11:24
Nuz tak to vyzera na miestach ako seno suche, ale zatial to nie je uplne cele, takze pevne dufam, ze este nejako zregeneruje. Polievame uz rano aj vecer a vydatnejsie, aby to pod nohami tak trosku ločkalo. Dnes je 14dni po pokladke.
vlado 33
12.06.14,13:10
Nikdy nie ručne rozhadzovať hnojivo. Prehnojíš znamená- spáliš. Hnojiť pred búrkou alebo podľa meteor. predpovedí, použiť rozmetač hnojiva na trávnik. To kosenie ako píše Arizona, postupne a takto aj z jari. Na jar kosiť na vyššiu trávu a postupne znižovať, to platí aj pri zakladaní nového trávnika. Teraz ostáva už len výdatne zavlažovať aby sa trávnik spamätal.
Nika2002
12.06.14,13:19
V to jedine dufam, ze zavlazovanim sa aspon trosku preberie, aby sme si nevycitali zbytocne vyhodene koruny. Len clovek nikdy nevie kolko je dostatok vlahy. Myslim si, ze ked to pod nohou locka, tak staci. Rano sa znovu zaleje ale take teplo je, ze uz o 15hod.je suchy.
vlado 33
12.06.14,13:24
Polievať ráno , večer : Kvapky na steblách trávy pôsobia ako lupa pri slnečnom počasí, stebla spáli.