DominikaDominika
12.07.14,10:15
Ako živnostník, ktorý poskytuje svoje služby (prekladateľská činnosť) aj do zahraničia (ČR), som registrovaná ako platca DPH podľa 7.a. Chcem si kúpiť softvér - prekl. program za 600 EUR. Dostala som faktúru na úhradu (ešte pred dodaním), v ktorej je cena bez DPH a dole poznámka o povinnosti priznať DPH. Ide len o jednorazový nákup zo zahraničia v tomto roku. Som teda povinná tento nákup uviesť v súhrnnom výkaze, ktorý podávam štvrťročne (za poskytovanie služieb do zahraničia), alebo nie? Čítala som k tejto téme, že povinnosť je pri nákupe nad 13900 EUR za rok. Ale ja už som registrovaná kvôli poskytovaniu služieb ako platiteľ DPH podľa 7.a. V jednom článku som dokonca čítala že mám na výber - môžem ale nemusím priznať DPH... Ako to teda skutočne je v mojom prípade? Je mojou povinnosťou priznať a zaplatiť DPH alebo nie? ĎAKUJEM všetkým za odpovede.
avalik
12.07.14,08:49
1. kupa SW nie je poskytnutie tvojej sluzby
2. kupujes si krabicovy SW (tovar) alebo licenciu na pouzitie SW (sluzbu)?


PS: "som registrovaná ako platca DPH podľa 7.a" nie si "platca", si registrovana pre DPH podla § 7 ods. a)

doplnenie:

kedze kupujes sluzbu, musis urobit samozdanenie - podat DP DPH a zaplatit dan
DominikaDominika
12.07.14,08:53
Nie, kúpa SW nie je poskytnutím mojej služby, ale je nákupom potrebným pre moju činnosť. Kupujem SW - licenciu, ktoru dostanem (predpokladám) e-mailom. Aspoň tak to bolo aj v nákupe podobného softvéru v rámci SR.
avalik
12.07.14,09:17
doplnila som odpoved
DominikaDominika
12.07.14,09:26
a ešte sa spýtam, ak by som to kúpila ako súkromná osoba a samozrejme nedala do nákladov - v tom prípade by som asi nemusela platiť DPH, alebo je to inak?
avalik
12.07.14,09:37
v tom pripade by ti dodavatel vystavil FA s DPH ... ak to kupujes ako SZCO, tak si to das do nakladov vratane DPH zaplatenej na SK
DominikaDominika
12.07.14,10:23
Ďakujem pekne, daňové priznanie potom stačí podať po ukončení štvrťroku - do 25 dní? t. z. ak kúpim teraz tak do 25. 10., alebo skôr?
avalik
12.07.14,10:41
§ 78 (3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4. Osoba, ktorá nie je platiteľom, nie je povinná zaplatiť daň, ak daň na zaplatenie nie je viac ako 5 eur.