Irina Jantoláková Kulak
12.06.14,11:49
Ahojte! Mam otazku...chceme s manzelom postavit okruhly altanok s priemerom 3,5 m, ktory bude jednou stranou v brehu. Znamena to ze tam bude asi meter vysoky okruhly murik. Nevie mi niekto poradit z coho a ako presnesne sa da taky okruhly murik vymurovat?A musi sa od prehu zaizolovat? Ďakujem :)
Indeed
12.06.14,10:13
Paradne sa kruhové objekty muruju z tehly , čím väčší priemer tým väčšie možu byť tehly alebo tvárnice,
čím menší priemer tým menšie /užšie/ maju byť tehly

treba si pozrieť nejaký obrázok, doporučujum googliť niečo okolo murovaných studní.
vicktor
12.06.14,12:02
Na zaklade otazky predpokladam, ze si to nebudete robit sami. Tak nech to navrhnu zrealizuju murari.
Ak predsa sami, odporucam uzke salovacie tvarnice ulozene kolmo na murik. Ak to moze ostat betonove, netreba izolovat. Ak to budete natahovat nejakym marmolitom / fasadnou omietkou, tak zaizolovat.
alchstuip
18.06.14,12:05
Ja by som pouzil kvalitnu staru tehlu, alebo lomovy kamen. Na tehlu ale pozor, vacsinou com novsia, tam menej mrazuvzdorna. Skor skusit niekde kupit tehlu z demolicie, auper su stare tehly este s logom tehelni, tie byvaju kvalitne vypalene, zvonia. Alebo, ked mate penazi nazvys, kupte si novu tzv "Klinkerku". Tento typ tehly by mam byt mrazuvzdorny. Tehlove murivo potom len vysparovat a bude to pekne. Urcite krajsie, ako tie moderne naomietane umele hmoty.
Druha verzia je kamen. Da sa z roznych, ja by som volil lomovy kamen. Cena v lome tak okolo 30 eur za tonu, doprava je hadam drahsia, zalezi od vzdialenosti. Murovanie je pracnejsie, ale ked si date zalezat, vysledok stoji za to.

Co sa tyka zalozenia, tak urcite riadny betonovy zaklad do nezamrznej hlbky, pod tehlu odizolovat aspon asfaltovym pasom a medzi tehlu a svah by som dal nopovu foliu (to je ta s "kopcekami"
Kamennu stenu, ak by to bol nejaky pevny kamen (nie, bridlica, pieskovec) vy som, ak by som to robil pre seba, riskol aj bez izolacie. Robil som kamennu obmurovku studne, bez izolacie na betonovy zaklad a zatial 3 roky bez problemov.