Gabika5
05.07.14,05:56
Dobrý deň. Pred rokom nám mamka darovala byt (darovacia zmluva) do spoluvlastníctva so sestrou.
Cize sme krátku dobu vlastníčkami bytu a mamka v ňom býva naďalej. Chceli by sme byt predať za 45 000 eur a hneď v deň predaja aj kúpiť novší za 50 000 eur, kde sa mamka presťahuje. Budeme musieť platiť daň, ak lacnejšie byt predáme a kúpime drahší? Potrebujem súrne túto informáciu, ďakujem.
Katy a R
05.07.14,09:23
podľa mňa sú to dva samostatné úkony .... takže to netreba spájať.
Ale ak vám matka darovala byt vlani ... tak jeho hodnota bola v čase darovania podobná (okolo 45 tis) , ako je trhová hodnota, za ktorú ho teraz predávate - alebo sa mýlim? ak aj by to bolo menej - ešte iné výdavky spojené s predajom si môžte započítať, resp nejakú rekonštruckciu ak bola ?
v tom prípade môže byť základ dane aj nulový .

no a cena za ktorú kupujete nový byt bude dôležitá v prípade predaja toho bytu
...
doplnenie: - užitočné linky máš priložené .. pozri do zákona o DzP (na DU nie sú povinní robiť poradenstvo) - a tiež si dobre prečítaj poučenie na vyplnenie DP. Lebo DP podať musíš (aj sestra) - ale ako už je písané, základ dane = 0
luja5
05.07.14,09:51
Ako dlho bola vlastníčkou darovaného bytu mama?
1. Ak viac ako päť rokov, je prípadne v darovacej zmluve uvedená cena bytu a ak áno, aká je to cena?
2. Ak menej ako päť rokov, ako a kedy byt získala? Mohli by nasledovať aj ďalšie otázky, záležalo by od odpovede na prvú.
Viac k uplatneniu výdavkov pri príjme z predaja nehnuteľnosti (bytu) si môžeš pozrieť tu https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/predaj-nehnutelnosti. Keby Ti niečo nebolo jasné, kľudne sa pýtaj ďalej ;).
luja5
05.07.14,09:52
Kúpa nového bytu a jeho cena nesúvisí s daňou z príjmu z predaja darovanej nehnuteľnosti. Podstatné bude, aké výdavky týkajúce sa-vzťahujúce sa len k predávanému bytu si budete môcť uplatniť oproti príjmu z jeho predaja v sume 45 tis. €.
Gabika5
07.07.14,21:02
Ahoj, dakujem za odpoved ... ale stale neviem ako postupovat dalej. Mamka byvala v byte asi 20 rokov, kupila ho a bol to druzstevny byt, ktory odkupila do osobneho vlastnictva v roku 2006. Mamka v byte doteraz byva. V darovacej zmluve nie je uvedena cena nehnutelnosti ( dodatocne bol zvlast vypracovany znalecky posudok na byt ohodnoteny na 45 000 €). My so sestrou sme nemali nejake extremne vydavky na byt. Ma moznost ist do lepsieho bytu, ktory by sme kupili za 50 000 €. Ak by sme mali platit 19% dan + 14% zdravotnej poistovni, bolo by to pre nas totalne nevyhone a vôbec by sme to ani neriesili. Tak neviem fakt ... ani na danovom urade mi nevedeli dat profesionalnu odpoved .... iba taku, ze asi nebudeme platit dan ... ale ja to chcem vediet na 100%, inak to nebudeme riesit :-(
Mária27
08.07.14,07:02
je to na 100% - napíšeš do DP hodnotu bytu pri získaní darovaním 45 tis, predajnú cenu 45 tis, zisk = 0, daň = 0.
Mária27
08.07.14,07:04