Zita5
12.04.06,18:41
No že kolegynky moje zlaté , už máte napečené ?:rolleyes: ........tak poradťe čo ideme piecť na sviatky .........nejako ma obchádza inšpirácia ....a sviatky už klopú na dvere .:)
ondrejvla
12.04.06,17:07
Pridám rodinný recept, ktorý som už priateľom poslala:

Korytnačka

1/ Piškótová roláda zo 6 vajec – 6 žĺtok, 240 g prášk.cukor, 300 g polohr.múka, ¾ prášku do pečiva, kôra z 1 citróna bez chemického ošetrenia, alebo dobre vydrhnutá,
sneh zo 4 bielkov.
Ešte horúci piškót natrieme pikantným džemom ( ríbezle, višne), zvinieme a necháme
vychladnúť.
Po úplnom vychladnutí, nakrájať na TENKÉ! roládky a do misy, prípadne vandlíka,
(ja používam najväčšiu antikorovú hlbokú s obsahom cca 3,3 l), jemne ju vytrieť olejom a začať ukladať roládky od spodu, po bokoch a necháme si ešte na vrch.
2/ Ovocie – jahody, ananás, kiwi, mandarínky – rôzne, ak nemáme čerstvé ocedíme ompót a necháme DOBRE! odkvapkať.
3/ 3 lyžičky želatíny ( kopcovité) nechať napučať, ak je prášková, stačí len chvíľku, pri kryštalickej dlhšie do ½ dl vody. 4 dl mlieka, 2 žĺtka, 7 lyžíc kryšt.cukor, 1 vanilkový cukor uvariť za stáleho šľahania, pridať napučanú želatínu a odstaviť. Dáme do studeného kúpeľa a miešame do vychladnutia. Potom vyšľahať 2 šľahačky, pridať vychladnutý krém a zľahka zmiešať len varechou.
4/ Piškóty okrúhle cca 300 g balenie, 1 väčší želé cukrík na hlavičku a topping, ( ten nemusí byť, ja ho dávam kvôli efektu a trošku aj kvôli chuti)

5/ Do misy, ktorú máme vyloženú roládkami dáme najskôr vrstvu krému, ovocie nakrájané ak je čerstvé, alebo odkvapkané kompótové, na to vrstvu krému, na to piškóty namáčané v káve, do ktorej sme pridali rumu ( dostatočné množstvo), opäť krém, ovocie, krém, piškóty... úplne vrchnú vrstvu naukladáme roládky, ak nám nezostane, tak plát piškótového cesta natretý džemom. ( Nezostane, ak sú roládky hrubšie, už som tam prikladala aj plát s džemom, netratí to na chuti.)
6/ Odložíme do chladničky, ja to robievam večer a nechám do rána v chladničke.

Na druhý deň priložím okrúhlu tácku na misu, preklopím, namiesto hlavičky strčím do roládky veľký želé cukrík, zaujímavý je červený, aký je aj džem, môžeme poliať topingom tak cik-cakovo, prípadne ozdobiť šľahačkou. Až keď ju vyklopíte, zistíte, prečo korytnačka, tie roládky skutočne vyzerajú ako písmenková korytnačka.
Ak máte misu v tvare elipsy, ako vajíčko – získate zaujímavú tortu – veľkonočné vajce, fantázii sa medze nekladú.
Zita5
12.04.06,19:27
Kde sú ostatné inšpirácie .........:)
lenkak
12.04.06,19:42
Môj obľúbený
Metrový olejový koláč
Cesto:
4 vajcia, 260gr práškového cukru, 1 + 1/2 dcl oleja, 260gr hladkej múky, kypriaci prášok. 2 lyžice kakaa, 30 gr margarínu.
Krém:
150 gr práškového cukru, 250 gr masla, 2 dcl mlieka, 1 vanilkový puding, 4 lyžičky rumu (príchute)
Poleva:
100 gr čokolády na varenie, 50 gr margarínu

- cesto rozdeliť na dve časti, jedno biele, do druhého potom pridať kakao. Upiesť zvlášť. Po vychladnutí svetlý i tmavý koláč pokrájame na plátky a potrieme krémom. Potom polejeme polevou.
Krém:
cukor vymiešame s maslom. zvlášť v mlieku uvaríme puding, a po vychladnutí premiešame do masla a pridáme rum.

Dúfam, že som na nič nezabudla.
bezradná
13.04.06,05:59
Ja budem piecť punčové rezy( čo som si vypýtala recept tu na porade) a ešte medové rezy. Recept síce neviem naspamäť- mám ho z receptov zo života(6)- topľanské medové rezy. Ak niekto bude potrebovať ten recept, sľubujem, že po sviatkoch ho napíšem.
didilika
13.04.06,08:03
Posielam tiež recepty na pečenie.
erybka
13.04.06,08:10
Ja idem tiež medové rezy, tie mám odskúšané a doma ich milujú. Len som sa nejako pozabudla, že Veľká noc je už teraz v pondelok, strašne mi dni utekajú. Dnes ešte idem kúpiť veľkonočný obrus, skoro som zabudla....
enad
13.04.06,10:38
Ahojte dievčence,

ja by som potrebovala recept na zázvorníky. Asi to nie je uplne tradičné Veľkonočné pečivo, ale ked ja mám na ne veľkú chuť.... A ja pečiem väčšinou len nejaké sušienky, aby si to mohli detičky zobrať von.
Ďakujem
erybka
13.04.06,10:49
Skalické ďumbierniky (zázvorníky)

450 g cukru, 4 celé vajcia, 4 žĺtky, 1/2 lyžičky kypriaceho prášku, 60 g ďumbiera, 250 g hladkej múky, 250 g krupicovej múky.

Cukor miešame s celými vajciami a žĺtkami asi 15 minút. Potom pridáme potlčený a preosiaty ďumbier, kypriaci prášok a miešame ešte 15 minút. Zamiešame múku a na doske vymiesime. Ak cesto nieje dosť husté, ešte pridáme múku. Rozvaľkáme na prst hrubo a necháme do druhého dňa na doske povykrajované. Potom na vymastenom plechu pečieme v dosť horúcej rúre.


Zázvorníky

2 vajcia, 2 žĺtky, 250 g pr. cukru, 250 g hl. múky,1 PL zázvoru

Vajcia, žĺtky a pr. cukor vo vodnom kúpeli šľaháme, až zmes zhustne. Potom ju odstavíme a šľaháme do vychl. Po častiach pridáme hl. múku s mletým zázvorom. Dobre premieš., cesto zľahka rozvaľkáme na tenký plát, formičkou vykrojíme zázvorníky, dáme na vym. plech a necháme cez noc v chlade odpočívať. Na 2. deň v mierne vyhr. rúre pečieme do ružova. Majú mať povrch lesklý a vnútro duté.
enad
13.04.06,11:45
Skalické ďumbierniky (zázvorníky)

450 g cukru, 4 celé vajcia, 4 žĺtky, 1/2 lyžičky kypriaceho prášku, 60 g ďumbiera, 250 g hladkej múky, 250 g krupicovej múky.

Cukor miešame s celými vajciami a žĺtkami asi 15 minút. Potom pridáme potlčený a preosiaty ďumbier, kypriaci prášok a miešame ešte 15 minút. Zamiešame múku a na doske vymiesime. Ak cesto nieje dosť husté, ešte pridáme múku. Rozvaľkáme na prst hrubo a necháme do druhého dňa na doske povykrajované. Potom na vymastenom plechu pečieme v dosť horúcej rúre.


Zázvorníky

2 vajcia, 2 žĺtky, 250 g pr. cukru, 250 g hl. múky,1 PL zázvoru

Vajcia, žĺtky a pr. cukor vo vodnom kúpeli šľaháme, až zmes zhustne. Potom ju odstavíme a šľaháme do vychl. Po častiach pridáme hl. múku s mletým zázvorom. Dobre premieš., cesto zľahka rozvaľkáme na tenký plát, formičkou vykrojíme zázvorníky, dáme na vym. plech a necháme cez noc v chlade odpočívať. Na 2. deň v mierne vyhr. rúre pečieme do ružova. Majú mať povrch lesklý a vnútro duté.

Ďakujem, skúsim;)
vema
13.04.06,13:06
Čokoládová torta.

Cesto: 7,5 Dkg práškový cukor, 13,5 Dkg masla,18 kociek várovej čokolády,8 vajec,10,5 Dkg múky hl.,7,5 Dkg pomletých orechov,3/4 prášku do pečiva, 9 bielkov do nich 10,5 Dkg kryštálového cukru.
Spracujeme klasickým spôsobom-čokoláda rozpustená.
Do tortovej formy 26 cm,na spodok papier na pečenie,boky nemastiť.Piecť pomaly.

Krém: 2 vajíčka, 1 žĺtok,6 lyžíc kryštálového cukru,6 lyžíc zrnkovej kávy uvarenej-šľahať všetko spolu,jedna nádoba v druhej na spodu vriaca voda,nebude to husté.Nechať vychladnúť.Vyšľahať 30Dkg masla+18 kociek rozpustenej čokolády+uvarená hmota.Tortu rozkrojiť na 3 časti,natrieť krém aj vrch a boky.Na vrch posypať pomletými orechami.
Kto má rád môže natrieť tenkú vrstvu ribizlového lekváru.Ja iba korpus pokvapkám citrónovou šťavou,my lekvár neľúbime.Nechať stuhnuť.

Ja túto tortu pečiem 2 x do roka,vydrží aj týžden ak vydrží a ku kávičke je výborná.
Zita5
13.04.06,13:13
No dala som sa inšpirovať , tak už len sa treba pustiť do pečenia .....mňam.... ešte keby sa to upieklo samo .:)
dadika
13.04.06,14:34
.....mňam.... ešte keby sa to upieklo samo .:)


...tak potom Zitka daj vedieť, keď sa to samo napečie, aj ja prídem....mňamky :D
Zita5
13.04.06,14:35
...tak potom Zitka daj vedieť, keď sa to samo napečie, aj ja prídem....mňamky :D


O.K.;)............................:)
Zita5
14.04.06,18:50
Pridám rodinný recept, ktorý som už priateľom poslala:

Korytnačka

1/ Piškótová roláda zo 6 vajec – 6 žĺtok, 240 g prášk.cukor, 300 g polohr.múka, ¾ prášku do pečiva, kôra z 1 citróna bez chemického ošetrenia, alebo dobre vydrhnutá,
sneh zo 4 bielkov.
Ešte horúci piškót natrieme pikantným džemom ( ríbezle, višne), zvinieme a necháme
vychladnúť.
Po úplnom vychladnutí, nakrájať na TENKÉ! roládky a do misy, prípadne vandlíka,
(ja používam najväčšiu antikorovú hlbokú s obsahom cca 3,3 l), jemne ju vytrieť olejom a začať ukladať roládky od spodu, po bokoch a necháme si ešte na vrch.
2/ Ovocie – jahody, ananás, kiwi, mandarínky – rôzne, ak nemáme čerstvé ocedíme ompót a necháme DOBRE! odkvapkať.
3/ 3 lyžičky želatíny ( kopcovité) nechať napučať, ak je prášková, stačí len chvíľku, pri kryštalickej dlhšie do ½ dl vody. 4 dl mlieka, 2 žĺtka, 7 lyžíc kryšt.cukor, 1 vanilkový cukor uvariť za stáleho šľahania, pridať napučanú želatínu a odstaviť. Dáme do studeného kúpeľa a miešame do vychladnutia. Potom vyšľahať 2 šľahačky, pridať vychladnutý krém a zľahka zmiešať len varechou.
4/ Piškóty okrúhle cca 300 g balenie, 1 väčší želé cukrík na hlavičku a topping, ( ten nemusí byť, ja ho dávam kvôli efektu a trošku aj kvôli chuti)

5/ Do misy, ktorú máme vyloženú roládkami dáme najskôr vrstvu krému, ovocie nakrájané ak je čerstvé, alebo odkvapkané kompótové, na to vrstvu krému, na to piškóty namáčané v káve, do ktorej sme pridali rumu ( dostatočné množstvo), opäť krém, ovocie, krém, piškóty... úplne vrchnú vrstvu naukladáme roládky, ak nám nezostane, tak plát piškótového cesta natretý džemom. ( Nezostane, ak sú roládky hrubšie, už som tam prikladala aj plát s džemom, netratí to na chuti.)
6/ Odložíme do chladničky, ja to robievam večer a nechám do rána v chladničke.

Na druhý deň priložím okrúhlu tácku na misu, preklopím, namiesto hlavičky strčím do roládky veľký želé cukrík, zaujímavý je červený, aký je aj džem, môžeme poliať topingom tak cik-cakovo, prípadne ozdobiť šľahačkou. Až keď ju vyklopíte, zistíte, prečo korytnačka, tie roládky skutočne vyzerajú ako písmenková korytnačka.
Ak máte misu v tvare elipsy, ako vajíčko – získate zaujímavú tortu – veľkonočné vajce, fantázii sa medze nekladú.


Vlasti , ako tie roládky dávať na ležato , alebo stojato......
ondrejvla
14.04.06,19:01
Vlasti , ako tie roládky dávať na ležato , alebo stojato......

Zitka ja neviem či by ti na stojato šli...
Tak, ako keby si chcela s nimi otapetovať tú misu, resp. ako by si ich chcela položiť na tanierik ležmo...
OK?
ondrejvla
14.04.06,19:02
Vylož najskôr dno s nimi, potom ich ukladaj od spodu do hora pekne vedľa seba a ešte ich pritlač, aby nemali dierky...
Zita5
14.04.06,19:03
Zitka ja neviem či by ti na stojato šli...
Tak, ako keby si chcela s nimi otapetovať tú misu, resp. ako by si ich chcela položiť na tanierik ležmo...
OK?

O.K .... Ďáááákujem .....pečiem a pochvaľu dostaneš po konzumácii .:cool: :)
ondrejvla
14.04.06,19:06
Len to nechaj pekne stuhnúť, krájať až zajtra.
Zita5
14.04.06,19:09
Určite zajtra .;)
KEJKA
14.04.06,19:19
hlásim... napečené.
urobila som ananásový koláč, ale do polevy som dala kakao a ešte poliala čokoládou,
potom banánovú tortu, syn piekol kysnutý makový vrkoč
štrúdľu makovú a orechovojablkovú.
Ešte som piekla naslano....veľkonočnú babu (údené mäso, rožky,vajcia, zelinky)
Ešte pečiem krkovičku, lebo zajtra cestujem k Maline na koštovku tej samoty, kde býva.
Takže sa teším na relax.
ondrejvla
14.04.06,19:24
hlásim... napečené.
urobila som ananásový koláč, ale do polevy som dala kakao a ešte poliala čokoládou,
potom banánovú tortu, syn piekol kysnutý makový vrkoč
štrúdľu makovú a orechovojablkovú.
Ešte som piekla naslano....veľkonočnú babu (údené mäso, rožky,vajcia, zelinky)
Ešte pečiem krkovičku, lebo zajtra cestujem k Maline na koštovku tej samoty, kde býva.
Takže sa teším na relax.

...že upiekol mi syn! A kde takí synovia rastú?! Aj ja mám skoro napečené, zajtra už len Píseckú tortu a Dia tortu, ostatné je všetko hotové. Ešte keby mi tak syn napiekol... Alebo keby sa pochlapila ( alebo poženštila ?) budúca nevesta!
KEJKA
14.04.06,19:27
ja som tiež zírala... ked sa do toho pustil... (žeby druhý Chobot?)
Zita5
14.04.06,19:33
;)
hlásim... napečené.
urobila som ananásový koláč, ale do polevy som dala kakao a ešte poliala čokoládou,
potom banánovú tortu, syn piekol kysnutý makový vrkoč
štrúdľu makovú a orechovojablkovú.
Ešte som piekla naslano....veľkonočnú babu (údené mäso, rožky,vajcia, zelinky)
Ešte pečiem krkovičku, lebo zajtra cestujem k Maline na koštovku tej samoty, kde býva.
Takže sa teším na relax.

Jéj Ty si Lidka šikovná ......a prezraď čo je to veľkonočná baba ......napíš postup .;)
KEJKA
14.04.06,20:17
mám recept od jednej starkej... pečie to ako tradičné jedlo na Veľku noc, ale ja to občas pečiem aj inokedy.
Nakrájané rožky (10) namočím v mlieku (to je podľa receptu), ale ja ich pokvapkám vyvarenou vodou z údeného.
Uvarené údené (rolka, alebo krkovička), pokrájam na slížiky
zmiešam rožky údené, a 10 vajec, pridám pokrájanú zelenú cibuľu, 2-3 strúčiky cesnaku, pokrájanú pažitku, petržlenovú vňať ap. (bylinky). Nesolím, je tam to údené. A pečiem asi tak 30-40 min. na 180st.
Dnes sm nedala všetky vajcia celé, ale z 5 bilkov som urobila sneh a tak som to vylepšila.....
Ale niekedy tam dám hubové korenie, alebo vymyslím niečo iné...
Upečené nechám vychladnúť a otom pokrájam na kocky. Vyzerá to pekne a je to chutné.
Zita5
14.04.06,20:23
Vyskúšam zajtra ,zasa bude nejaká novotka ........Lidka ďakujem .:)
Soňurka
14.04.06,20:31
Pridávam recept na našu super Bábovku - je veľmi jednoduchá - obyčajne pečiem z dvoch dávok (jedna nestačí,):
Vymiešať: 5 žĺtkov
20 Dg práškového cukru
1 dcl oleja
1dcl vlažnej vody
Potom pridať: 25 Dg hladkej múky
1/2 prášku do pečiva
5 Dg mletých orechov a
sneh z 5 bielkov
Pečieme v bábovkovej, alebo inej forme (baranček), asi 45-50 minút v miernej rúre (asi 170 stupňov C).
Nakrájanú môžeme ozdobiť šľahačkou a čokoládou, prípadne pridať ovocie (jahody)
Prajem dobrú chuť ! ;) :)
Viera123
14.04.06,20:35
mám recept od jednej starkej... pečie to ako tradičné jedlo na Veľku noc, ale ja to občas pečiem aj inokedy.
Nakrájané rožky (10) namočím v mlieku (to je podľa receptu), ale ja ich pokvapkám vyvarenou vodou z údeného.
Uvarené údené (rolka, alebo krkovička), pokrájam na slížiky
zmiešam rožky údené, a 10 vajec, pridám pokrájanú zelenú cibuľu, 2-3 strúčiky cesnaku, pokrájanú pažitku, petržlenovú vňať ap. (bylinky). Nesolím, je tam to údené. A pečiem asi tak 30-40 min. na 180st.
Dnes sm nedala všetky vajcia celé, ale z 5 bilkov som urobila sneh a tak som to vylepšila.....
Ale niekedy tam dám hubové korenie, alebo vymyslím niečo iné...
Upečené nechám vychladnúť a otom pokrájam na kocky. Vyzerá to pekne a je to chutné.
Lidka, prosim ťa a do čoho dáš piecť tie "špécie"? A ako? Nejako som to nepochopila.:confused:
Zita5
14.04.06,20:53
Vierka ...Lidka už tu nie je ....ale ja by som to dala piecť ako plnku ...a hlavne do takého ako je srnčí chrbát , vtedy by to najkránané vypadalo pekne ....hm...však my si to upravíme nejako ...nie ?
Viera123
14.04.06,21:46
Vierka ...Lidka už tu nie je ....ale ja by som to dala piecť ako plnku ...a hlavne do takého ako je srnčí chrbát , vtedy by to najkránané vypadalo pekne ....hm...však my si to upravíme nejako ...nie ?
Ďakujem Zitka, aj mňa napadla forma na srnčí chrbát, alebo nejaká miska z "janskeho" skla. Mám to aj ja chuť vyskúšať, nech je niečo nove :).
malina
15.04.06,16:40
Lidka, prosim ťa a do čoho dáš piecť tie "špécie"? A ako? Nejako som to nepochopila.:confused:
Ja Lidka, už oslavujem u Maliny.... a som prihlásená ako ona. Takže pečiem na normánom plechu, lebo je toho treba veľa, ja robím zo 16 vajec....a 20 rožkov. a na pekáč.
V menšom odorúčam jensku misu, možno aj ten srnčí chrbát, neviem ako sa to z toho vyklopí..... neskúšala som.
Naši nepozerajú ako čo vyzerá ale jedia a jedia....
marči
28.03.07,09:31
Ahojte, našla som túto tému, tak sem pripájam aj ja zopár mojich odskúšaných receptov, snáď sa vám niektoré budú hodiť k veľkonočnému pečeniu. :)
marči
03.04.07,16:02
Máte aj vy nejaké dobré odskúšané recepty ? Čo dobré budete piecť ? :)

Budem rada, ak niečo pripojíte !
silviao
03.04.07,16:20
Ja robievam burizónovú roládu:
1 Cera+3 pol.lyžice kakaa+1 Salko-miešam nad parou do zhustnutia,potom pridám 1 balíček neochutených ryžových burizónov a dobre premiešam.Z tejto masy ešte teplej vytvarujem na celofáne/alebo alobale/2 menšie rolády,dobre ich obalím celofánom a nechám vychladnúť.Krájam na tenké kolieska.:)
seli5
04.04.07,20:19
marči dnes som čitala meil určite sa nehnevam rada sa inšpirujem a rada skušam nove recepty ak budeš ešte niečo mať pošli ahoj
seli5
Juliska2
04.04.07,21:13
Ahoj dievčatá, pridávam nový, ešte neodskúšaný recept, ktorý som dnes dostala od kolegyne.
Kakaový zákusok:
Piškóta:
4 vajíčka, 1 lyžica olej, 1 lyžica vody, 2 lyžice polohr. múky, 2 lyžice kakaa, 1/4 prášku do pečiva /pdp/rozpis na 1 korpus/
Upečieme 2 rovnaké korpusy.
Snehové cesto:
6 bielky, 18 dkg kryšt. cukor, 15 dkg orechy alebo mandle, 2 lyžice kokos, 2 lyžice polohr. múky, 2 káv. lyžičky pdp.
Plnka:
1 l mlieka, 6 žĺtky, 8 lyžíc kr. cukor, 8 lyžíc polohr. múky, uvariť puding, do studeného 1 maslo.
Plníme: tmavá piškota, krém, snehové cesto, krém, tmavá piškota, polejeme čokoládou.
Prajem dobrú chuť.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
didiana
05.04.07,18:17
Veľkonočná babovka.
1 kg. polohrubej múky, 8 dl. mlieka, 50 g. droždie, hrst cukru, 2 ks. vajcia, 3 dl. oleja, 1/2 zarovnanej kávovej lyžičky soli.
Z mlieka,droždia a cukru urobíme kvások, Múku, olej, soľ, vajcia, kvások dáme do misy a vymiesime. Po vykysnutí, 1/2 odoberieme, dáme do vymastenej a polohrubou múkou vysypanej formy. Do druhej polovice cesta dáme ešte hrst cukru, 1 dl. oleja a 1/4 balíčka kakaa. Zmiesime,necháme ešte trocha vykysnúť a dáme do formy spolu k prvej časti.Necháme ešte spolu trocha vykysnúť a pečieme. Môžme dať navrch aj alobal, podľa toho ako nám pečie rúra, aby zvrchu nebola veľmi tmavá.Pichnutím špajlou do babovky zistíme či je už upečená. Špajla nám musí zostať čistá, bez cesta.
Po upečení vyklopíme na tácku, posypeme zmiešaným mletým a vanilkovým cukrom a prikryjeme utierkou, alebo alobalom.
Prikrytá vsiakne vôňu cukru, trocha zvrchu zvlhne a neookorá. Dá sa jesť viac dní.
Dobrú chuť.
didiana
05.04.07,18:26
Želatinová babovka.
4 ks. uvarené vajcia,4 ks. sterilizované uhorky,2 ks. sterilizovanej kapie, 200 g. šunkovej salámy, 180 g. sterilizovaný hrášok, 180 g. sterilizovaná kukurica, 250 g. majolky, 10 g. želatina.
V 1,5 dl. vody rozpustíme 1/4 kocky masoxu, 1 kávovú lyžičku vegety a necháme trocha povrieť.
V 1 dl. vlažnej vody rozpustíme želatinu /asi 2 polievkové lyžice/ za stáleho miešania.
Do rozpustenej želatiny nalejeme vychladnutý vývar z masoxu a vylejeme na pripravenú zmes :
Zmes: do misy nakrájame na malé kocky vajcia, uhorky, kapiu a salám, pridáme hrášok, kukuricu bez nálevu a majolku. Dobre premiešame.
Nalejeme do babovkovej formy a necháme v chladničke asi 6 hodín stuhnúť.
Po vychladnutí nožíkom uvoľníme okraje a vyklopíme na tanier.
Podávame s pečivom.
Je to lepšie ako chlebíčky,neokorá to a môžme si to nachystať deň vopred a na Veľkonočný pondelok si môžme pekne pospať.