mis-i
07.07.14,11:13
Zdravim, chcem sa spytat kto sa vyzna do vinica zasadil som par priesad a z kazdej pekne rastu rovne letorasty ale na tejto odrode (eszter) nejak tazko pomaly vyrastol len jeden a aj ten po necelych 10cm prestal rast rovno a zacal rast z takeho akoby uzla do boku a jeden taky odchyleny od stredu ..bude sa dat z neho spravit nejeky pouzitelny kmen ci zas o rok ? dakujem
viktorviktor
07.07.14,14:13
nebude, kmeň zakladáme z prúta dlhého najmenej 1m, vtedy je vytvorená dostatočná koreňová sústava
tu si prečítaj stručný návod, najlepšie si zaobstarať knihu o výsadbe a pestovaní viniča alebo zisťovať u susedov http://www.vinnareva.com/2008/02/navo-na-vsadbu-vinn-rvy.html#.U7qm9X_yq40
mis-i
07.07.14,14:43
co to mam nastudovane ale tiez som mal pocit ze asi by som musel cakat zas dalsi rok a novy vyhon ktory bude rovny...s pestovanim mladeho prakticke skusenosti este nemam akurat co som sadocital tak pisaly ze aj ked je vyhon moc tenky tak nie je zle pockat este rok ale taketo krivo rastuce som nevidel...
viktorviktor
07.07.14,18:23
keď sú prúty slabé, krátke, krivé, nechať ich aby sa vytvorili korene, ak rastie vinič dobre nechať jeden prút a druhý zostrihnúť na očko ako zálohu, nezabudni strihať rosné korienky a na zimu prihrnúť
mis-i
07.07.14,20:06
Takze ked dobre rozumiem tak z tohoto nevypestujem rovny vyhon na kmen mozno tak o rok keby som tento zrezal a keby som chcel prvy strapec na kostovku za tri roky tak by som mal zasadit asi druhy koren ?
rastislav849
02.01.15,20:39
V pripcípe možno povedať, že kmeň sa bude dať vytvoriť len v prípade, ak má dostatočnú hrúbku a teda bude mať schopnosť zabezpečiť energiu pre rast plodu v nasledujúcom roku. ako píšete toto krík nespĺňa. nedá sa nič robiť, na jar skrátiť na dve očká a najlešie si kúpiť tubus aby vám vinič nič neobhrýzalo či nezlomilo. S pozdravom RS